Материалдар / Сарматтардың қандай археологиялық ескерткіштері бар?

Сарматтардың қандай археологиялық ескерткіштері бар?

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстанның батыс аймағында орналасқан сармат дәуірінің археологиялық ескерткіштерін зерделеп салыстыру; шаруашылығы мен әлеуметтік құрылымын анықтау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Мамыр 2024
175
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар-10

     

Бөлім:

5.4.Сармат


Педагогтің аты-жөні


Күні:


Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сарматтардың қандай археологиялық ескерткіштері бар?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.2.1 сарматтардың археологиялық ескерткіштерін салыстыру

5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау арқылы, қоғамдық құрылысын тану

Сабақтың мақсаты

Қазақстанның батыс аймағында орналасқан сармат дәуірінің археологиялық ескерткіштерін зерделеп салыстыру; шаруашылығы мен әлеуметтік құрылымын анықтау

Құндылықтар

Сөзіне берік,ісіне адал болу

     

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Ой шақыру:

-Сарматтар Қазақстанның қай аумағында өмір сұрген?

-Сармат қоғамында қандай ерекшеліктер бар?

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты.

Мадақ

тау

Мұғалім презентациясы



Жаңа сабақ

Бейнематериалды карай отырып, тарихи 3 маңызды ақпаратты табыңыз(тыңдалым)

Сарматтар дәуірінде дүниежүзілік сауда дамып, халықаралық қатынас орнағанын анықтайды.

«Бесоба», «Сынтас», «Аралтөбе» ескерткіштері орналасқан жерді картадан көрсетіп, Оқушыларды сарматтардың археологиялық ескерткіштерімен таныстыру.

Зерттеу және талдау

1-тапсырма

Оқушылар өз зерттеулерін презентация түрінде көрсетеді.

2-тапсырма Мәтінмен жұмыс. «Сюжеттік кестені толтыру»

Кім?

Не?

Қашан?

Қайда?

Неге?






Біздің анықтағанымыз...

Біздің тобымыздың ойынша....

ЕББҚ оқушыға қосымша мобильді құрылғылар кеңінен қолданылады

Оқушылар Сынтас, Бесоба, Аралтөбе обаларын зерттегеннен кейін, оларға келесі сұрақты қойыңыз:

Обаларда табылған заттар, жерлеу рәсімі бойынша біз сарматтар қоғамындағы қандай ерекшелікті байқаймыз?

Сарматтар туралы деректі фильмді көрсетіңіз. Сарматтар қоғамының ерекшеліктеріне, әлеуметтік құрылымына, әйелдердің қоғамдағы орнына тоқталыңыз.

Венн диаграммасы арқылы сарматтар мен басқа тайпалық бірлестіктердің бірінің (сақтар немесе ғұндар) қоғамдық құрылымын салыстыру тапсырмасын беру.

Shape2 Shape1

сақтар

сарматтар




ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады.


Дескриптор:

ескерткіштерінің тарихи маңыздылығын біледі;

сарматтардың тарихын зерттеуде табылға заттай дерек көздерінің мағыздылығын түсінеді;

бағалау критерийлері:

1. Презентация тек екі слайдтан тұруы қажет;

2. Бірінші слайда таңдамалы үш сурет пен оны түсіндіретін үш сөйлем болуы тиіс;

Дескриптор:

Батыс Қазақстанда сарматтардың қоныстанған аймақтарын, қолөнерін, шаруашылығын зерттейді

Дескриптор:

Батыс Қазақстанда сарматтардың қоныстанған аймақтарын, қолөнерін, шаруашылығын зерттейді

Сарматтар қоғамының әлеуметтікқұрылымын түсінеді,

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»


«Жұлдызшалар»



«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»


«Бармақпен»

https://www.youtube.com/watch?v=dMXHSeO6kEI

(34,22-35,31 минут аралығы)


Конверт, сұрақтар жазылған кеспе қағаздар, стикер





кесте



Қосымша 6





Қосымша 4










Сурет

тер



Қорытынды

Кері байланыс

« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.

- Не білдім?

- Не білемін?

- Не білгім келеді?

Үй тапсырмасы

Қосымша мәтіметтер жинау

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;


А4, конс

пект



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