|
Бөлім: |
Электростатика негіздері |
|
|
Педагогтіңаты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр өрісінің потенциалы және потенциалдар айырымы. БЖБ №4. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.1.9 – потенциалдар айырымының және потенциалдың физикалық мағынасын түсіндіру; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Сәлемдесу, оқушыларға жоқтама жасау Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып. Оқушыларға «Мен қандаймын?» сергітуін жасатамын. «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасын сұраймын 1.Нүктелік заряд дегеніміз
не? 7. Электр өрісінің күш сызықтары |
Сәлемдеседі, оқу құралдарын дайындайды. |
Мұғалімнің кері байланысы |
Таратпа материалдар |
|
15 минут |
«Домино» әдісі Оқушыларға жаңа тақырыпқа байланысты формула, анықтамалар жазылған қағаздар қиылып, шашыраңқы түрде беріледі. Оқушылар осы қағаздарды құрастыру арқылы берілген сұрақтардың жауабын таба алады. Тапсырма№1
«Жадыны дамытуға арналған сұрақ» Тапсырма №2 Білім алушыларға деңгейлік тапсырмалар беріледі. БЖБ тапсырмасын орындау 20 минут |
Оқушылар топта бірлесіп тапсырмаларды орындайды
Оқушылар тапсырмаларды қарапайымнына күрделіге бағыттай отырып орындайды
|
Дескриптор:
Дескриптор:
«Басбармақ» әдісі арқылы сабақ барысы бойынша болсын, тапсырма бойынша болсын, басбармақ жоғарыға қарай болса оқушының білімі керемет, басбармақ көлденең болса оқушы тағыда жұмыс істеу керек, басбармақ төмен қарай әлі де іздену керек екендігін білдіруге болады.
әліде жұмыс істеу керек! |
Оқулық Таратпа материал Ресурс №1 |
|
Сабақтың соңы: 5 мин Үй тапсырмасы |
Кері байланыс «Плюс-минус-қызықты» әдісі Уақытқа қарай бұл жаттығуды ауызша да, жазбаша да орындауға болады. Жазбаша орындағанда үш бағанды кестені толтыру ұсынылады: « « Электр өрісінің потенциалы және потенциалдар айырымы тақырыбын оқу. |
Сабақ бойынша пікір білдіріп, ой бөліседі. |
Сабақ барысында бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады. Бағалау критерийлеріне сай тапсырмалар беріледі. Әр тапсырманы орындау барысында оқушыларға дескрипторлар ұсынылады. Дескрипторларға қарап тапсырманы орындай отырып оқушылардың білімі қалыптасады |
|
Ресурстар
Ресурс №1
1- деңгей
-
Потенциалдар айырымының формуласы мен өлшем бірлігі қандай?
-
Электр өрісінің кернеулігінің формуласы мен өлшем бірлігі қандай?
10 Кл заряд орналасқан нүктедегі электр өрісінің кернеулігі 30 В/м. Зарядқа әрекет етуші күшті тап. (300 Н)
2- деңгей
-
Электр өрісінің кернеулігі 10 В/м бір-бірінен 4 см қашықтықта жатқан нүктелер арасындағы потенциалдар айырымын тап. (0,4 В)
-
Электр өрісінің кернеулігі 100 В/м бір-бірінен 4 см қашықтықта жатқан нүктелер арасындағы потенциалдар айырымын тап. (4 В)
-
Электр өрісінің кернеулігі 1000 В/м бір-бірінен 4 см қашықтықта жатқан нүктелер арасындағы потенциалдар айырымын тап. (40 В)
3- деңгей
1. Біртекті электр өрісінде массасы 10 кг және заряды 50 Кл-ге тең тозаң орналасқан. Егер тозаңның тартылыс күші электр өрісі
күшімен теңелсе, өріс кернеулігі қандай болады? (2 В/м)
-
Біртекті электр өрісінде массасы 20 кг және заряды 50 Кл-ге тең тозаң орналасқан. Егер тозаңның тартылыс күші электр өрісі күшімен теңелсе, өріс кернеулігі қандай болады? (4 В/м)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары.Электр өрісінің потенциалы және потенциалдар айырымы
