|
Тарих пәнінен сабақ жоспары № 7 сабақ |
Сабақтың тақырыбы: Орта тас дәуірі |
Ауызша және жазбаша жұмыстарының көлемі мен мазмұны: |
Қолданылатын технологиялар: |
Жаңа ұғымдар: Мезолит, Шірік- Рабат, Бәбіш- Молда, Бесшатыр обасы, Есік қорғаны |
|
Сынып: |
6 «б» |
көлемі әр деңгейге және бағдарламаға сәйкес келеді. |
Топтық жұмыс, СТО технологиясы- ның стратегиялары (зымыран сұрақтар) |
Көрнекіліктер: тақта, бор, карта карточкалар. |
|
Күні: |
27.11.2017 ж. |
|
|
|
|
Топ |
Мақсаты |
Нәтиже |
|
|
|
А (жоғары деңгей) В (орта деңгей) С (төмен деңгей) |
Мезолит ежелгі орналасу территориясы мен қорымдары және тарихшылардың зертеулерімен танысып, алғашқы қауымдық құрылыс ыдырап, мүлік теңсіздігі шықандығын түсінеді. кәзіргі зерттеудегі қазба жұмыстың сапасын арттыру жағдайларын айқындайды. |
Тас дәуірі «Аң стилі» байланысын салыстыра отырып, тарихшылардың сақтар туралы жазған еңбектерінің маңыздылығын қолданып түсінеді. |
|
|
|
Сабақтың барысы |
Кезеңнің мақсаты: |
Уақыты: |
Әдіс-тәсілдер: |
Мұғалімнің іс-әрекеттері |
Оқушылардың іс-әрекеттері |
||||||||||||
|
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Психологиялық дайындық |
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. |
3 мин. |
|
Оқушыларды түгендеу. Сыныпты 4 топқа (түстер арқылы бөліну) бөліу. Сәлемдесу ( Әр топ жұппен тұрып бір-бірінің қолдарын ұстап, бастарын изеп, ілтипат білдіру арқылы сәлем беру, қонақтарға сәлем беру, және мұғалімге сәлем беру.) Сабағымызды бастамас бұрын кейбір қағидаларды қайталайық. Басқаның пікірін сыйла Біреу сөйлегенде оның сөзін бөлме. Басқаның пікіріне құлақ сал Ойлағаныңды ортаға сал. Сондықтан сабаққа белсене қатысу керек. Сендерге мен әр оқушы жақсы нәтижеге жетсін деп тілектеспін! (топ басшысына бағалау парағын беріп, бағалауды түсіндіру) |
Мұғаліммен амандасып, 4 топқа бөлініп, отырады. Оқушылар бір-бірімен амандасып, сабаққа кіріседі. Топта жұмыс істеу ережелерін еске түсіреді. |
||||||||||||
|
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру |
Үйге берілген тапсырмаларды орындалуын, оқушылардың бұрын алған білімдерін тексеру. |
8 мин |
«Зымыран сұрақтар» ауызша тапсырмалар. |
Әр топта 1-2 оқушының үй тапсырмасын тексеремін. Қалған оқушыларды осы оқушылар тексеріп шығады. Барлық топқа сұрақтар қою. А тобы В тобы С тобы
«Зымыран сұрақтар» 1. Руды кімдер басқарды ? 2.Солтүстік Қазақстан табиғаты қандай болған ? ( өзендер мен тұщы сулы көлдер мол) 3.Солтүстік Қазақстанда ерте кезеңде халқы немен шұғылданған ? ( балық аулаумен және егіншілікпен) 4. Солтүстік Қазақстан тұрғындары б.з.б 1 мыңжылдықта қандай өмір салтына ауысты ? (көшпелі) 5. Мал бағу ерекшеліктері қандай ? (көшпелі және жартылай көшпелі мал шаруашылығы қой, жылқы) 6. Жұт дегеніміз не ? ( жерді мұз басып, суық жұт 6-8 кейде 10-12 жылда бір қайталанып тұрды) 7. Ерте темір дәуіріне жататын қандай қалашық зерттелді ? (Ақтау бекініс-қалашығы) 8.Малдан басқа тағы немен шұғылданды? (металл ұқсату) |
Дәптерлерді ашып, үй тапсырмасын көрсетеді. 1-3 оқушы мазмұнын айтады . Қалған оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
||||||||||||
|
ІV. Жаңа сабақ |
Параграф бойынша берілген мәтінмен танысып, топбасшы сыныптастарына жеткізу. |
1-2 мин 16 мин (10 мин мәтінмен танысу, 6 мин қорғау) |
Сұрақ-жауап «Бейнефильм» (Сақ обалары туралы ) Топтық жұмыс (оқулықпен жұмыс) |
