Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Муканова Лазат Мукаметкалиевна
ШҚО, Семей қаласы.
«№21 ЖООБМ»КММ
Математика пәні мүғалімі
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1А 7-сыныпта өткенді қайталау |
Мектеп: |
||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: |
||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Құрамында дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру |
|||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.2.5 алгебралық өрнектерді ықшамдауда дәрежелердің қасиеттерін қолдану; |
||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: бүтін көрсеткішті дәреженің қасиеттерін біледі. |
||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі: бүтін көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолданады |
|||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: бүтін көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолданып өрнектерді түрлендіре алады |
|||||||||||||||||
Бағалау критерийі: |
Алгебралық өрнектерді ықшамдауда дәрежелердің қасиеттерін қолданады; |
||||||||||||||||
Тілдік мақсат: |
Оқушылар: - дәреженің қасиеттерін ауызша және жазбаша түсіндіреді; - санның стандарт түрінің мағынасын түсінеді; Бөлім бойынша лексика және терминология - дәрежеге шығару; - квадраттау, кубтау; - санның квадраты, санның кубы; - көбейтіндінің дәрежесі; - бөліндінің дәрежесі; - дәрежелердің көбейтіндісі; - дәрежелердің бөліндісі; - дәрежені дәрежеге шығару; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
|
||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу: |
Ұйымшылдыққа, қарым-қатынас жасауға, ынтымақтастыққа, мейірімділікке, бір-бірін тыңдауға баулу |
||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
физика |
||||||||||||||||
Алдыңғы білім: |
Санның стандарт түрі, бүтін көрсеткішті дәреже, бүтін көрсеткішті дәреженің қасиеттері. |
||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||
Сабақтың басы 10 минут |
Сынып тазалығына көңіл бөлу.Оқушыларды түгелдеу. Жағымды ахуал қалыптастыру. «Комплименттер бұрқасыны» әдісі. Оқушылар қағазға бір-біріне комплимент сөздер жазып, қағазды домалақтап лақтырады. Кеспе қағаздарында натурал, бүтін, рационал сандар жазылған сандар тізбектеріне қарап, «Бүтін сандар», «Натурал сандар», «Рационал сандар» деген 3 топқа біріктіремін. Мысалы: 1,2,3,4,5,.... ; 0; -5; -3; 22...; 0; 3; -8; -0,358; ... «Сәйкесін тап» әдісі.Оқушыларға өткен тақырыпты еске түсіру үшін ережелер мен формулалардан құрастырылған сәйкестікті табуды тапсырамын.
Натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін формулаларымен естеріне түсірген соң бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін «Мюнстенберг» әдістемесін қолданамын.
«Мюстерберг» әдістемесі бойынша жаңа тақырыпты ашу. Оқушыларға тақаға тізбектелген әріптерді іліп қойып, оның ішінен математикаға қатысты сөздерді ауып жазуын тапсырамын
қаладарынақылдықұрамындақайықалмапроцессорқобызмейірімдідәрежесібаркөлікжейдеқылқаламөрнектердіқағазғаәсемпазатсағаттауықтүрлендіружаздыңшапағатжапондаркернеуталдаухат
Жауабы: Құрамында дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру
Жаңа тақырыпты жаздырып, тақырыптың оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін түсіндіремін. |
Кеспе қағаздары
Маркерлер
|
|||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 минут
5 минут
7 минут
|
