Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: Алгебралық
бөлшектер Мектеп:
«Бабай-Қорған»
жалпы орта
мектебі
Күні:
30.05.2017ж Мұғалімнің
аты-жөні: Ш.Зубайраев
Сынып:
7 Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Шеңбер, дөңгелек және оның
элементтері мен бөліктері. Центрлік
бұрыш.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
7.3.1.31
нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын
білу;
7.3.1.28
шеңбер мен дөңгелектің және
олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда)
анықтамаларын білу;
|
Сабақтың
мақсаты
|
Нүктелердің геометриялық
орнының нықтамасын біледі, шеңбер мен дөңгелектің және олардың
элементтерінің анықтамаларын біледі, центрлік бұрыштың анықтамасы мен
қасиеттерін біледі және қолдана алады.
|
Жетістік
критерийі
|
-Шеңбер анықтамасын
біледі.
-Шеңберді сала
алады.
-Шеңбер элементтерін атап
көрсетіп жүргізе біледі.
-Диаметр
мен радиусқа қатысты есептерді шығара алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
- есептің шығару жолын
түсіндіре алады;
- бөлімнің ұғымдары мен
терминдерін түсінеді және
қолданады;
- шеңберлердің орналасуын
олардың центрлерінің ара қашықтығы мен радиустарына тәуелділігін
сипаттайды;
- сызбада берілгендерді
сипаттай алады;
|
Пәнге қатысты лексика
мен терминология:
- нүктелердің геометриялық
орны;
- шеңбердің
центрі;
-
радиус;
-
диаметр;
-
хорда;
- шеңбердің доғасы, оның
бұрыштық шамасы;
|
Құндылықтарға
баулу
|
Еңбекке және шығармашылыққа
баулу, ынтымақтастықпен қарым-қатынас жасау қабілетін
қалыптастыру
|
Пәнаралық
байланыс
|
Информатика,
сызу, технология.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
|
Алдыңғы
білім
|
Нүктеден түзуге дейінгі
арақашықтықты таба білу. Биссектриса және орта перпендикуляр
ұғымдарын нүктелердің геометриялық орындары ретінде білу, оларды
транспортир және бұрыштық көмегімен тұрғыза
алу.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспар-ланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
0 –
5
|
1.Ұйымдастыру:
а) Оқушылармен
амандасу
ә) Сыныпты топқа
бөлу
Шеңбер элементтері арқылы
топқа бөлу (радиус, хорда, диаметр)
б) Психологиялық ахуал
туғызу.
Көңіл – күйін
анықтау. Көтеріңкі көңіл орнату үшін «Мен елімді
сүйемін» тренингін
ұйымдастырылады. Егер сіздің досыңыз болса, көршінің басын
сипаңыз; Егер сіздің үйіңізде мысық болса, өз
басыңызды сипаңыз; Егер сіз, иттерді жақсы көрсеңіз көршіңізді
құшақтаңыз; Егер сіз құстарды жақсы көрсеңіз, қолыңызды
созып, құстарша қанат
қағыңыз. Егер сіз өз мектебіңізді жақсы көрсеңіз,
аяғыңызды топырлатыңыз; Егер сіздер Отанымызды жақсы көрсеңіздер,
алақандарыңызды соғыңыздар! Рахмет.
|
|
Сабақтың
ортасы
|
(Ұ,МК) Сабақтың тақырыбын, мақсатын
хабарлау және түсінгенін сұрау.
Шеңбер және оның
элементтері:
әр топ постерге өз топ аттарын
ашып, анықтамалар жазып қорғайды.
Барлық топтарға басқа топтың
қорғаған тақырыптарынан сұрақтар
қойылады.
«Жигсо» әдісі
арқылы
Қадағалау.
«Аспазшы»
стратегиясы
(Т)
топтық жұмыс
Әр топқа есеп
беріледі
1-топ.
Шеңбердің радиусы 2,5 см-ге тең. Шеңбер хордасы
6 см- ге тең болуы мүмкін бе? ( d = 5 см, хорда 6 см болуы мүмкін
емес)
Дескриптор
|
Балл
|
Радиусы 2,5 см шеңбер
салады.
|
1
|
Есеп шартын
жазады.
|
1
|
Жауабын айтады және
дәлелдейді.
|
1
|
2-топ. Шеңбердің радиусы
диаметрден 15 мм кіші. Диаметрді табыңдар.
(r=d-15; d=?; Ш: d=2r;
d=2(d-15); d=2d-30; -d=-30; d=30. 30 мм)
Дескриптор
|
Балл
|
Есептің шартын
жазады.
|
1
|
Шеңбердің радиусын
анықтайды.
|
1
|
Радиусы бойынша шеңбердің
суретін салады.
|
1
|
3-топ. Центрі О нүктесінде және
R =3,5 см болатын шеңбер сызыңдар . Түрлі-түсті қарандашпен
радиусын және диаметрін
жүргізіңдер.
Дескриптор
|
Балл
|
Есептің шартын
жазады.
|
1
|
Радиусы 3,5 см шеңбер
салады.
|
1
|
Шеңбердің диметрін есептейді
және салады.
|
1
|
|
|
Сабақтың
соңы
|
6. Кері
байланыс.
Білемін
|
Білгім
келеді
|
Білдім
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Келесі сабаққа
тапсырма
|
|
|
Саралау:
Әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар
беремін; үлгерімі төмен оқушыларға шеңбер және шеңбер элементтерін
есептер шығаруда пайдалануды түсіну үшін, оқушылардың қасына барып,
оқушыларға жетекші сұрақтар қою немесе бағыт беру арқылы көмек
көрсету.
|
Бағалау:
Сабақ барысында қалыптастырушы
бағалауды жүзеге асырамын. Ол үшін берілген әрбір тапсырмаға
бағалау критериі мен дескрипторлар құрастырып, жинаған балдарын
есептеп, бағалаймын.
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау:
Сабақ барысында оқушылар
қауіпсіздік техникасы ережелері мен тазалық-гигиеналық талаптарды
сақтайды;
Жұмыс барысында олар жазатын
құралдарды пайдаланады;
Жұмысты тек мұғалімнің
рұқсатымен бастайды;
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Мен жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Жалпы
бағалау
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|