Материалдар / Шаруашылық еңбек, үйден оқыту, 5 сынып, 1 тоқсан

Шаруашылық еңбек, үйден оқыту, 5 сынып, 1 тоқсан

Материал туралы қысқаша түсінік
Шаруашылық еңбек, үйден оқыту, 5 сынып, 1 тоқсан
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Қазан 2024
271
6 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Шаруашылық еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 5 сабақ 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Тұрғын жай мен тұрмыстық заттардың күтімі

Сабақтың тақырыбы:

Жеке үй, жекеменшік үй

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

5.1.1.1 тұрғын үй түрлерінің өзгешілігін айыру (көп пәтерлі үй, жеке үй)


Сабақтың мақсаты:

  • құралдарды жуу, сүрту, оны орнына жинау

  • киімді щеткамен тазалау ережесін үйрену

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы




Сәлемдесу.

Бағалау критерийлері:

«Миға шабуыл»

- Балалар, Киімді жуу, сүрту, кептіру дегеніміз не еді?

Алма жемісі арқылы бағалау. Қызыл алма – ұқыпты, кішіпейілділік қасиеті бар.

Сары алма – сабырлы, мейірімділік қасиеті бар.

Жасыл алма – еңбекқор, адамгершілік қасиеті бар.

Оқушымен амандасып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Сұрақтарға оқушы өз ойымен бөліседі.


Қалыптастырушы бағалау: Өзін –өзі бағалау

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер





Ортасы





Оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру

  • Балақай, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу үшін мын ребусты шешуіміз керек.

Тапсырма.


Ойын «Артығын тап».

 

Мадақтау.

Бағалау.

Дескрипторлар:

- Шешімін табады.

- -тест сұрақтарына жауап береді.

Менің көңіл күйім............................................................

Сабақтың қорытындысы: оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау

Оқушы киімді жуу, кептіру туралы сұрақтарға жауап береді.










Оқушы әңгімелей бастайды.


Жауабын нақтылап, ой түйіп дәптерге сурет арқылы түсіреді.



Ұқыпты салады

Түрлі-түсті бояйды.









Оқушы ойын жинақтайды.

Дискриптор

құралдарды жуу, сүрту, оны орнына жинау

киімді щеткамен тазалау

https://kk.everaoh.com/%D0%B6%D1%83%


Аяқталуы




Кері байланыс

Оқушы рефлекциясы :

Мен не білдім ?

Не үйрендім ?

Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ?

Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Оқушының айтқан жауабына пікір қалдыру.





Шаруашылық еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 5 сабақ 2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Тұрғын жай мен тұрмыстық заттардың күтімі

Сабақтың тақырыбы:

Менің үйім

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

5.1.1.1 тұрғын үй түрлерінің өзгешілігін айыру (көп пәтерлі үй, жеке үй)


Сабақтың мақсаты:

  • тұрғын үй түрлерінің өзгешілігін айыра біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы




Сәлемдесу.Бағалау критерийлері:

«Миға шабуыл»

Сұрақтарға оқушы өз ойымен бөліседі.

  • Сурет бойынша әңгімелеу.

Оқушымен амандасып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.


Қалыптастырушы бағалау

Өзін –өзі бағалау

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер





Ортасы





Оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру


Үйдегі жайлылық туралы толықтыру. Жайлылық – бұл тек тазалық, тәртіп қана емес, сонымен бірге үйдегі жандар жылы ерекше жағдай. Үйдегі тәртіпті отбасының әр мүшесі сақтауы тиіс. Өзіне қызмет көрсету – бұл жайлылық пен тазалық сақтауға бағытталған қызмет түрі.

Баспана, жайлылық сөздерін үш тілде қалай айтылатынын сұраймын.

баспана – жилище – house; жайлылық – уют – comfort;

Дескриптор:

Геометриялық фигуралардан іргетасын құрайды.

Геометриялық фигуралардан қабырғасын құрайды.

Геометриялық фигуралардан шатырын, бөлшектерін (есік,терезе) құрайды.

Үй ішін сипаттайды.

Сөздерді үш тілде айтып береді.

Бағалау түрі:Мадақтау

2-тапсырма: «Сен қандай баспанада тұрасың?»

Қандай баспанада тұратынын суретке салады.

Дескриптор:Баспананың қандай түрінде тұратынын салады.

Баспананың түрін ажыратады.

