Тақырыбы:
|
Санның бөлігін және
бөлігі бойынша санды табуға берілген
есептер
|
Күні,айы: 15.01.2019ж
|
Сабаққа қатысқан оқушылар
саны:
|
Сабаққа қатыспаған оқушылар
саны:
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
5.1.2.24 санның бөлігін табу және
бөлігі бойынша санды табу;
5.5.1.4 санның немесе шаманың бөлігін
табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған
есептерді құрастыру және шығару;
|
Сабақтың
мақсаты
|
санның бөлігін табу және
бөлігі бойынша санды табу;
санның немесе шаманың бөлігін
табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған
есептерді құрастыру және
шығару;
|
Бағалау
критерийі
|
Оқушыларды
шығармашылық қабілеттерін жетілдіру және олардың есептермен қатесіз
жұмыс істей білу дағдыларын одан әрі дамыта
біледі
Тақырып жайлы
түсіктерін қалыптасыра отырып тақырыптың
өзекті
түйінді жерлерін практикада
қолданады
Топпен жұмыс істеуге
үйренеді
|
|
Тілдік
мақсат
|
Диалогқа қажетті сөздер мен
тіркестер:
Санның бөлігін табу
үшін...
Бөлігі бойынша .....табу
дейміз
Санның бөлігі,бөлігі бойынша
санды табу,бөлшекті көбейту,натурал санды бөлшекке
бөлу
|
Пәнаралық
байланыс
|
қазақ
әдебиеті
|
Құндылықтарға
дарыту
|
Алғыр болуға,бір-бірін
құрметтеуге,сыйлауға үйрету
|
АКТ
дағдылары
|
Математикалық
диктант
|
Алдыңғы
білім
|
Натурал санды жай бөлшекке
көбейту және бөлу
|
Сабақ кезеңдері
|
Сабактың мазмұны
|
Ресурстар
|
Үй
тапсырмасын тексеру
Сабақтың
басы(2-5
минут)
|
Үй тапсырмасын тексеру үшін соған
ұқсас математикалық
диктант жазамыз.
Математикалық диктант
жауабы:
Бағалау
шкаласы: «5»-5
«4»-4
«3»-3
«2,1»-2
|
Математикалық диктант,
бағалау шкаласы
|
Сабақтың
ортасы (6-35
минут)
|
Сабақ барысында әрбір кезеңге
атау беріп, соңында алғашқы асыл қасиет жазылған сөзді аламыз. Ең
бірінші кезеңіміз «ТАЛАП» деп аталады, бұл кезеңде
сендерге бұрыннан таныс жай бөлшектер, олардың қасиеттерін білу
және еске түсіру талап етіледі.
1. Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай
қосылады? Мысал келтіріңдер.
2. Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай қосылады?
Мысал келтіріңдер.
3. Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай азайтылады?
Мысал келтіріңдер.
4. Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай азайтылады?
Мысал келтіріңдер.
5. Аралас сан бұрыс бөлшек түрінде қалай
жазылады? Мысал келтіріңдер.
Осы сөзге байланысты оқушылардан мақал сұрау
мыс: «Талаптыға нұр
жауар»
|
Сұрақ - жауап
|
|
Келесі кезең «ЕҢБЕК» де
аталады, “Әлемнің әміршісі – еңбек. Тек еңбекпен ғана жеміс өнбек,
тек еңбек қана бар қиындықты жеңбек» депН.Ә. Назарбаев атамыз
айтпақшы бұл бөлімде еңбектену арқылы жаңа сабақты
игереміз.
Жаңа сабақты бастамас бізге
бұрыннан белгілі білімдерімізді еске түсіруден
бастасақ.
-
Есеп шығару.
-
Сары жұмыртқа барлық
жұмыртқаның қандай бөлігін
құрайды? Үштен бір
b. Тортты тең 8 бөлікке бөлдік.
Түскі аста 3 бөлігін жедік. Торттың қандай бөлігі желінді?
Қайсысы үлкен? Бүтін торт па әлде торттың
бөлігі ме?