Суреттерге, сөздерге қарап, бүгінгі сабақтың тақырыпты анықтау. (сақ, үйсін, қаңлы, ғұн, сармат) Сақтардың мәдени мұралары. «Тас дәуірі ескерткіштер қалды. Олар Сырдария, Талас, Шу, Іле өзендерінің бойында, Алатау бөктерінде кездеседі. «мезолит»- бұл... ? (ежелгі тайпалардың бірі) Бүгінгі сабақтың тақырыбымыз – Орта тас дәуірі Мақсатымыз – Рулардың орналасқан жерін, обалардан затар көптеп табылғандығын түсіну. І тобы – Орта тас дәуірі. ІІ тобы – Бесшатыр қорымы. ІІІ тобы – Мезолит тобы – «Аң стилі» Оқушылардың жауаптардын қажет болса толықтыру. Айтылған ақпараттар бойынша қорытынды жасап кету. |
Сұраққа жауап беріп, бүгінгі сабақтың тақырыбын және мақсатын ұсынады. Оқушылар мәтінді оқып, постер құрайды. (кесте, сызбанұсқа, т.б. түрінде) Тақырыпты қорғайды. |
||||||||||||
|
V.Сергіту сәті |
|
2 мин |
|
,, Кел билейік бәріміз,, |
|
||||||||||||
|
VI.Сабақты бекіту |
Осы сабақта алған білімдерін жинақтау, жүйелеу, меңгеру. |
7 мин |
Топтық жұмыс «Тірек сөздер» |
Әр топқа «Тірек сөздер» топтамасы беріледі. І тобы – ІІ тобы – ІІІ тобы – Ру тобы- Кесте толтыру
Кесте толтыру
|
Оқушылар жауабын қағазға жазып, бір оқушы бұны жинақтап айтады.
Берілген тапсырмаларды орындайды.
|
||||||||||||
|
VII. Рефлексия
|
Оқушының өз-өзіне баға беру және қажеттілігін анықтау. |
1 мин |
|
Стикерге өз атыңды жазып, «бағдаршамға» орналастырыңдар.
|
Стикерді жапсырады. «Бағдаршамға» |
||||||||||||
|
VIII.Бағалау |
Әділ бағаларды қою. |
5 мин |
|
Бағаларды түсіндіріп қорытындылау.
|
|
||||||||||||
|
IX.Үйге тапсырма |
Деңгейлік тапсырмаларды беру. |
1 мин |
|
§ 7 оқу.
|
Күнделіктерге үй тапсырмасын жазып алады. |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сарматтар
Сарматтар
|
Тарих пәнінен сабақ жоспары № 7 сабақ |
Сабақтың тақырыбы: Орта тас дәуірі |
Ауызша және жазбаша жұмыстарының көлемі мен мазмұны: |
Қолданылатын технологиялар: |
Жаңа ұғымдар: Мезолит, Шірік- Рабат, Бәбіш- Молда, Бесшатыр обасы, Есік қорғаны |
|
Сынып: |
6 «б» |
көлемі әр деңгейге және бағдарламаға сәйкес келеді. |
Топтық жұмыс, СТО технологиясы- ның стратегиялары (зымыран сұрақтар) |
Көрнекіліктер: тақта, бор, карта карточкалар. |
|
Күні: |
27.11.2017 ж. |
|
|
|
|
Топ |
Мақсаты |
Нәтиже |
|
|
|
А (жоғары деңгей) В (орта деңгей) С (төмен деңгей) |
Мезолит ежелгі орналасу территориясы мен қорымдары және тарихшылардың зертеулерімен танысып, алғашқы қауымдық құрылыс ыдырап, мүлік теңсіздігі шықандығын түсінеді. кәзіргі зерттеудегі қазба жұмыстың сапасын арттыру жағдайларын айқындайды. |
Тас дәуірі «Аң стилі» байланысын салыстыра отырып, тарихшылардың сақтар туралы жазған еңбектерінің маңыздылығын қолданып түсінеді. |
|
|
|
Сабақтың барысы |
Кезеңнің мақсаты: |
Уақыты: |
Әдіс-тәсілдер: |
Мұғалімнің іс-әрекеттері |
Оқушылардың іс-әрекеттері |
||||||||||||
|
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Психологиялық дайындық |
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. |
3 мин. |
|
Оқушыларды түгендеу. Сыныпты 4 топқа (түстер арқылы бөліну) бөліу. Сәлемдесу ( Әр топ жұппен тұрып бір-бірінің қолдарын ұстап, бастарын изеп, ілтипат білдіру арқылы сәлем беру, қонақтарға сәлем беру, және мұғалімге сәлем беру.) Сабағымызды бастамас бұрын кейбір қағидаларды қайталайық. Басқаның пікірін сыйла Біреу сөйлегенде оның сөзін бөлме. Басқаның пікіріне құлақ сал Ойлағаныңды ортаға сал. Сондықтан сабаққа белсене қатысу керек. Сендерге мен әр оқушы жақсы нәтижеге жетсін деп тілектеспін! (топ басшысына бағалау парағын беріп, бағалауды түсіндіру) |
