Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 5.4
Сарматтар
|
Мектеп: «Жолғабас негізгі орта
мектебі» МКМ- сі
|
Күні: 14.04.2017
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Қабылбекова Патшайым
Балабековна
|
Сынып:
5
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Сарматтардың қоғамдық құрылысы
мен шаруашылық өмірі.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
5.2.2.1 археологиялық
ескерткіштерді сипаттау;
5.2.2.3 ежелгі тайпалардың
қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау;
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
Сарматтардың тұрмысы мен
шаруашылығы, археологиялық ескерткіштерінің тарихын
біледі.
Оқушылардың басым
бөлігі:
Сарматтардың археологиялық
ескерткіштерінің тарихымен танысады, картадан көрсете отырып
орналасқан жерін анықтайды.
Кейбір
оқушылар:
Көшпелілердің әлем мәдениетіне
қосқан үлесі туралы сипаттайды.
|
Ойлау
дағдылары-
ның
денгейі
|
Білу, түсіну,
қолдану
|
Бағалау
критерийлері
|
Сарматтардың
археологиялық ескерткіштер тарихын анықтау.
Ежелгі тайпалардың қолданбалы
өнер ерекшеліктерін сипаттау;
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар: Сарамат тайпаларының тарихи
ескерткіштерін картадан көресте отырып, сипаттап түсінік
береді.
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
Мәдениет, материалдық
мәдениет, обалар, тәті, Сынтас қорымы, Бесоба қорымы, Аралтөбе
ескерткіші
Сыныптағы диалог-жазылым
үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Оқушылар сұрақ қою арқылы
диалогқа түседі.
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
Бесоба қорымы, Сынтас қорымы,
Аралтөбе ескерткіштерінің айырмашылықтарын кестеге
түсіру
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің
біртұтастығы
Ертеде мекендеген халықтар
тарихын үйрету, салт-дәстүр, әдет-ғұрыптарын
құрметтеу.
|
АКТ қолдану
дағдылар
|
Интерактивті
тақта.
|
Пәнаралық
байланыс
|
география, әдебиет,
бейнелеу.
|
Бастапқы
білім
|
Сарматтардың қоныстануы,
савроматтар, дай тайпалары, қоғамдық құрылысы , әскери демократия,
әлеуметтік теңсіздік туралы біледі.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Басталуы
2
минут
2
минут
2
минут
|
I. Ұйымдастыру кезеңі
.
"Күн шуағы" тренингі. Оқушылар
шеңберге тұрып, әрбір күннің шапағына жақсы тілектер айту арқылы
сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату.
1,2,3 деп санау арқылы
топқа біріктіру.
1-"Сақтар", 2-"Ғұндар",
3-"Сарматтар"
«Тарихи мозайка» әдісі арқылы
берілген сөздерден сөйлем құра?. Өтілген тақырып бойынша алған
білімді жинақтау.
скиф
өте
сөйлеген
тілінее
савроматтар
жақын
Геродоттың
айтуынша
тілде
(Геродоттың айтуынша
савроматтар скиф тіліне өте жақын тілде
сөйлеген)
«Сөз жұмбақ» «Савромат»
шешуі
С
К
И
Ф
А
В
А
Д
Р
О
Т
И
Р
Е
Т
Ң
Е
О
И
Д
Д
О
Р
А
М
К
С
И
П
Й
С
С
А
А
Г
Е
Т
Т
ы
С
Н
С
А
-
Тілдері жағынан сарматтарға
өте жақын тайпа?
-
Арал-Каспий аралығын
мекендеген сарматтармен туыс тайпа?
-
Тарихи, көркем, т.б.
шығармалар мен естеліктер, туындылар жазатын
адам?
-
Үстірттен табылған
сарматтардың археологиялық ескерткіштерінің бірінің
атауы?
-
Сарматтар жөнінде жазып
қалдырған грек тарихшысы?
-
Арал теңізінің маңайын
дайлардан бөлек мекендеген тайпа?
-
Гиркан теңізінің қазіргі
атауы?
-
Сармат-савромат
ескерткіштерінің бірі?
Қошеметтеу.
|
кеспе
қағаздар
плакат
|
Ортасы
2
минут
25
минут
5
минут
5
минут
|
Зейінді
шоғырландыру.
Суретпен жұмыс жасауды
ұсынамын. Оқушылар тапсырманы ой тұрғысынан өткізе отырып, оның
мағынасын ашады.
1. Сарматтар
шаруашылығы.
-
2. «Алтын адам» суретіне қарап
әнгіме құрастыру.
3. Теріден жасаған
ыдыстар
Оқушылар суретпен жұмыс қарай
бере отырып сабақтың тақырыбы мен мақсатын
айқындайды.
«Постер» стратегиясы. Оқушылар
оқулықта көрсетілген мәтін бойынша постерге түсіреді және оны
түсіндіреді. "Сақтар"
тобы: Сарматтар
шаруашылығы "Ғұндар"
тобы: Материалдық
мәдениеті "Сарматтар"
тобы: Археологиялық ескерткіштері
Топтар тапсырманы орындап тақтада
қорғайды.
"Бағдаршам" әдісімен
бағалау. Оқушылар жұмысы тыңдалады және
пысықтау сұрақтар қойылады
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
Бесоба қорымы, Сынтас қорымы,
Аралтөбе ескерткіштерінің айырмашылықтарын кестеге
түсіру
Бесоба
қорымы
|
Сынтас
қорымы
|
Аралтөбе
ескрткіші
|
|
|
|
Қошеметтеу.
«Ыстық орындық» әдісі бойынша
алған білімді жинақтау. Топтардан бір-бір оқушы орындыққа отырады,
қалған оқушылар сұрақтар қояды. Оған орындықта отырған оқушы жауап
береді.
"Бағдаршам" әдісімен
бағалау.
Үйге
тапсырма:
"Сарматтардың шаруашылығы"
шығармашылық жұмыс
|
суреттер
кесте
|
Аяқталуы
2
минут
|
Кері
байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек»
әдісі
Бүгінгі сабақтан алған
әсерлерін стикерлерге жазып, кері байланыс
жасайды
|
|
Саралау –оқушыларға қалай
көбірекқолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілетіжоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы.
.
|
Шығармашылық жұмыспен
шұғылдану арқылы оқушы жан-жақты ізденісте болады. Оқулықтан тыс
жаңа дүние мен таныса отырып, шығармашылық қабілеті
артады.
|
Оқушыларда қызыл, жасыл және
сары түсті карточкалар бар, оны олар өз парталарына қояды немесе
жоғары көтереді (қызыл = түсінбеймін, жасыл = барлығы түсінікті).
Оқушылар бағдаршамның түстерін пайдалана отырып, өздерін бағалайды.
Мұғалімге көрсетілген бағалауды оқушылардың күнделіктеріне жазуына
болады.
|
Картамен жұмыс, суретпен жұмыс
жасай біледі, сөздік қоры мен есте сақтау қабілеттері
артады.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ\ оқу мақсаттары шынайы
ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен
жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен.
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Қандай екі нәрсе табысты
болды ( оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе табысты
болды ( оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|