Ұзақ мерзімді жоспар болімі: | Мектеп: «Бабай-Қорған» жалпы орта мектебі |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Ш.Зубайраев |
Сынып: 7 Алгебра | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: Көпмүшелерге амалдар қолдану |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.1.7көпмүшелерді қосу және азайтуды орындау; 7.2.1.8көпмүшені бірмүшеге көбейтуді орындау;7.2.1.9көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау. |
Сабақтың мақсаты | Көпмүшенің анықтамасын біледі;Ұқсас мүшелерді біріктіре алады;Көпмүшелерді көбейту ережесін айтады;Көпмүшелерді қосу және азайту ережелерін біледі;Күрделі есептерді шығара алады және мысалдар келтіреді. |
Бағалау критерийі
| Оқушылар:бірмүше мен көпмүше анықтамаларын біледі;бірмүшенің коэффициенті мен дәрежесін анықтайды;бірмүше мен көпмүшені стандарт түрде келтіре біледі; бірмүше мен көпмүшелерге амалдар қолданады;- көпмүшелерге амалдар қолдану арқылы шығарылатын мәтін есептер құрастырады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:қандай өрнектің бірмүше (көпмүше) болатынын түсіндіреді;бірмүшені (көпмүшені) стандарт түрге қалай келтіруді түсіндіреді;бірмүшелерді көбейту мен бірмүшені дәрежеге шығару жолын негіздейді;- көпмүшелерді қосу мен азайтудың жолын, бірмүшені көпмүшеге көбейту және көпмүшелерді көбейтуді негіздеу жүргізеді. |
Бөлім бойынша лексика мен терминология | бірмүше;көпмүше;екімүше, үшмүше;дәреже;көбейту;бас мүше;бос мүше;қосу және азайту. |
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» құндылығы. Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алады. |
Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі, ағылшын, денешынықтыру |
АКТ қолдану дағдылары | Сабақ барысында слайдтарды қолдану, интербелсенді тақтамен жұмыс жасау. |
Алдыңғы білім | 7.2.1.5көпмүше анықтамасын білу және оның дәрежесін табу;7.2.1.6көпмүшені стандарт түрге келтіру;
Сандардың квадраты мен кубының мәндерін таба алу. Шаршы ауданы мен текшенің көлемін табу формулаларын, аудан мен көлемнің өлшем бірліктерін белгілей білу. |
Сабақтың барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | уақыты | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | ресурстар |
Сабақтың басы | 5 мин | Ұйымдастыру:Амандасу, оқушыларды түгендеу. «Басбармақ» әдісі арқылы оқушылардың көңіл –күйін біліп, топтарға бөлемін. Оқушыларды «Тәуелсіздік», «Мәңгілік Ел» және «Қазақстан» арқылы 3 топқа бөлемінI топ –«Тәуелсіздік»II топ – «Мәңгілік Ел»III топ – «Қазақстан»Оқушылар топтық, жұптық және жекелей тапсырмаларды орындайды. Оқушылар топ ішінен ақылдаса отырып топ басшысын сайлап алады. Топ басшысы топ мүшелерінің алған ұпайларын белгілеп отырады. «Миға шабуыл» страгиясы арқылы өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қоямын |
Білу және түсіну
|
Сабақтың ортасы
| 15 мин
10 мин
5 мин
| Оқушыларға көпмүшелерді қосу немесе азайтуды есептер. Оқулықпен жұмысҰқсас мүшелерді біріктіріңдер:
Көпмүшенің айырмасын табыңдар:– в+5)
Стандарт түрге келтіріңдер:
«Күн сәулесі» ойыны бойынша әр топқа тапсырмалар беріледі, бұл тапсырмалардың жауабы «25» саны. Оқушылар 25 санына сипаттама береді. 25 саны қандай сан, бөлгіштірін, еселігін және үш тілде айтады.Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар «жұмбақ» қойылады. Жауабын үш тілде жазып көрсету керек.1 Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да. Ұзындығы жазулы тұр бойында (сызғыш, ленейка, ruler)2 Қабат-қабат қаттама, Ақылың болса аттама (кітап, книга,book)3 Жұт ... ағайынды (жеті, семь, seven)4 Өзі сөйлей білмейді, салған ізі сөйлейді (қалам, ручка, pen)5 Геометриялық негізгі ұғымдар (нүкте,точка, point) | Интербелсенді тақтада дұрыс жауап шығады. Топ оқушылары сағаттың тілімен өз жұмысын көршісіне береді. Тапсырманы алған оқушы дұрыс жауабымен салыстыра отырып бағалайды.
|
Сабақтың соңы
| 8 мин
2 мин | Cәйкестендіру тест тапсырмасын орындатамын.
Кері байланыс.
|
«БББ» (Білемін, Білдім, Білгім келеді) кестесін толтырады. |