Қысқа мерзімді жоспар
-
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Компьтердің тілін табу − өнер
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 5 сынып
Қатысқандар:24
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Ы.Алтынсарин «Өнер-білім бар жұрттар» өлеңі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
5.Т6. Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру.
5.О1. Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау.
Сабақтың мақсаты
-
Барлығы: тыңдалым материалдарының мазмұнын түсіну
-
Көбі: мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау
-
Кейбірі: тыңдалым материалдарының сұрақтарға жауап беру
Бағалау критерийі
Мәтін мазмұнына бағытталған сұрақтарға жауап береді Мәтіндегі негізгі ақпараттарды ажыратады
Тілдік мақсаттар
Өлең бойынша өз түсінігін айта алу.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
бәйге-скачки
арба-телега
жаңа өспірім-подрастающий
қалыспай-не отставай
сақал-борода
дүниені кезді-путешествовали по миру
Құндылықтарға баулу
Өскелен ұрпақты оқу, білім өнерге тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс
Әдебиет, тарих
АКТ қолдану
дағдылары
Интерактивті тақта, компьютерлік презентация, үнтаспа
Тақырып бойынша алдыңғы білім
компьютердің шығу тарихын біледі.
-
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы
2 мин
2 мин
5 мин
1 мин
10 мин
1 мин
2 мин
10 мин
|
Психолоиялық ахуал тудыру. Ынтымақтастық атмосферасын құру. (Ұ)Ұйымдастыру кезеңі. «Ертеңгілік шеңбер» Мақсаты:Оқушылардың психологиялық ахуалын реттеу. Қол алысып, қәне, біз Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу! «Пазл» әдісі Мақсаты: Суреттердің қиындысы арқылы топтарды анықтау. Оқушыларға 3 әртүрлі суреттердің қиындысы беріледі. Суретті жинаған оқушылар бір топқа жиналады. Суреттер: бас, қол,жүрек. Оқушылардан пазлдар арқылы қандай сурет шығарғанын сұрап, бұл суреттердің бүгінгі сабақпен қандай байланысы бар екені айтылады. -Балалар, ғалым Шульманның айтуы бойынша әр адамның БАС, ҚОЛ, ЖҮРЕК деген үш көмекшісі болу керек. Ми жақсы ойлану үшін, қол ойлағанымызды іске асыру үшін, ал жүрек барлық іс әрекетімізді жүрегімізден өткізіп сезіну үшін.Мен осы үш көмекші бүгін сендерге өз көмегін тигізеді деп ойлаймын. -Ал қазір мен сендерге ойын ойнауды ұсынамын. Жаңа сөздермен жұмыс. Жаңа сөздермен танысады.
арба-телега жаңа өспірім-подрастающий қалыспай-не отставай сақал-борода дүниені кезді-путешествовали по миру
Ы. Алтынсариннің «Өнер-білім бар жұрттар» өлеңін екі рет мұқият тыңдап, төмендегі сұрақтарға қазіргі өмірмен байланыстыра отырып жауап беріңіз.
Өнер-білім бар жұрттар, Тастан сарай салғызды. Айшылық алыс жерлерден, Көзіңді ашып-жұмғанша, Жылдам хабар алғызды. Аты жоқ құр арбаны, Мың шақырым жерлерге, Күн жарымда барғызды. Адамды құстай ұшырды, Мал істейтін жұмысты От пен суға түсірді. Отынсыз тамақ пісірді, Сусыздан сусын ішірді. Теңізде жүзді балықтай, Дүниені кезді жалықпай, Білгендерге осылар Бәрі-дағы анықтай... «Конверттегі сұрақ» әдісі арқылы сараланған сұрақтарға жауап береді. Мақсаты: Өлеңнің мазмұнын түсіну деңгейлерін саралаған сұрақтар көмегімен анықтау. Тапсырма. Берілген сұрақтарға жауап беру. А деңгейі. -Өлең не туралы? В деңгейі. -Алыс жерлерден жылдам хабар алғызатын нелер? С деңгейі. -Адам неге құстай ұшады? Оқушылар конвертте берілген сұрақтарды оқи отырып ауызша жауап береді. Жұпта отырған балалар дескрипторлар арқылы бір-бірін бағалайды. Мұғалім сыныпты аралап жүріп, оқушыларды тыңдайды.
Қалыптастырушы бағалау:
Сергіту сәті.
«Ойлан.Бірік.Талқыла» әдісі Мақсаты:Өлеңдегі негізгі ақпаратты анықтау арқылы мәтін мазмұнын түсіну. Тапсырма: Берілген суреттерді өлеңдегі негізгі ақпаратқа сүйене отырып, ретімен орналастыру. О
Б Мәтіндегі негізгі ақпараттарды ажыратады Дескриптор: - негізгі ақпараттарды ажыратады; - негізгі ақпараттарды ретімен орналастырады; - өлең жолдарын тауып жазады.
