Материалдар / Сан аралықтарының бірігуі мен қиылысуы

Сан аралықтарының бірігуі мен қиылысуы

Материал туралы қысқаша түсінік
Математика пәні мұғалімдеріне сан аралықтарына берілген есептерді шешуде дидактикалық материал болады деген ойдамын
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Наурыз 2019
531
7 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер

Мектеп: .№11 Б.Момышұлы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ағадилова М

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сан аралықтардың бірігуі мен қиылысуы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.9

сан аралықтардың бірігуін және қиылысуын табу;

Сабақ мақсаттары

Оқушы

  • Координаталық түзуде нүктелерді белгілейді;

  • Cан аралықтарынының түрлерін біледі және ажыратады;

  • Сан аралықтарын координаталық түзуде кескіндейді;

  • Сан аралықтардың бірігуін табады;

  • Сан аралықтардың қиылысуын табады.

Бағалау

критерийлері

Оқушылар:

  • Координаталық түзуде нүктелерді белгілей алады;

  • Cан аралықтарынының түрлерін біледі және ажырата алады;

  • Сан аралықтарын координаталық түзуде кескіндей алады;

  • Сан аралықтардың бірігуін таба алады;

  • Сан аралықтардың қиылысуын таба алады.


Тілдік мақсаттары

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

- теңсіздік;

- санды теңсіздік;

- қатаң теңсіздік;

- қатаң емес теңсіздік;

- сәуле, ашық сәуле;

- аралық, кесінді;

- жартылай интервал;

- сан аралығы;

- координаталық түзудегі сан аралығына жататын (жатпайтын) нүктелер;

- өрнектерді бағалау;

- <, >, , ,, ≤, ≥ символдары.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • (а; +) белгілеуін «а-дан плюс шексіздікке дейінгі аралық» деп оқимыз;

  • (–; а) белгілеуін «минус шексіздіктен а-ға дейінгі аралық» деп оқимыз;

  • [-5; 4] белгілеуін «-5 пен 4 сандары қоса алынған минус бестен төртке дейінгі аралық деп оқимыз;

  • (-5; 4] белгілеуін «4 саны қоса алынған минус бестен төртке дейінгі аралық деп оқимыз;

  • [-5; 4) белгілеуін: «-5 саны қоса алынған минус бестен төртке дейінгі аралық» деп оқимыз;

  • [-5; +) белгілеуін «-5 саны қоса алынған минус бестен плюс шексіздікке дейінгі аралық» деп оқимыз;

  • ... аралықтарының қиылысуы ...;

  • ... аралықтарының бірігуі ...;

Құндылықтарды дарыту

- Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын;

- Өзгенің пікірін құрметтеу;

- Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту;

Пәнаралық

байланыстар

Қазақ әдебиет

АКТ қолдану дағдылары

Интернет ресусртары

Бастапқы

білім

Санды теңсіздіктер және олардың қасиеттері

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру. Амандасу.

Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар бір-біріне жылылық сыйлау.

Көршіңді оң жақтан құшақта,

Көршіңді сол жақтан құшақта.

Оң жақтағы көршіңе бір жымиып,

Сол жақтағы көршіңе бір жымиып.

Бүгінгі сабақ барысы,

Сәтті болсын бәріңе.

Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды.


Сабақтың ортасы


«Білім таусылмайтын кен» (тест тапсырмасы)

1. ( — ∞;5] сан аралығының аты:

А) ашық сәуле Б) интервал В) кесінді Г) сәуле

2. Белгіленумен жаз: 1-ден 4-ке дейінгі кесінді

А) (1;4) Б) [1;4] В) (1;4] Г) [1;4)

3. Сан аралығындағы бүтін сандарды тап: (4; 7]

А) 4;5;6 Б) 4;5;6:7 В) 5;6 Г) 5;6;7

4. Белгіленуімен жаз: 1-ден 3-ке дейінгі 3 саны қоса алынған жартылай интервал

А) (1;3] Б) [1;3] В) (1;3) Г) [1;3)

5. Теңсіздіктер шешімін сан аралығымен жаз: 2 х 6

А) [2;6] Б) (2;6) В) [2;6) Г) (2;6]

"Миға шабуыл"

-Сан аралықтары дегеніміз не?

-Сан аралығының қандай түрлерін білесіңдер?

-Қатаң теңсіздіктің шешімдер жиыны координаталық түзуде қалай кескінделеді?

-Қатаң емес теңсіздіктің сан аралығын жазу үшін қандай жақша қолданылады?

-Неліктен кесіндіде координаталық түзуде көрсетілген сандар шешімдер жиынына кіреді? - деген жабық және ашық сұрақтар қоямын.



Қосымша 1






"Ойлан, жұптас, бөліс" әдісін қолданамын. Бұл әдісті қолдану арқылы оқушылар арасында қарым-қатынасы дамып, бірлесе отырып жұмыс жасауды үйренеді.

А деңгейі

1011.

Оқулықтағы 6.19-суретте кескінделген сан аралықтарының қиылысуын жазыңдар.

В деңгейі

1018.

Берілген сан аралықтарын координаталық сәуледе кескіндеп,олардың бірігуін жазыңдар.

Сан аралығы

[-3;5] және

[-2;4]

(-5;9] және

[7;12)

(-4;8]


[0;10)

(-7;6]


[3;15]

Сан аралығының қиылысуы





Сан аралығының

Бірігуі





С деңгейі

1019. Координаталық түзіді пайдаланып, сан аралықтарының қиылысуын табыңдар.

  1. (-7; , (-4; + және ;

  2. (- ; , және ;

  3. (-8; 7), (-5; 10) және ;

  4. (- ; , (-4; + және


Қосымша 2


Математика

2-бөлім,

Жалпы білім беретін оқулық мектептің 6 - сыныбына арналған,

Алматы «Атамұра» 2015, төртінші басылымы.


Сабақтың соңы

Үйге тапсырма: №1016

Рефлесия:











Математика

2-бөлім,

Жалпы білім беретін оқулық мектептің 6 - сыныбына арналған,

Алматы «Атамұра» 2015



770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