Мұғаліммен амандасып, 4 топқа бөлініп, отырады. Оқушылар бір-бірімен амандасып, сабаққа кіріседі. Топта жұмыс істеу ережелерін еске түсіреді. |
||||||||||||
|
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру |
Үйге берілген тапсырмаларды орындалуын, оқушылардың бұрын алған білімдерін тексеру. |
8 мин |
«Зымыран сұрақтар» ауызша тапсырмалар. |
Әр топта 1-2 оқушының үй тапсырмасын тексеремін. Қалған оқушыларды осы оқушылар тексеріп шығады. Барлық топқа сұрақтар қою. А тобы В тобы С тобы
«Зымыран сұрақтар» 1. Руды кімдер басқарды ? 2.Солтүстік Қазақстан табиғаты қандай болған ? ( өзендер мен тұщы сулы көлдер мол) 3.Солтүстік Қазақстанда ерте кезеңде халқы немен шұғылданған ? ( балық аулаумен және егіншілікпен) 4. Солтүстік Қазақстан тұрғындары б.з.б 1 мыңжылдықта қандай өмір салтына ауысты ? (көшпелі) 5. Мал бағу ерекшеліктері қандай ? (көшпелі және жартылай көшпелі мал шаруашылығы қой, жылқы) 6. Жұт дегеніміз не ? ( жерді мұз басып, суық жұт 6-8 кейде 10-12 жылда бір қайталанып тұрды) 7. Ерте темір дәуіріне жататын қандай қалашық зерттелді ? (Ақтау бекініс-қалашығы) 8.Малдан басқа тағы немен шұғылданды? (металл ұқсату) |
Дәптерлерді ашып, үй тапсырмасын көрсетеді. 1-3 оқушы мазмұнын айтады . Қалған оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
||||||||||||
|
ІV. Жаңа сабақ |
Параграф бойынша берілген мәтінмен танысып, топбасшы сыныптастарына жеткізу. |
1-2 мин 16 мин (10 мин мәтінмен танысу, 6 мин қорғау) |
Сұрақ-жауап «Бейнефильм» (Сақ обалары туралы ) Топтық жұмыс (оқулықпен жұмыс) |
Суреттерге, сөздерге қарап, бүгінгі сабақтың тақырыпты анықтау. (сақ, үйсін, қаңлы, ғұн, сармат) Сақтардың мәдени мұралары. «Тас дәуірі ескерткіштер қалды. Олар Сырдария, Талас, Шу, Іле өзендерінің бойында, Алатау бөктерінде кездеседі. «мезолит»- бұл... ? (ежелгі тайпалардың бірі) Бүгінгі сабақтың тақырыбымыз – Орта тас дәуірі Мақсатымыз – Рулардың орналасқан жерін, обалардан затар көптеп табылғандығын түсіну. І тобы – Орта тас дәуірі. ІІ тобы – Бесшатыр қорымы. ІІІ тобы – Мезолит тобы – «Аң стилі» Оқушылардың жауаптардын қажет болса толықтыру. Айтылған ақпараттар бойынша қорытынды жасап кету. |
Сұраққа жауап беріп, бүгінгі сабақтың тақырыбын және мақсатын ұсынады. Оқушылар мәтінді оқып, постер құрайды. (кесте, сызбанұсқа, т.б. түрінде) Тақырыпты қорғайды. |
||||||||||||
|
V.Сергіту сәті |
|
2 мин |
|
,, Кел билейік бәріміз,, |
|
||||||||||||
|
VI.Сабақты бекіту |
Осы сабақта алған білімдерін жинақтау, жүйелеу, меңгеру. |
7 мин |
Топтық жұмыс «Тірек сөздер» |
Әр топқа «Тірек сөздер» топтамасы беріледі. І тобы – ІІ тобы – ІІІ тобы – Ру тобы- Кесте толтыру
Кесте толтыру
|
Оқушылар жауабын қағазға жазып, бір оқушы бұны жинақтап айтады.
Берілген тапсырмаларды орындайды.
|
||||||||||||
|
VII. Рефлексия
|
Оқушының өз-өзіне баға беру және қажеттілігін анықтау. |
1 мин |
|
Стикерге өз атыңды жазып, «бағдаршамға» орналастырыңдар.
|
Стикерді жапсырады. «Бағдаршамға» |
||||||||||||
|
VIII.Бағалау |
Әділ бағаларды қою. |
5 мин |
|
Бағаларды түсіндіріп қорытындылау.
|
|
||||||||||||
|
IX.Үйге тапсырма |
Деңгейлік тапсырмаларды беру. |
1 мин |
|
§ 7 оқу.
|
Күнделіктерге үй тапсырмасын жазып алады. |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













