Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
|
Мектеп: Т.Рысқұлов атындағы №9
жалпы білім беретін орта мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты -
жөні:
Долқын
Қ
|
Сынып:
5
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Сақтар туралы жазба
деректер
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
5.3.1.1.-картадан тайпалық
одақтардың орналасуын көрсету;
5.3.1.2.-ежелгі мемлекеттік
бірлестіктердің құрылуын түсіндіру;
|
Сабақ мақсаты
|
Сақтардың өмір сүрген ортасын
картадан көрсетіп,ғалымдардың пікірлерін дәйек келтіре
отырып,олардың Қазақстан аумағында өмір сүрген ежелгі тайпалық
бірлестік екендігін түсіндіру.
Сақдың елін .жерін қорғаудағы
ерлік істерін әңгімелеу.
|
Бағалау
критерийлері
|
-Сақтардың териториясын
картадан көрсетеді
-Сақтармен Андрондықтардың
туыстық қатынасын түсінеді.
-Сақтар туралы деректерді
дәптерге жазады.
-Сақтардың елін қорғаудағы
ерлік әрекетін көрініс арқылы көрсетеді.
-Тақырыптық құндылықтарды
қәзіргі өмірмен байланыстырады
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика мен сабақ
барысындағы жұмыс тілі мен термин
сөздер:
-Тарихи тіл және тақырыпқа
қажетті сөздерді қолдану арқылы ой-пікірлерін еркін және дұрыс
жеткізу дағдаларын қалыптастыру
-Тұран, скиф,Кир, Дарий,
Томирис
|
Құндылықтарға
баулу
|
-патриотизм мен
ерлік
|
Пәнаралық байланыстар
|
Дүние жүзі тарихы, география,
әдебиет
|
Бастапқы
білім
|
Ерте металл
дәуірі
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
7
минут
|
Жағдаят
қалыптастыру:
Б.-Сұрақтарды
пайдаланып ауызша, тез және дәл жауап
беру арқылы жаңа тақырыптың алғы шартын
қалыптастыру (КБ)
Адамзат қоғамның ең алғашқы
дәуірі
Ең алғаш қолданған
металл
Қола дегеніміз
не
Андырондықтардың бет бейнесін
сипаттаған ғалым
Мұғалім:
Кейбір тарихшылар «Қазақ»
атауын Сақ атуымен байланыстырады.Хас Сақ.Нағыз сақ деген сөзден
келіп шыққан дейді. Елбасының мақаласындағы алғашқы төрт жетістік
Сақ тайпаларына қатысты. Сол сеьепті сақ
тарихын үйрену өте маңызды.Бүгінгі сабақта сақтар туралы жазбаша
деректермен танысып, олардың елін ,жерін қорғаудағы ерлік істерін
әңгімелеймыз
Топқа бөлу.
«Алтын адам »
тобы
«Томирис»
тобы
|
|
Сабақтың
ортасы
20
минут
№1 жұмысқа 8
минут
№2
жұмысқа 12 минут
|
Оқу мақсаттарына қолжеткізу
кезеңі
Мұғалім Сақтар туралы бейне
жазбаны көрсетеді.
1.Сақтар
2.Сақтардың
ерлігі
Мұғалім екі бейнежазбаға
толықтыру жасайды.
-
Дала өркениетінің
қалыптасуы
II. Даланың бақташы тұрғындары
жайлы жазба деректер
Парсы,грек,рим
деректері
I. Дала өркениетінің
қалыптасуы
Қазақстан аумағында өмір
сүрген тайпалар қола дәуірінде біртұтас мәдениет қалыптастырды.
Ысмағұловтың пікірінше сақтардың арғы тегі андрондықтар. Оларды
парсылар «Тұрандықтар» деп атаған.
Таяуда Елбасы Назарбаев «Ұлы
даланың жеті қыры»атты мақаласын
жариялады.Олар
1.Атқа міну
мәдениеті
2.Ұлы даладығы ежелгі
металлургия
3.Аң
стилі
4.Алтын
адам
5.Түркі әлемінің
бесігі
6.Ұлы Жібек
жолы
7.Қазақстан –алма мен
қызғалдаұтың отаны
II. Даланың бақташы тұрғындары
жайлы жазба деректер
Парсы,грек,рим
деректері
Бехистун
жазбаларында
I
Дарийдың сақ жеріне жорыққа
шығып, көсемін тұтқынға алғаны жазылған.
Грек тарихшысы
Геродот грек-парсы соғыстары тарихын жазып қалдырған.
Ескендір Зұлқарнайынның
тарихшысы
Арийан сақтардың Ескендірге
қалай төтеп бергенін жазған.
Топпен жұмыс (озық
тапсырмалар)
«Томирис» тобына Томирис
туралы көрініс
«Алтын адам» тобына тапсырма
Шырақ туралы көрініс
Дискриптор:
-
Көріністе тарихи дерек
пайдалану
-
Көрініс түсінікті
болуы
-
Обыразға
кіруі
-
Көрініс 3 минуттан асып
кетпеу
|
|
|
|
|
Сабақтың
соңы
10
минут
|
М. Оқушыларға игерген білімді
бекітуге арналған «Сақтар туралы деректер» кестесін
тарқатады.
«Үшінші артық
»
Сақ жеріне шапқыншылық
жасағандар
Кир,Дарий
,Томирис
Кир,Ескендр
Зұлқарнайын,Шырақ
Ескендр Зұлқарнайын,
Аршақ,Дарий
М. Дұрыс жауапты жариялайды,
ҚБ жүргізеді, комментарии береді
Рефлексия «Оқушы
үні»
Кері
байланыс
1.Бүгінгі
мен-------------------
Бүгінгі сабақта
біз----------------------
Бүгінгі сабақта
ол----------------------------
2.Бата (дарынды
оқушылар)
Үйге
тапсырма
63-беттегі «қосымша
тапсырма».
Қортынды
Сен-қазақсың!
Ұлы дала
тұғыры,
Күмбір-күмбір күрескерлік
–ғұмыры.
Тірескеннің дірілдеткен
тізесін
Тұлпарлардың тұяғының
дүбірі!»
Сен-қазақсың!
Отаншылсың,тектісің!
Досыңа адал,дұшпаныңа
кектісің,
Бұл далаға
мұрагерлік,иелік—
Ұрпақтарға ұлы аманат деп
түсін.»
Мұғалім: Келе жатқан
Тәуелсіздік мерекесі құтты болсын
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты
бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету,
оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін
есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы)
түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды
есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла
алады
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында
үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді
жазасыз
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет
түрлері.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық
кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан
қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ
туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз
туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен
екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады
(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім,
келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|