Сабақ: Қазақстан
тарихы.
|
Мектеп: №61жалпы орта
мектеп
|
Күні:27.10.2017ж
|
Мұғалімнің
есімі: Серикбаева Гулдана
Шырынбаевна
|
Сынып:5
|
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
“Сарматтардың қоғамдық
құрылысы мен шаруашылық өмірі”
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына
сәйкес)
|
5.1.2.2 әлеуметтік топтардың
ерекшеліктерін
түсіндіру.
5.2.2.3 ежелгі
тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін
сипаттау.
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар: Сарматтардың шығу тегін біледі
және түсіндіре алады.
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
Сарматтардың көрші елдермен
саяси және сауда қарым қатынасына өз ой-пікірлерін
білдіреді.
|
Кейбір
оқушылар:
Басқа тайпалық одақтардың
қоғамдық құрылысын салыстырып, ажырата
алады.
|
Ойлау
дағдыларының деңгейлері
|
білу,түсіну.
|
Бағалау
критерийлері
Тілдік
мақсаттар
|
1.Сарматтардың
шаруашылығын сипаттайды және қоғамдық құрылысын түсіндіріп бере
алады.
2.Сарматтардың
қолданбалы өнер ерекшеліктеріне талдау жасауда көрші елдермен
қарым-қатынасын сипаттай
алады.
3.Сарматтардың қоғамдық
құрылысын басқа тайпалық одақтармен салыстыра отырып
анықтайды
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер: Төменде берілген сөздердің мағынасын
ашады.
|
Тірек сөздердің
мағынасын ашады:
Совраматтар- Сарматтар.
Демократия- (сөзі
гректің demos- халық
және kratos-билік ) деген сөздерінен
шыққан, яғни халық билігі деген мағынаны
білдіреді.
Полихромдық
стиль - зерлеу әдісі бұйымдардың
беттеріне алтын түйіршіктерді
дәнекерлеу.(жазылым)
|
Сыныптағы
диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер.
Сарматтар жөнінде
электронды оқулықпен жұмыс
жасайды
( тындалым
)
|
Талқылауға арналған
тармақтар:
Сарматтардың қоғамдық құрылысы
қандай дәрежеде еді?-деген сұрақтың мазмұнын мәтінді оқу арқылы
ашып, ой-пікірлерін топтар бір –біріне айтады.
(оқылым,айтылым)
|
Құндылықтарға
баулу
|
Тарихтың,мәдениет пен тілдің
біртұтастығы.
|
Пә
Пәнаралық
Ба
байланыстар
|
қазақ әдебиеті,
география,бейнелеу, музыка.
|
Бастапқы
білім
|
“Ғұндардың көрші мемлекеттермен
қарым-қатынасы”.
|
Жоспар
|
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
40
ми
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығуламен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы.
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
5
минут.
|
Шеңберге тұру
арқылы, әнұранмен бастау, “Қазақ тайпалары” арқылы
бөліну.
1топ Сақ
тайпасы.
2топ Үйсін
тайпасы.
3топ Сарматтар
тайпасы.
.
|
Қазақстан
тарихы
5 сынып. НИШ
2017ж.
С
Ахметова
А.М. Ибраева А.А.Құлымбетова. Ноутбук, суреттер, карталар,
маркерлер мен стикерлер,постер лер.
|
Үй тапсырмасы:
5 минут.
|
“Сағат тілі ” әдісі
арқылы “ Ғұндардың көрші
мемлекеттермен қарым-қатынасын”
анықтау.
|
|
1
минут
|
Ф:/ (жарайсың, керемет, өте
жақсы) бағалау.
|
|
Сабақтың
ортасы
минут
15
минут
1 минут
10 минут
1 минут
|
Сарматтардың қоғамдық
құрылысы мен шаруашылығы тақырыбында “Джиксо” әдісі арқылы
топтасып жұмыс жасату:
Топтық
жұмыс
1топ Cарматтардың шаруашылығын және
қоғамдық құрылысын
баяндайды.
2 топ Сарматтардың қолданбалы өнер
ерекшеліктерін,көрші елдермен қарым-қатынасын
баяндайды.
3 топ Сарматтардың қоғамдық
құрылысын басқа тайпалық одақтармен салыстара
баяндайды.
(Қалыптастырушы
бағалауға арналған
тапсырма).
Дескриптор:
1.
Сарматтардың шаруашылығын
сипаттады және қоғамдық құрылысын
түсіндірді.
2.Сарматтардың қолданбалы өнер
ерекшеліктеріне талдау жасады, көрші елдермен қарым-қатынасын
сипаттады.
3.Сарматтардың қоғамдық
құрылысын басқа тайпалық одақтармен салыстыра отырып
анықтады.
“Басбармақ әдісі”
бойынша бағалау.
“Сематикалық”
картамен жұмыс.
Ф: /Смаиликтер арқылы
бағалау.
№
|
Оқиғалар
|
Бесоба
|
Аралтөбе
|
Сынтас
|
Аралтөбе
|
Жайық
|
Бәйте
|
|
1
|
Сармат
ескерткіштерінің
арасындағы жақсы зерттелген
қорым.
қорым.
|
|
|
+
|
|
|
|
|
2
|
Абыз- әйелдері жерленген
қорым.
|
+
|
|
|
|
|
|
|
3
|
Сармат көсемі – екінші алтын
адам.
|
|
+
|
|
|
|
|
|
4
|
Мінажат жасау үшін салынған
ғибадатхана.
|
|
|
|
|
|
+
|
|
5
|
Сарматтар мекендеген теңіз
жағалауы.
|
|
|
|
|
+
|
|
|
6
|
1999 жылы зерттелген
қорған.
|
|
|
|
+
|
|
|
|
|
Сабақтың
соңы
2
минут
|
Кері
байланыс: Б.Б.Б әдісі стикерді
толтыру, алма ағашы
|
|
Саралау –Сіз
қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілетті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Оқушыларға тақырыпқа
сай“Сарматтардың қоғамдық құрылысы мен шаруашылық
өмірі” жайлы эссе жазады, және де салыстырмалы
сәйкестіндіру тест
тапсырмаларына жауап береді.
|
Ф:/ (жарайсың,
керемет, өте жақсы)
бағалау.
“Басбармақ әдісі”
бойынша бағалау.
Ф:/ Смаиликтер
арқылы бағалау.
|
Сыныптағы
санитарлық-гигиеналық ережелерді сақтау. АКТ (интерактивті тақта)
жұмыстарының пайдалану ережесі. Оқушылардың өзара қатынасын үнемі
бақылау.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/ оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен.
|
Бұл бөлімде сабақ
туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз
туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы
өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:“Джиксо” әдісі арқылы топтасып жұмыс
жасату:
2:“Сематикалық”
картамен жұмыс.
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1: Салыстырмалы
сәйкестіндіру тест
тапсырмаларына оқушылардың жұмыс
жасауы.
2:Сабақта тиімді
әдіс-тәсілдерді көптеп
қолдану.
Сабақ барысында
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|