Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация жариялап
2 млн. ₸ табыс табыңыз!
0 / 1
Материалға шағымдану
Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
1 бонус = 1 теңге
Бонусты сайттағы қызметтерге жұмсай аласыз. Мысалы келесі материалды жеңілдікпен алуға болады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Түсінікті
2024-2025 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
Жүктеп алғыңыз келеді ме?
"Салқындау үдерісі" 7 сынып
Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар
Бөлшектердің кинетикалық теорияға сай салқындау үдерісін зерттеу, салқындау қисығын салу мен оны талдау, түсіндіру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады.
Толығырақ
18 Желтоқсан 2017
4191
1 рет жүктелген
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сынып 7 А | Қатысқандар саны | қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы | Салқындау үдерісі№ 4 зертханалық тәжірибе «Салқындау үдерісін зерттеу» | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.1.1.5 -салқындау үдерісін зерделеу, салқындау қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясына сай, өз бақылауларын түсіндіру | ||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар Бөлшектердің кинетикалық теорияға сай салқындау үдерісін зерттеу, салқындау қисығын салу мен оны талдау, түсіндіру. | Оқушылардың басым бөлігіСалқындау үдерісі туралы мысалмен келтіріп өз ойларын айтады. | Кейбір оқушылар Салқындау қисығына тән сипаттарды талдау |
Бағалау критерийі | Салқындау | ||
Тілдік мақсат | Оқушылар.... (істей) алады.- Сын тұрғысынан ойланады, салқындау үдерісіне зертханалақ жұмыс жасайды, қолданады.- Салқындау қисығын салады- біледі, түсінеді, қолданады, талдайдысалқындау қисығы, бөлшектер, салқындау, конденсацияНегізгі сөздер мен тіркестер:Салқындау үдерісі процесс охлаждения Cooling processСалқындау қисығы кривая охлаждения cooling curveСалқындау үдерісі (криоскопиялық) Суықпен өңдеу Суық және салқын, Сұйық салқын тасымалдағыштарСыныптағы диалог (жазылым) үшін пайдалы тілдік бірліктерСұрақтар салқындату кезінде өнімнің тереңдігіндегі температура... (00 -40)Салқындатудың негізгі мақсаты... (микробтық, ферменттік процесті тежеу, тоқтату.Салқындату мақсаты... (өнімнің бастапқы сапасын сақтап қалатыны)Ең бастысы, ... болып табылады, себебі ... Мен заттарды салқындаттым ...Солкезде ... оны салқындатылған ... Біздің топ... деп санайдыБіз бұл табылған ...Біз орналастырған соң ...... біз байқаудан ... деп ...Мен ойлаймын су...Жазылым:зертханалық жұмыс бойынша ретімен дәптерлеріне жазады | ||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу, түсіну, қолдану, талдау | ||
Құндылықтарға баулу | - денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету; Сын тұрғысынан ойлау , бірін-бірі құрметтеу. Еңбекке баулу. | ||
Пән аралық байланыс | Физика, биология, дүниетану, жаратылыстануФизика материяның өтпелі жағдайын талқылау.Суайналымын түсіндіру биология. | ||
Алдыңғы білім | 7.1.1.4Заттардың агрегаттық күйлері; заттардың әртүрлі агрегаттық күйлерін біледі және бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын біледі. | ||
Жоспар | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспарланған жаттығулар | Дереккөздер ресурстар | |
Сабақтың басы 5 минут | Ұйымдастыру. Суреттер арқылы топқа біріктіріледі 1-топ 2-топ 3-топ Ой шақыру : сүтпен тәжірибе «Сұрақ әдісі»1-тәжірибе Жұмыстың барысы : кристаллизаторға сүт құяды, үстіне әртүрлі бояулардың бірнеше тамшысын тамызады. Қозғалыстың тезірек болуы үшін мақтадан жасалған таяқшаның көмегімен сабын ерітіндісін енгізіп, бөлшектердің қозғалысын бақыла. Талқылау сұрақтары | Тақырыпты ашатын суреттер СұрақтарТаныстырылым1-2 слайд Сүт, түрлі түсті бояулар, мақта тампоны, сабын ерітіндісі | |