«Галлерея» әдісі арқылы топтар аралап жүріп, бір-бірінің жұмыстарының дұрыс/қате орындалуын тексереді, стикер арқылы бағалайды.
Т 5 мин 10 мин
Топпен жұмыс Оқушылар 2 топқа бөлінеді. «Крестиктер және нөлдіктер» әдісін қолдана отырып негізгі ақпараттарды анықтау. 1. 1-ші команда (нөлдіктер) кестеден сан таңдайды. 2. Мұғалім сол нөмірдегі сөйлемді оқиды. 3. Жауап дұрыс болған жағдайда, 1-ші команда сол квадратқа крестик қояды. 4. Жауап дұрыс болмаған жағдайда, 2-ші команда (крестиктер) сұраққа жауап беруге және сол квадратқа крестик қоюға мүмкіндік алады.
1.Тастан сарай салғызды 2.Жарықпен тамақ пісірді 3.Теңізде жүзді қайықтай 4.Айшылық алыс жерлерден жылдам хабар алғызды 5.Дүниені көрді жалықпай 6.Мың шақырым жерлерге күн жарымда барғызды 7.Аты бар арбаны жүргізді 8.Тамақты от пен суға пісірді 9.Адамды құстай ұшырды
|
Кеме, от арба, ұшақ суреттерінің қиындылары
Үлестірмелі қағаздар
Аудиожазба
Суреттер мен өлең мәтіні жазылған үлестірмелі парақтар конверттер
бейнеролик |
|||||
|
Сабақ соңы 2 мин |
Өзін-өзі бағалау -Балалар, сабақтың басында құрған бағалау критерийлерін есімізге түсірейік.
-Енді осы критерийлер бойынша «Табыс баспалдағында» өздеріңнің орындарыңды анықтаңдар.
|
Стикерлер мен жетістік баспалдағы
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Ыбырай Алтынсарин"
Сабақ жоспары "Ыбырай Алтынсарин"
Қысқа мерзімді жоспар
-
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Компьтердің тілін табу − өнер
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 5 сынып
Қатысқандар:24
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Ы.Алтынсарин «Өнер-білім бар жұрттар» өлеңі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
5.Т6. Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру.
5.О1. Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау.
Сабақтың мақсаты
-
Барлығы: тыңдалым материалдарының мазмұнын түсіну
-
Көбі: мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау
-
Кейбірі: тыңдалым материалдарының сұрақтарға жауап беру
Бағалау критерийі
Мәтін мазмұнына бағытталған сұрақтарға жауап береді Мәтіндегі негізгі ақпараттарды ажыратады
Тілдік мақсаттар
Өлең бойынша өз түсінігін айта алу.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
бәйге-скачки
арба-телега
жаңа өспірім-подрастающий
қалыспай-не отставай
сақал-борода
дүниені кезді-путешествовали по миру
Құндылықтарға баулу
Өскелен ұрпақты оқу, білім өнерге тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс
Әдебиет, тарих
АКТ қолдану
дағдылары
Интерактивті тақта, компьютерлік презентация, үнтаспа
Тақырып бойынша алдыңғы білім
компьютердің шығу тарихын біледі.
-
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы
2 мин
2 мин
5 мин
1 мин
10 мин
1 мин
2 мин
10 мин
|
Психолоиялық ахуал тудыру. Ынтымақтастық атмосферасын құру. (Ұ)Ұйымдастыру кезеңі. «Ертеңгілік шеңбер» Мақсаты:Оқушылардың психологиялық ахуалын реттеу. Қол алысып, қәне, біз Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу! «Пазл» әдісі Мақсаты: Суреттердің қиындысы арқылы топтарды анықтау. Оқушыларға 3 әртүрлі суреттердің қиындысы беріледі. Суретті жинаған оқушылар бір топқа жиналады. Суреттер: бас, қол,жүрек. Оқушылардан пазлдар арқылы қандай сурет шығарғанын сұрап, бұл суреттердің бүгінгі сабақпен қандай байланысы бар екені айтылады. -Балалар, ғалым Шульманның айтуы бойынша әр адамның БАС, ҚОЛ, ЖҮРЕК деген үш көмекшісі болу керек. Ми жақсы ойлану үшін, қол ойлағанымызды іске асыру үшін, ал жүрек барлық іс әрекетімізді жүрегімізден өткізіп сезіну үшін.Мен осы үш көмекші бүгін сендерге өз көмегін тигізеді деп ойлаймын. -Ал қазір мен сендерге ойын ойнауды ұсынамын. Жаңа сөздермен жұмыс. Жаңа сөздермен танысады.
