Сандар тізбегінен заңдылықты табу.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Сандар тізбегінен заңдылықты табу.

Материал туралы қысқаша түсінік
Сандар тізбегінен заңдылықты табу. Сабақтың мақсаты: Оқушының ойлау деңгейін арттыру және зейінін шоғырландыру.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақтың тақырыбы: Сандар тізбегінен заңдылықты табу.

Сабақтың мақсаты: Оқушының ойлау деңгейін арттыру және зейінін шоғырландыру.

Сабақтың барысы: Заңдылық-ол белгілі бір шарт жағдайында белгілі бір қағидалар бойынша қайталану деп түсінуге болады. Мысалы, төрт маусымның алмасуы. Дәл солай сандарда белгілі бір заңдылықпен орналаса алады. Біз қатарласып келген сандар тобын сандар тізбегі немесе сандар қатары деп атаймыз.Мысалы, 1,2,3,4,5,6,....мұндағы 2мен 3 көршілес сандар, 5 пен 6көршілес сандар деп аталады.

Ескеру керек:Тапсырмаларды орындаған кезде алдымен заңдылығын табу керек.


1-мысал.«Тізбек» әдісі арқылы көрінбей қалған сандарды тап.

Shape1

1

Shape10 Shape4 Shape9 Shape8 Shape7 Shape6 Shape5 Shape2 Shape3

9

8

5

3







Шешуі: Біз суреттегі жүрекшелерге мұқият қарайтын болсақ, ондағы 8 бен9 қатарласа келген, демек бұл бір тізбектелген сандар қатары деп тұжырымдауымызға болады. Ал 1мен 3тің ортасында бізде 2, 3пен 5тің ортасында 4саны болады, осылайша тұжырымның дұрыс екенін біле аламыз. Сондықтан, осы берілген 10 шар, ол 1 ден 10 ға дейінгі сандар тізбегі болады.

Жауабы: Көрінбей қалған сандар 2,4,6,7,10.


2-мысал. «Орнын тап» әдісі арқылы суретті пайдаланып, қоян мен сәбізге қойылған « » белгісінің орнына қандай сандар болатынын тап. Шешуі: Алдымен сәбіз бен қоянды жеке-жеке қатарға қойып алсақ, сандардың орналасу заңдылығын анық көре аламыз.

Жауабы: Сәбізге 8санын, қоянға 3 санын толтырамыз.



3-мысал. Миға шабуыл.

а) 198, 297, 396, 495, ( )

ә) 1,6,7,13,20,33, ( ), ( )

б) 9,99,999,9999, ( )

в)2,5, ( ),11,14, ( )

4- мысал. Қиын есепке оңай жол!!!

Сан тізбегінің заңдылығын анықтап, белгісіз мүшесін табыңыз.

  1. 1, 4, 10, 13, ( ), 19

  2. 100,95,90,85, ( ), 75

  3. 1, 3, 27, ( ), 243

  4. 64, 32, 16, 8, ( ), 2



Шешуі:

  1. Бірінші мүшесінен бастап рінші мүшесінен бастап 3- ке арттырып ( 3-ті қосқан)



+3 +3 +3 +3 +3 +3

1 4 7 16) 19



(2) Бірінші мүшесінен бастап 5-ке кемітіп отырған.



-5 -5 -5 -5 -5

100



(3) Бірінші мүшесінен бастап 3 есе арттырып (3-ке көбейтіп) отырған.



3



(4) Бірінші мүшесінен бастап 2 есе кемітіп ( 2-ге бөліп) отырған


64




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.12.2023
469
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі