Материалдар / Сабақ тақырыбы: Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті. Зерттеу сұрағы: Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениеті қандай үл
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сабақ тақырыбы: Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті. Зерттеу сұрағы: Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениеті қандай үл

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары 6 сынып қазақстан тарихы Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар: Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді. Оқушылардың басым бөлігі: Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады. Кейбір оқушылар: Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Сәуір 2022
410
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

13ЖОББМ КММ

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан

Педагогтің аты-жөні:

Абдрахманова Зинагуль Мурасиловна

Күні:


Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті.

Зерттеу сұрағы: Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениеті қандай үлес қосты?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау;

6.2.2.2 ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіру;


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.

Оқушылардың басым бөлігі: Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.

Кейбір оқушылар: Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Сәлемдесу.

Оқушылардың назарын сабаққа шоғырландыру мақсатында «Арқаға сурет салу» әдісімен психологиялық белсенді көңіл- күй қалыптастыру

Слайды көрсету

Үй жұмысын сұрау. Сүрақ - жауап: Сөзжұмбақты шешу

1.Өзеннен қалаға су келтіру үшін не тартылған.

2.Ортағасырлық қалалардың орталық бөлігі.

3.Қалаларды жаудан қорғау үшін тұрғызылған.

4.Қалалардың қарапайым халық тұратын бөлігі

5.Қаланың қоғамдық ғимарттары орналасқан бөлігі.

6.Тараздың көне атауы

7.Ірі сауда, саяси орталық болған қала

8.Құбыр табылған қала

9.Ірі мәдени – сауда орталығы

10. 4 қақпасы , мешіті бар қала

11.Діни орын,Алланы үйі


Оқушылар өз ойларын ортаға салады.


Тақтада сөзжұбақты толтыру




мадақтау

Тақырып

тық суреттер




Плакт, маркер

Жаңа білім




«Суреттер сөйледі» әдісі

Сурет арқылы сабақтың тақырыбын болжау.

  • Суреттерден нені көріп тұрмыз? Не сезіп тұрмыз? Оларды қандай ортақ тақырып байланыстырады?

Сабақтың тақырыбы таныстырылып, оқу мақсатын анықтау алдымен оқушыларға ұсынылады. Оқушылар жауабы, мұғалімнің дайындаған оқу мақсатымен салыстырылып, өзгешелік болса, ортақ оқу мақсаты жазылады.

Кесенелердің суреті арқылы үш топқа бөлемін:

І топ – Қарахан

ІІ топ – Айша бибі

ІІІ топ – Бабаджа хатун кесенесі

Тірек сөздерге түсінік:

Мұнара – қазақ жеріндегі сәулет ескерткіштерінің бірегей түрі.

Кесене – қабір, зират басына салынған күмбезді тарихи- мәдени ескерткіш.


І.Топтық,жұптық жеке жұмыс:Суретті анықтау. Мәтін мен жұмыс.

Үш сөлем мен дәлел келтіу

1.Қарахан кесенесі : Тараз қаласында орналасқан. Ғимараттың үлкен, тік бағаналы күмбезді бөлмесі, сырттан кіретін үш құжырасы, төбесіне шығатын бір баспалдағы бар.

2.Бабаджа хатун:

3.Айша бибі:

Оқушылар жұмыс дәптеріне жазып, бір –бірімен алмасып оқиды , бір ұнаған жұмысты жариялайды

ІІ.Жеке жұмыс

Картамен жұмыс: Картаны қолданып кесенелердің қай аймақта орналасқанын көсету.Алдыларына берілген картаға жапсырады.Топтар бір – бірінің жұмысын тексереді.


Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу






Қалыптастыру бағалау

Мәтінмен жұмыс жасау
















Картаға шығып кесене суреттерін жапсырыды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Екі жұлдыз бір тілек»





«Жұлдызшалар»



Бір – бірін бағалау

Ақпараттық мәтін







Кесте














Таратпа материалдар










Үлестірмелі материалдар

Бекіту






Сабақты қорытындылау

Сәйкестендіру тапсырмасы: QR – код арқылы орындау.

Үйге тапсырма : Кесенелер туралы аңыз-әңгімелер оқу

Кеснеер туралы қосымша мәлімет іздестіру, шағын конспекті жазу.

.

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»


https.//Iearningapps.org/display?v=poxdsOkav



Кері байланыс

«Сөйлемді аяқта...»

- Мен үшін қызық болғаны...

-Мен үшін қиын болғаны...

- Мен ... туралы білгім келеді.


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды



А4, конспект




















Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!