Сабақтың тақырыбы:Сақтардың тұрмысы мен шаруашылығы
|
Сабақ: тарих | Мектеп: Ш.Бектасов ЖОМ |
Сабаққа негізделген оқу мақсаты(мақсаттары) | Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу.Сөздік,тілдік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
| Сақтардың тұрмысы мен шаруашылық түрлерін біледі |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Сақ елінің діни-наным, әдет-ғұрыптарын салыстырады |
| Кейбір оқушылар: |
| Сақтардың мал шаруашылығы мен егіншілік шаруашылығындағы іс-әрекеттерді және қосымша кәсіп түрлерін талдайды |
Тілдік мақсат | Оқушылар |
| Оқи алады, жаза алады, ойын еркін жеткізеді, түсіндіреді. |
| Негізгі ұғымдар:Тұрмыс.Шаруашылық. Қолөнер. |
| 1.Сақтардың өмір сүру дағдысы қалай болды?2.Сақтардың тұрмысына қажетті мал түрлерін ата3.Қолөнер ісінің дамуын қалай бағалайсың?4.Сақтардың діни нанымдары мен әдет-ғұрыптарының негізгі бағыты не болды? |
| Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
| Жазылым:ертедегі археологтардың қазба жұмыстары нәтижесінде нақтыланған ой-тұжырымдарды жазадыОқылым: Сақтардың тыныс-тіршілігі жайлы оқидыАйтылым:Сабаққа қатысты ұғымдар |
Алдыңғы оқу | Сақ мәдениеті |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескерпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы2минут
10 минут | Ұйымдастыру кезеңін өткізу: «Күш бірлікте»көрсетілім жасаймынСыныпты 1,2,3,4 санау арқылы төрт топқа бөлемінБағалау парағын таратамын
Білу кезеңі:«Стикердегі диалог» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұраймынӘр топ бір-біріне үй тапсырмасы бойынша сұрақтар жазып, үстел үстіне жапсырады. Топтар жауап береді |
А4парағы
Сұрақ-жауап
|
Ортасы
2 минут
15 минут
1 минут
5минут
1 минут1 минут1 минут | Түсіну: Жаңа сабаққа ену Оқушыларға сөзжұмбақ жасырамын:Жылқы мен қой ----------------------------Түйе------------------------------------------Балық ---------------------------------------Ұста ----------------------------------------Өсірді ---------------------------------------Әлем -----------------------------------------Қолдану: «Бірге ойлаймыз»(мәтінмен жұмыс) Топтарға тақырыпшалар бөліп беремін:1топ:Сақтардың тұрмысы 2топ: Сақтардың шаруашылығы3топ:Қолөнер кәсібі
4.топ: Діни нанымдары мен ғұрыптары
Сергіту сәті:«Абай өлеңдерін толықтыр» Талдау : «Ой тұжырымдау»әдісі ( топтарды қайта орналастыру)
1топ:Сақтар тұрмысы мен шаруашылығы тест дайындайды2топ:Сәйкестендіру тесті:1. Соқа мен қамыт---------------------абыздарға2. Найза мен садақ -------------------- халыққа3.Жайпақ тостаған --------------------егіншілерге4. Қой жүні --------------------------- жауынгерлерге3топ:Суретпен жұмыс: Сақтартың көппелі өмірін суреттейді4топ: Эссе: «Сақтар тіршілігі»Жинақтау:Тізбектер. Оқушылар шеңбер болып тұрады. Жаңа тақырып бойынша бір сөз айтады, екінші оқушы түсіндіредіБағалау:Критерий бойыншаҮйге тапсырма:тақырыпты оқып келу |
Сөзжұмбақ
Оқулық
Постер
Оқушылар әрекеті
флипчарт, түрлі-түсті қалам
А4 парағы, түрлі-түсті қалам
Оқушы әрекеті
Бағалау парағы
|
Аяқталуы1 минут | «Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылардан кері байланыс алу
| Кері байланыс парағы |
Қосымша ақпараттар: Оқу кітабынан сақтардың тұрмысы мен шаруашылығына қатысты қызықты мәлімет айту |
Саралау | Бағалау | Пәнаралық байланыс |
-Төртінші тарау негіздерін қайталап келу-Қосымша оқуға арналған тарихи деректермен жұмыс жасау | Критерий бойынша бағаланды«Бас бармақ»әдісі арқылы кері байланыс алынды | Бейнелеу өнеріәдебиет
|
Рефлексия | Бүгінгі сабағымда топтың ортақ ережесін сақтауға ерекше мән бердім.Топтық ереже сақтаудың сабақтың дұрыс игерілуіне ықпалы зор екенін байқадым.Тақырыпты игерді.Оқушыларда тапсырма орындауда бірін-бірі толықтырып, тақырыпты ашуға әрекет етті. |
| Оқушылар топтық тапсырмалар орындауға дайындығы жақсы |
Қорытынды бағамдауҚандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)1. Жаңа тақырып бойынша деңгейлік тапсырмалар орындау 2.Оқушылардың өзін-өзі бағалауыҚандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)1.Кезеңдер бойынша тапсырмалар орындау2. Кейбір оқушының тапсырманы орындауда көшбастауыСабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін нені білдім.Тақырып жоспарын дұрыс құрылымдау.Ортақ топтық ережесін құруБейнекөрсетілім жасауЖаңа тақырып бойынша топтық жұмыс жүргізуОқушыларды бірін-бірі бағалау
|