Материалдар / Сабақ жоспары Заттардың суда еруі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сабақ жоспары Заттардың суда еруі

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары Заттардың суда еруі 8-сынып,Химия пәнінде 8-сынып білім алушыларының сыни ойлау дағдыларын «Попс» әдісі қаншалықты дамыта алады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Маусым 2022
488
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Директордың оқу-ісі

жөніндегі орынбасары:

Селеубаева Р.Ж.

Төле би атындағы №8 гимназиясы

Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

Заттардың суда еруі.

5зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу»

Бөлім:


Ерітінділер және ерігіштік

Педагогтің аты-жөні


Ақышева Ә.Н.

Күні:


02.03.22ж

Сынып:


Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Зерттеу сұрағы


Химия пәнінде 8-сынып білім алушыларының сыни ойлау дағдыларын «Попс» әдісі қаншалықты дамыта алады

Зерттеу мақсаты


Химия пәнінде 8-сынып білім алушыларының сыни ойлау дағдыларының «Попс» әдісі арқылы дамуын бақылау

Сабақтың тақырыбы


Заттардың суда еруі.

5зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


8.3.4.1 -заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу

8.3.4.2 -ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру

Сабақтың мақсаты


Заттарды судағы ерігіштігі бойынша анықтайды.

Ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын сипаттайды.

Ерігіштік ұғымын біледі

Бағалау критерий


Заттарды судағы ерігіштігін біледі

Ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсінеді

Ерігіштік ұғымын анықтайды

Сабақтың кезең

уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту



10 мин


1.Сәлемдесу.Оқушыларға жақсы көңіл-күй сыйлау;

Топқа бөлу

Топ ережесін еске түсіру.

Топтастыру.





2. «Quizizz» қосымшасы арқылы өткен тақырыпты қайталау

1.Иондық кристалдық торға жататын қатарды тап?

А)O2, H2O, KCl

В)Al2O3,LiCl,NaF


С)H2, Si, C

Д)NaCl, NO, PH3

2)Алмаз бен графиттің кристалдық торы?

А)металдық

В)молекулалық

С)атомдық

Д)иондық


3.CO2 затының химиялық байланыс түрін және кристалдық торын тап?

А)Иондық байланыс, иондық кристалық тор

В)Металдық байланыс, металдық кристалдық тор

С)Сутектік байланыс, молекулалық кристалдық тор

Д)Ковалентті байланыс, молекулалық кристалдық тор


4.Молекулалық кристалдық тор өкілдерінің электртерістілігі?

А)2-ден төмен

В)2-ден жоғары

С)2-ге тең

Д)бәрі дұрыс


5. Металдық кристалдық торға жататын қатарды анықтаңыз?

А)Na, C, Li

В)Cu, Fe, Ag

С)H2, O2, N2

Д)Ne,Co, Ni


6. Аморфты заттардың дұрыс қатарын анықтаңыз?

А)кремний, алмаз

В)су, мұз

С)янтарь, шыны

Д)графит, пластик


Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.


1. «Атом,молекула» әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді

1-топ «Еріткіш»

2-топ «Ерітінді»

3-топ «Еріген зат» топтасады

Топ басшыларына бағалау парағы таратылады


2.Оқушылардың сабаққа назарын аудару үшін алдыңғы білімді өзектендіру және «Quizizz» қосымшасы арқылы білім алушылар өткен тақырып бойынша тест тапсырады.


3. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды.











Тесттің қорытындысы арқылы білім алушыларды «Қошеметтеу» әдісімен бағалау




Аудиожазба

Топ ережесі


«Quizizz» қосымшасы










Сабақтың ортасы



25 мин



Жаңа сабаққа кіріспе:


1.Жаңа тақырып бойынша бейне материал көрсету





2.Топтық жұмыс «Попс» әдісі арқылы 3 топқа тапсырма береді.

1-топ «Еріткіш»

Тапсырма: Еріткішке анықтама бер.Судан басқа қандай заттарды еріткіштер ретінде қолдануға болады.

2-топ «Ерітінді»

Тапсырма: Ерітінді деген не? Агрегаттық күйлеріне байланысты қандай ерітінділер бар?

3-топ «Еріген зат»

Тапсырма: Еріген зат дегеніміз не? Заттардың ерігіштігіне қарай түрлерін ата, мысалдар келтір.

























3. Бекіту тапсырмасы: Топтық жұмыс

5 зертханалық жұмыс Заттардың суда еруі






1.Көрсетілген бейне материал бойынша жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды,жаңа сабақ бойынша мәліметпен танысады.


2. Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.

«Попс» әдісі арқылы постер дайындайды, қорғайды.


Оқушылар бейнекөріністен алған мәліметтерін пайдаланып, сұрақтарға жауап жазады.

1-топ Дескриптор:

Еріткішке анықтама береді.Судан басқа қандай заттарды еріткіштер ретінде қолдануға болатынын түсіндіреді

2-топ Дескриптор:

Ерітіндіге анықтама береді.Агрегаттық күйлеріне байланысты қандай ерітінділер бар екенін анықтайды.

3-топ Дескриптор:

Еріген затқа анықтама береді.Заттардың ерігіштігіне қарай түрлерін атайды, мысалдар келтіреді.


Топтар бірін бірі жапсырмалар арқылы бағалайды.


Білім алушылар №5 зертханалық жұмыс Заттардың суда еруінің тәжірибесін жасайды.

«Попс» әдісі арқылы топтар өз тәжірибелерінің қорытындысын айтады.

Дескриптор:

1-топ натрий хлоридін суда ерігіштігін зерттейді

2-топ натрий гидрокарбонатының суда ерігіштігін зерттейді

3-топ кальций карбонатының суда ерігіштігін зерттейді









ҚБ:

катион (+ )-өте жақсы.

Атом ( о) – жақсы

Анион (- ) орташа

Топтар бірін бірі бағалауын «Попс» әдісімен түсіндіреді

































ҚБ:

катион (+ )-өте жақсы.

Атом ( о) – жақсы

Анион (- ) орташа


Топтар бірін бірі бағалауын «Попс» әдісімен түсіндіреді







оқулық, жұмыс дәптері







А3 постері , маркер, стикер










































Оқу құралы,дәптер, реактивтер, шыны таяқша, стақан




Сабақтың соңы

10 мин






Еркін микрофон әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Білім алушылар «Попс» әдісі қолданып, Еркін микрофонмен сұрақ қою арқылы топтар өзара кері байланыс жасайды.



Микрофон


Зерттеу сабақты өткізген мұғалімнің сабақтан кейінгі рефлексия жасауға арналған сұрақтар


Сипаттау: Не болды?








Сезім: Ол кезде не туралы ойладыңыз және қандай сезімде болдыңыз?








Эвалюция: Бұл тәжірибенің жақсы және жаман жақтары қандай?








Талдау: Сіз бұл жағдайдан қандай қорытынды жасадыңыз?







Қорытынды: Сіз тағы не істей алар едіңіз?







Іс-әрекет жоспары: Егер бұл жағдай қайталанса, сіз нені басқа

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!