Сабақ жоспары.Электр өрісінің потенциалы және потенциалдар айырымы
|
Бөлім: |
Электростатика негіздері |
|
|
Педагогтіңаты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр өрісінің потенциалы және потенциалдар айырымы. БЖБ №4. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.1.9 – потенциалдар айырымының және потенциалдың физикалық мағынасын түсіндіру; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Сәлемдесу, оқушыларға жоқтама жасау Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып. Оқушыларға «Мен қандаймын?» сергітуін жасатамын. «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасын сұраймын 1.Нүктелік заряд дегеніміз
не? 7. Электр өрісінің күш сызықтары |
Сәлемдеседі, оқу құралдарын дайындайды. |
Мұғалімнің кері байланысы |
Таратпа материалдар |
|
15 минут |
«Домино» әдісі Оқушыларға жаңа тақырыпқа байланысты формула, анықтамалар жазылған қағаздар қиылып, шашыраңқы түрде беріледі. Оқушылар осы қағаздарды құрастыру арқылы берілген сұрақтардың жауабын таба алады. Тапсырма№1
«Жадыны дамытуға арналған сұрақ» Тапсырма №2 Білім алушыларға деңгейлік тапсырмалар беріледі. БЖБ тапсырмасын орындау 20 минут |
Оқушылар топта бірлесіп тапсырмаларды орындайды
Оқушылар тапсырмаларды қарапайымнына күрделіге бағыттай отырып орындайды
|
Дескриптор:
Дескриптор:
«Басбармақ» әдісі арқылы сабақ барысы бойынша болсын, тапсырма бойынша болсын, басбармақ жоғарыға қарай болса оқушының білімі керемет, басбармақ көлденең болса оқушы тағыда жұмыс істеу керек, басбармақ төмен қарай әлі де іздену керек екендігін білдіруге болады.
әліде жұмыс істеу керек! |
Оқулық Таратпа материал Ресурс №1 |
|
Сабақтың соңы: 5 мин Үй тапсырмасы |
Кері байланыс «Плюс-минус-қызықты» әдісі Уақытқа қарай бұл жаттығуды ауызша да, жазбаша да орындауға болады. Жазбаша орындағанда үш бағанды кестені толтыру ұсынылады: « « Электр өрісінің потенциалы және потенциалдар айырымы тақырыбын оқу. |
Сабақ бойынша пікір білдіріп, ой бөліседі. |
Сабақ барысында бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады. Бағалау критерийлеріне сай тапсырмалар беріледі. Әр тапсырманы орындау барысында оқушыларға дескрипторлар ұсынылады. Дескрипторларға қарап тапсырманы орындай отырып оқушылардың білімі қалыптасады |
|
Ресурстар
Ресурс №1
1- деңгей
-
Потенциалдар айырымының формуласы мен өлшем бірлігі қандай?
-
Электр өрісінің кернеулігінің формуласы мен өлшем бірлігі қандай?
10 Кл заряд орналасқан нүктедегі электр өрісінің кернеулігі 30 В/м. Зарядқа әрекет етуші күшті тап. (300 Н)
2- деңгей
-
Электр өрісінің кернеулігі 10 В/м бір-бірінен 4 см қашықтықта жатқан нүктелер арасындағы потенциалдар айырымын тап. (0,4 В)
-
Электр өрісінің кернеулігі 100 В/м бір-бірінен 4 см қашықтықта жатқан нүктелер арасындағы потенциалдар айырымын тап. (4 В)
-
Электр өрісінің кернеулігі 1000 В/м бір-бірінен 4 см қашықтықта жатқан нүктелер арасындағы потенциалдар айырымын тап. (40 В)
3- деңгей
1. Біртекті электр өрісінде массасы 10 кг және заряды 50 Кл-ге тең тозаң орналасқан. Егер тозаңның тартылыс күші электр өрісі
күшімен теңелсе, өріс кернеулігі қандай болады? (2 В/м)
-
Біртекті электр өрісінде массасы 20 кг және заряды 50 Кл-ге тең тозаң орналасқан. Егер тозаңның тартылыс күші электр өрісі күшімен теңелсе, өріс кернеулігі қандай болады? (4 В/м)
шағым қалдыра аласыз