2. Білесің бе? (Мақал мәтел) Оқушылардан «Еңбек»
сөзіне байланысты мақал сұрау. Мыс: «Еңбек – түбі
береке»
c. Есеп: Математика кабинетінің еденінің ауданы 36
м2. Еденнің -інде парталар орналасқан. Парталар орналасқан
еденнің ауданын табыңыз.
Анықтама: Санның бөлігін табу үшін санды осы бөлшекке
көбейту керек.
|
Қызықты суреттермен берілген есептер, мысалдар,
тірек сызбалар
|
Есептер шығару «Терең ой»
.
|
Бұл
кезең «ТЕРЕҢ
ОЙ». Бұл кезеңде терең ойлану арқылы есептер
шығару дағдыларынды қалыптастырамыз.
-
Оқулықпен жұмыс: № 813, 814, 815 есептерді
орындайды.
-
Өздік жұмыс. (кеспе парақшалар
таратылады)
Мақал: «Жол жетпеген жерге, ой
жетеді»
КЕСПЕ
Есептің кестедегі жауаптарымен бір бағанға
оның тұсындағы әріптерді қойыңдар. Сонда сендер қазақтың ұлы
математигінің атын оқи аласыздар.
-
Шығармашылық
жұмыс: «Дарын» дегеніміз кім? Дарын деп алғыр, білімді
адамды айтамыз. Ендеше
сыныбымыздың «Дарынды дарабозды
анықтайық»
Амалды
орында:
|
Оқулықтан тақтада есептер шығару, кеспе
парақшалар, өзіндік жұмыстар
|
|
Келесі кезеңіміз «ҚАНАҒАТ» деп аталады. Бұл
кезеңде жұптық тапсырма тестпен
жұмыстанамыз.
Тестпен жұмыс:
Өзін өзі тексеру.
Г
|
Б
|
Г
|
А
|
В
|
А
|
В
|
Қ
|
А
|
Н
|
А
|
Ғ
|
А
|
Т
|
Мыс: «Қанағат – қарын
тойғызар»
|
Жұптық жұмыс, тест
тапсырмасы
|
Сабақтың соңы(
36-40мин)
|
Келесі кезең «РАҚЫМ» деп алдым. Бұл кезеңде алған
білімдерімізді қорытып, бекітеміз.
|
Мазмұнды есепер,
логикалық тапсырмалар
|
Үй
тапсырмасын беру.
|
Үйге тапсырма: №816, 817, 818, 819, 820
(жұптары)
|
Түсіндіру.
|
Қорытындылау. Бағалау.
|
Бүгін қандай тақырыппен таныстық, не білдік?
Сонымен оқушылар сабақ ұнадыма, ұнаса несімен ұнады? Атамыздың бес
асыл ісін математика сабағында да қайталадық. Абай атамыз «Тегінде
адам баласы адам баласынан ақыл, ғылым, ар, мінез деген нәрселермен
озады» деген екен. Олай болса, бізде бір бірімізден осындай
нәрселермен озатын болайық.
|
Оқушыламен әңгімелесу, Мұғалім
сөзі
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау –оқушыларға
қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Сұрақтарды үй тапсырмасын
қайталауда қолданамын. «Математикалық диктант» арқылы үй
тапсырмасын сұраймын. Практикалық іс-әрекет
үдерісінде оқушылардың өз бетінше есептер шығаруға
дағдыландыру. Тапсырмалар арқылы ой
өрістерін дамыту. Әдебиетпен байланыстыру арқылы
саралау
|
«Мақтау,мадақтау»
әдісі арқылы оқушылардың сенімділік дағдыларын
қалыптастырады.
«Басбармақ» әдістері арқылы
бірін-бірі бағалайды.
|
Сабақ алдында бөлмені желдетіп
алу. Қауіпсіздік ережесін
сақтау.
|
Қорытындылау
|
Төмендегі бөлікті сабағыңыз
туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ
бағандағы сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
1.Сабақ барысында
өзгертулер енгіздіңіз бе?
2.Жүргізген жұмыс
түрлері қаншалықты тиімді
болды?
|
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы өткен екі
нәрсе?
1.
2.
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсартар еді?
1.
2.
|