арба-телега жаңа өспірім-подрастающий қалыспай-не отставай сақал-борода дүниені кезді-путешествовали по миру
Ы. Алтынсариннің «Өнер-білім бар жұрттар» өлеңін екі рет мұқият тыңдап, төмендегі сұрақтарға қазіргі өмірмен байланыстыра отырып жауап беріңіз.
Өнер-білім бар жұрттар, Тастан сарай салғызды. Айшылық алыс жерлерден, Көзіңді ашып-жұмғанша, Жылдам хабар алғызды. Аты жоқ құр арбаны, Мың шақырым жерлерге, Күн жарымда барғызды. Адамды құстай ұшырды, Мал істейтін жұмысты От пен суға түсірді. Отынсыз тамақ пісірді, Сусыздан сусын ішірді. Теңізде жүзді балықтай, Дүниені кезді жалықпай, Білгендерге осылар Бәрі-дағы анықтай... «Конверттегі сұрақ» әдісі арқылы сараланған сұрақтарға жауап береді. Мақсаты: Өлеңнің мазмұнын түсіну деңгейлерін саралаған сұрақтар көмегімен анықтау. Тапсырма. Берілген сұрақтарға жауап беру. А деңгейі. -Өлең не туралы? В деңгейі. -Алыс жерлерден жылдам хабар алғызатын нелер? С деңгейі. -Адам неге құстай ұшады? Оқушылар конвертте берілген сұрақтарды оқи отырып ауызша жауап береді. Жұпта отырған балалар дескрипторлар арқылы бір-бірін бағалайды. Мұғалім сыныпты аралап жүріп, оқушыларды тыңдайды.
Қалыптастырушы бағалау:
Сергіту сәті.
«Ойлан.Бірік.Талқыла» әдісі Мақсаты:Өлеңдегі негізгі ақпаратты анықтау арқылы мәтін мазмұнын түсіну. Тапсырма: Берілген суреттерді өлеңдегі негізгі ақпаратқа сүйене отырып, ретімен орналастыру. О
Б Мәтіндегі негізгі ақпараттарды ажыратады Дескриптор: - негізгі ақпараттарды ажыратады; - негізгі ақпараттарды ретімен орналастырады; - өлең жолдарын тауып жазады.
«Галлерея» әдісі арқылы топтар аралап жүріп, бір-бірінің жұмыстарының дұрыс/қате орындалуын тексереді, стикер арқылы бағалайды.
Т 5 мин 10 мин
Топпен жұмыс Оқушылар 2 топқа бөлінеді. «Крестиктер және нөлдіктер» әдісін қолдана отырып негізгі ақпараттарды анықтау. 1. 1-ші команда (нөлдіктер) кестеден сан таңдайды. 2. Мұғалім сол нөмірдегі сөйлемді оқиды. 3. Жауап дұрыс болған жағдайда, 1-ші команда сол квадратқа крестик қояды. 4. Жауап дұрыс болмаған жағдайда, 2-ші команда (крестиктер) сұраққа жауап беруге және сол квадратқа крестик қоюға мүмкіндік алады.
1.Тастан сарай салғызды 2.Жарықпен тамақ пісірді 3.Теңізде жүзді қайықтай 4.Айшылық алыс жерлерден жылдам хабар алғызды 5.Дүниені көрді жалықпай 6.Мың шақырым жерлерге күн жарымда барғызды 7.Аты бар арбаны жүргізді 8.Тамақты от пен суға пісірді 9.Адамды құстай ұшырды
|
Кеме, от арба, ұшақ суреттерінің қиындылары
Үлестірмелі қағаздар
Аудиожазба
Суреттер мен өлең мәтіні жазылған үлестірмелі парақтар конверттер
бейнеролик |
|||||
|
Сабақ соңы 2 мин |
Өзін-өзі бағалау -Балалар, сабақтың басында құрған бағалау критерийлерін есімізге түсірейік.
-Енді осы критерийлер бойынша «Табыс баспалдағында» өздеріңнің орындарыңды анықтаңдар.
|
Стикерлер мен жетістік баспалдағы
|
|||||
шағым қалдыра аласыз



қушылар
топта бірігіп, өлең мазмұнын талқылайды, берілген суреттерді өлең
мазмұнына сәйкес ретімен орналастырып, әр суреттің мазмұнын
ашатындай өлеңнің жолдарын тауып суреттің астына
жазад
ағалау
критерийі:
