4-минут | Оқушыларға арналған талқылау сұрақтар:Заттар ылғида бір агрегаттық күйде болама ? Заттар бір күйден екінші күйге қалай ауысады? Температура мен жылу мөлшері түсініктері бірдей ме?Ысытылған денені салқындатқанда не байқалады?Дененің энергиясы қалай өзгереді?Дене қатайту температурасына дейін салқындатылатын болса, не байқалады?Кері байланыс. Мұғалім – оқушытөрт сөйлем тәсілі | Таныстырылым 4-5 слайд | |
Сабақтың ортасыСабақ мақсаттарына жататын білімдіқалыптастыруға жəне дағдыны дамытуғабағытталған қызмет. Қызмет барысындаоқушыларда ақпаратты талдау жəне өңдеу,зерттеу, практикалық жұмыс, проблемалықжағдайды шешу арқылы білім қалыптасады жəнедағдыдамиды. | 3-топта жұппен жұмыс (Өз бетінше жұмыс істеу деңгейін саралау)«Еркін талқылау»№4 зертханалық тәжірибе «Салқындау үдерісін зерттеу»Мақсаты: Салқындау үрдісін зерттеу; салқындау қисығын салып оған тән сипатын белгілеу, өзінің бақылауына қатысты бөлшектер теориясын түсіндіру. Құралдар мен реактивтер: Парафин, спирт шамы, пробирка, пробирка ұстағыш, кристаллизатор, мұз, термометр, секундомер. Жұмысбарысы: 1) Парафині бар пробирканы спирт шамныңжалыныүстіндеоныңтолықбалқығаншақыздырыңыз. Парафинніңтолықбалқығануақыттағытемпературасын термометр көмегіменбелгілеңіз. 2) Балқығанпарафині бар пробирканымұзы бар кристаллизаторғаорналастырыңыз. Температураныңөзгергенінәрбір минут сайынбелгілеңіз, парафинніңқатунүктесінжәнееңтөментемпературасынбелгілеңіз. 3) Парафинніңсалқындауқисығыныңграфигінсалыңыз да олқисықтасалқындаужәнекристалданупроцестерінесайбөлшектердібелгілеңіз. 4) Қорытындыжасағандабөлшектертеориясытұрғысынансалқындаужәнекристалданупроцестерінетүсінікберіңіз. Нәтижелер Қорытынды:_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ «Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесі | Талқылауға арналған тақырып жазылған қағаз№4 зертханалық тәжірибе жазылған қағаз немесе оқулық Және жұмысқа қажетті құралдар мен реактивтер Мм қағазы | |
Сбақты бекіту тапсырмасы 1.Суретте қатты дененің салқындау және кристалдану сызбасы берілген. ВС кесіндісі қандай үдеріске сәйкес келеді? Ал СD кесіндісі қай үдерісті көрсетеді? 2. Салқындау үдерісін жалғастырса судың салқындау және қату үдерісінің сызбасын қалай түсіндіруге болатынын ойланып көрші? Кері байланыс. Мұғалім-оқушы. | 6-7 слайд | ||
Сабақтың соңы | рефлексияСіз қай жердесіз? Атын жазып іледі. | ||
Саралау – Сіз қандайтəсілмен көбірек қолдаукөрсетпексіз? Сіз басқаларғақарағанда қабілеттіоқушыларға қандайтапсырмаларбересіз? | Бағалау – Сізоқушылардыңматериалды игерудеңгейін қалай тексерудіжоспарлапотырсыз? | Денсаулық жəнеқауіпсіздік техникасынсақтау | |
Саралау тапсырмалардыіріктеуді, белгілі бір оқушыданкүтілетін нəтижені, оқушығажеке қолдау көрсетуде, оқуматериалы мен ресурстардыоқушылардың жекеқабілеттерін ескере отырыпəзірлеуді қамтуы мүмкін(Гарднер бойынша көптік зияттеориясы).Уақытты тиімді пайдаланаотырып, саралауды сабақтыңкез келген кезеңінде қолдануғаболады. | Бұл бөлімде оқушылардыңсабақ кезінде неніүйренгендерін бағалау үшінқолданатын əдіс-тəсілдердіжазыңыз.Өзіндік рефлексия социометрия «Нысана» Белсенді мен үшінқатыстым қызықты болды 4 3 2Маған түсінікті Жаңадан үйрендімболды | Денсаулықсақтаутехнологиялары.Сабақтасергітужаттығулары менбелсендіжұмыстүрлерінқолдану.Осы сабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары | |
Сабақбойынша рефлексияСабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы,қолжетімдіболдыма?Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме? Егероқушылароқумақсатынажетпегенболса, неліктендепойлайсыз? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?Сабақкезеңдеріндеуақыттытиімдіпайдаландыңызба?Сабақжоспарынанауытқуларболдымажəненеліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауапберіңіз. | ||
Жалпы бағалауСабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?1:2:Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1:2:Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардыңжетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсегеназар аудару қажет? |
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)