«Тыңдап тұрған үштік» әдісі. Оқушыларды үшеуден бірге топтастырамын. Ішінен біреуі шешен, біреуі тілші, біреуі хатшы етіп сайлап алуларын тапсырамын. Шешен мысалды айтады, түсіндіреді, пікірін білдіреді. Тілші көмектесіп отырады және түсініктеме беруді сұрайды. Хатшы қажетті жерлерін түртіп алып, әңгіме соңында қорытынды береді. 1-үштік 1-мысал. Жарық жылдамдығы 3 · 108 м/с-қа тең. Күннен Жерге дейiнгi қашықтық 1,5 · 1011 м. Осы қашықтықты жарық қанша уақытта жүрiп өтедi? Шешуi. Жірiлген жолды s = v · t формуласы (мұндағы v — қозғалыс жылдамдығы, t — қозғалыс уақыты) арқылы табуға болады: =3⋅
Жауабы: 500 с немесе 8 мин 20 с. 2-үштік 2-мысал. Шешуі: 3-үштік 3-мысал. : 4-үштік Натурал көрсеткiштi дәрежелердi салыстырғанда оларды бiрдейнегiзге немесе бiрдей көрсеткiшке келтiредi. Бiрiншi жағдайда негiзi үлкен дәреже үлкен, екiншi жағдайда көрсеткiшi үлкен дәреже үлкен болады. 4-мысал. өрнектерінің мәндерін салыстыр. 5-үштік 5-мысал. бөлшегінің мәнін табайық 6-үштік 6-мысал. өрнегін ықшамдайық. Үштіктер өздеріне берілген тапсырманы орындаған соң қорытындысында хатшылар тақтаға шығып, мысалдарын түсіндіріп береді. Барлық 6 үштік мысалдарды түсіндіріп, жеткізулеріне бір-біріне бағдаршам бойынша қалыптастырушы бағалау қояды. «Кім жылдам» тәсілі. Жеке жұмыс №9.1. Өрнекті ықшамдаңдар: 1) 2) 3) 4) ( Бағалау крийтериі Дискрептор Дәреженің қасиеттерін біледі; Формулаларын біледі. Өрнекті ықшамдай алады. Топтық жұмыс. «Кір жаятын жіптегі тапсырма» әдісі. Кір жаятын жіптердегі тапсырманы әр топтан бір оқушы шығып алады да топтарында орындайды, талқылайды, сонан соң тақтаға өздерінің есептерін жазады. №9.2 2) 3) Бас бармақ арқылы топтар бір-біріне қалыптастырушы бағалау жүргізеді. - толықтай түсінсе, сенімді болса, бас бармағын жоғары көтереді; - түсінуге жақын болса, аздап білсе, бас бармағын ортада ұстайды; - егер түсінбесе, сенімсіз болса, бас бармағын төмен түсіреді. |
Кеспе қағаздары
Кір жайғыш жіптегі тапсырмалар жазылған кеспелер
|
|||||||||||||||
Сабақтың соңы: 3 минут |
Кері байланыс: «Плюс, минус, қызықты»
Үйге тапсырма: № 9.3 |
|
|||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетпексіз? Басқаларға қарағанда қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Қабілеті төмен оқушыларғадәреже және оның негізі мен көрсеткішін ажыратуға, дәрежені көбейту мен бөлуде дәреже көрсеткіштерінің орындалуын түсіндіремін. Қабілеті орташа оқушыларға дәрежені қасиеттерін қолдануда көмек көрсетемін. Қабілеті жоғары оқушыларға В бөліміндегі есептерді шығаруды тапсырамын. |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Бағдаршам. Бағдаршам түстерін көрсету арқылы тақырыпты қаншалықты түсінгенін көрсетеді. (мысалы, жасыл түс =БАРЛЫҒЫ, сары түс =КӨБІ, қызыл түс=КЕЙБІРІ).
Бас бармақ арқылы есепті қаншалықты түсіндіре алғанын көрсетеді. - толықтай түсінсе, сенімді болса, бас бармағын жоғары көтереді; - түсінуге жақын болса, аздап білсе, бас бармағын ортада ұстайды; - егер түсінбесе, сенімсіз болса, бас бармағын төмен түсіреді.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақтау
Топқа бірігу кезінде және тақтаға шыққанда ұқыпты болу.
|
|||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған Ұқсас материалдар Дайын ҚМЖ. Барлық пәндерден 2022-2023 оқу жылына, жаңа бұйрыққа сай жасалған Сертификатталған тренер жасаған 01.01.2023 17 863 13 694
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандарты бойынша жасалған. 2022-2023 оқу жылына арналған
Барлық пәндер Барлық материалдар Барлық сыныптар Іс-шаралар кестесі Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары |