Сабақтың тақырыбы:
1937-1938 жылдардағы жаппай жазалау
шаралары
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Күні:
|
Сынып: 9
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
|
Сабақ негізделген
оқу мақсаттары:
|
«Алаш» партиясының мүшелері мен ұлттық
интеллигенцияға қарсы саяси жазалау, 1930 жылдардағы жаппай саяси
қуғын сүргін, зардаптары жайында біледі.
|
Сабақтан күтілетін
нәтиже:
1-деңгей (білу, түсіну):
|
Оқушылардың барлығы мынаны орындай
алады:
1937-1938 жылдардағы жаппай қуғын-сүргін, оның
зардаптары жайында біледі.
|
2-деңгей
(қолдану, талдау):
|
Оқушылардың көбісі мынаны орындай
алады:
Оқушылар жаңа сабақтың мазмұны бойынша
сұрақтарға жауап жазып, талдайды. .
|
3-деңгей
(жинақтау, бағалау):
|
Оқушылардың
кейбіреулері мынаны орындай алады:
Кейбір оқушылар жаңа сабақты өмірмен
байланыстыра отырып, Қазақстанның 1920-1940 жылдардағы
қоғамдық-саяси жағдайы, 1930 жылдардағы жаппай саяси қуғын-сүргін
жайында қосымша материалдар тауып, шығармашылықпен
айналысады.
|
Тілдік мақсат:
|
Конституция, жеке басқа табыну, авторитаризм,
репрессия, асимиляция, тоталитарлық жүйе,
АЛЖИР, Қарлаг, Степлаг.
|
Ресурстар:
|
АКТ, карта, атлас карта,
суреттер
|
Пәнаралық байланыс:
|
География, әдебиет
|
Алдыңғы оқу:
|
22-23 Қазақстанның 1920-1940 жылдардағы
қоғамдық – саяси жағдайы
|
Сабақ жоспары
|
Сабақ барысы және жоспарланған уақыт 40
минут
|
Берілетін тапсырмалар және
қолданылатын әдістер. Топпен,жұппен жұмыс, «Жылдар сөйлейді» «Қарап
шығу » әдісі, «Ой дамыту» әдісі. «Көңілді тапқырлар »
ойыны,
|
Бағалау критерийлері және жұмыс
түрлері
|
Ұйымдастыру кезеңі 2
минут
|
І. Психологиялық ахуал
қалыптастыру.
Оқушылардың ақ тілектерін білдіріп, бір-
біріне жақсы көңіл күй сыйлау.
ІІ. Топқа бөлу. Алжир,
Қарлаг, Степлаг лагерлер арқылы.
ІІІ. Оқушылардың сабаққа
дайындығын бақылау.
Оқу – құрал жабдықтарын
тексеру.
|
|
Үй тапсырмасын
сұрау
4 минут
|
«Жылдар сөйлейді»
-
Қай жылы басшылық қызметтегі «Алаш»
партиясының барлық бұрынғы мүшелері орындарынан
қуылды?
-
Қай жылдары ауыл
коммунистерінің қатары толығып, Республикалық партия ұйымы толық
қалыптасты?
-
Қай жылы БКП(б)П Қазақ
өлкелік партия Комитетінің бірінші хатшылығына Ф.И.Голощекин
келді.
-
Қай жылдың соңында «буржуазияшыл ұлтшылдар»
атанған «Алашорданың» бұрынғы қайраткерлерінің бәрі
тұтқындалды?
-
Қай жылдары ашаршылық
болды?
|
|
Жаңа сабақ
3 минут
|
«Қуғын сүргін» атты видео фильм
көрсету.
|
|
Сабақты бекіту
14 минут
1-деңгей (білу,
түсіну):
|
«Қарап шығу»
әдісі топпен, жұппен
жұмыс ( кітаптағы мәтінмен
жұмыс)
1 топ «Қарлаг»
1. 30 жылдардағы қоғамдық саяси өмір
2. «Алаш қайраткерлерін қуғындау»
2 топ «Алжир»
1. « Әдебиет өкілдерін қуғындау»
2. « Қазақ ғалымдарын қуғындау»
3 топ «Степлаг »
1.« Қазақстан - лагерьлер өлкесі»
2. « Сталиндік қуғын - сүргіннің ақиқаты»
|
|
2-деңгей
(қолдану, талдау):
8 мин
|
1. И.В.Сталин мен
Ф.И.Голощекиннің суретін қойып қандай байланыс бар екенін
анықтау.
2.Қазақ КСР- нің құрылуының
тарихи маңызы. Мәтінмен жұмыс
3.« Қазақстан - лагерьлер
өлкесі».
4.Картамен жұмыс.
|
|
3-деңгей
(жинақтау,
бағалау):
5 мин
|
«Көңілді тапқырлар»
ойыны
*1937 жылы «Алашорданың»
қызметіне араласқаны үшін қайта айыпталып, 1937-1938 жылдары
атылған қазақ зиялылары кімдер.
*Қай жылдары Қазақстанда
25833 адам партиядан шығарылып, олардың 8544-іне «халық жаулары»
немесе «халық жауларының сыбайластары» және т.б. айыптар
тағылды.
*Қай жылы Қарағанды
облысының Ә.Асылбеков, Н.Нұрсейтов, М.Ғатауллин т.б. басшыларының
үстінен жүргізілген сот ісі халықтың жан-жақты талқылауына
ұласты?
*Қазақстанның қай
аумақтарында саяси қуғын-сүргіндерді жазалау лагерьлері
құрылды?
|
|
Үйге тапсырма
2 минут
|
Қазақстанның 1920-1940 жылдардағы
қоғамдық-саяси жағдайы жайындағы тақырыпты оқып
келу.
Саяси – қуғын сүргін құрбандарына байланысты
эссе жазу.
|
|
Бағалау
3 минут
|
(Сабақ барысында топ басшы өз тобындағы
оқушылардың іс-әркетін бақылап отырады.)
|
|
Кері байланыс
2 минут
|
(Оқушылардан кері байланыс алу әдіс-тәсілдерін
жазу.)
Оқушылардың сабақтан алған білімдері, алдағы
уақытта білгісі келетінін, ойландырған мәселелер жайында стикерге
жазып, «себетке» салады .
БББ әдісі арқылы.
|
|