Бағалау түрі: «Басбармақ» әдісі.

Сергіту сәті:

Оқушыға интербелсенді тақтадан киіз үйдің суретін көрсетіп ,қайдан көргенін сұраймын.

Жауабы: Суреттен, мерекелерде, ауылдық елді мекенде және т.б

Бейнеролик көрсету. «Киіз үйдің құрылымы мен ішкі жабдықтары» туралы ақпаратты толықтыру ақсатында шағын бейнеролик көретемін.

«Киіз үй» туралы мәлімет беру.

3-тапсырма: «Микрофон» әдісі.Балалардың бейнематериалдан алған білімдерін тексеру мақсатында микрофон арқылы сұрақтар қоямын.

-Киіз үйдің құрылымына нелер жатады?

-Киіз үйдің ішкі жабдықтарын ата.

-Шаңырақ дегенді қалай түсінесің?

Толық мәлімет беру.( Шаңырақты әкеден балаға мирас ету ұрпақ жалғастығын, отбасылық дәстүрлер мен рухани құндылықтың сақталуына ықпал ететінін түсіндіру.)

-Түндік қандай қызмет атқарады?

-Кереге мен шаңырақтың қандай байланысы бар?

Дескриптор:Киіз үйдің құрылымын айтады.

Бағалау түрі: «Өзін-өзі» бағалау.

Сабақтың қорытындысы: оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау

Оқушы киімді бүктеу туралы сұрақтарға жауап береді.










Оқушы әңгімелей бастайды.


Жауабын нақтылап, ой түйіп дәптерге сурет арқылы түсіреді.













Оқушы ойын жинақтайды.

Дискриптор

тұрғын үй түрлерінің өзгешілігін айыра біледі.


Алма жемісі арқылы бағалау.



Алма жемісі арқылы бағалау.


https://bilimger.kz/58730/

https://ust.kz/word/asyq_sabaq_kiim_jane_ayaq_kiim_kutimi_6_synyp-262206.html


Аяқталуы




Кері байланыс

Оқушы рефлекциясы :

Мен не білдім ?

Не үйрендім ?

Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ?

Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Оқушының айтқан жауабына пікір қалдыру.












Шаруашылық еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 5 сабақ 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Тұрғын жай мен тұрмыстық заттардың күтімі

Сабақтың тақырыбы:

Өзі жататын төсеніштерін ауыстыру

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

5.1.2.1 төсек-орын күтуі (құрғату, қағу, желдету)

5.1.1.3 дымқыл және құрғақ тазалау жасау (сыпыртқы, щетка, шүберек, шаңсорғыш көмегімен)

5.1.1.4 кілем, жұмсақ жиһазды тазалау

Сабақтың мақсаты:

  • дымқыл және құрғақ тазалау жасау (сыпыртқы, щетка, шүберек, шаңсорғыш көмегімен)

  • кілем, жұмсақ жиһазды тазалау ережесін үйрену

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы




Сәлемдесу.

- Өткен сабақта жылыту құралдарын пайдалану ережелерімен таныстық.

Төсеніштерді күтудің қосымша ережелері қажет деп ойлайсыздар ма? Неліктен?

Сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерін анықтау

Оқушымен амандасып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.


Қалыптастырушы бағалау: Өзін –өзі бағалау

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер





Ортасы





Оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру

Ой ашу: блиц-турнир сұрағы

Өзі жататын төсеніштерін ауыстыру

Төсек жасау-бұл қарапайым тапсырма және біз сізге төсек-орын мен төсек-орындарды жай ғана тазалап немесе ауыстырып жатсаңыз да, басынан аяғына дейін айтып береміз. Күн сайын таңертең төсек жинау-Бұл бүкіл жатын бөлмені ұқыпты және ұйымшыл етіп көрсететін күнді бастаудың тиімді әдісі, ал төсек алдында төсек астына көтерілу ыңғайлы. Біздің нұсқаулықпен сіз қысқа мерзімде кәсіби маман боласыз.


Сіз не білуіңіз керек Кереуетті қайта жасау үшін бәрін алып тастаңыз, содан кейін парақты, үстіңгі парақты, көрпені, жастықтарды және жастықшаларды осы ретпен қосыңыз. Оған таза және сәнді көрініс беру үшін үстіңгі парақтың бұрыштарын бүгіп, оларды матрац пен төсек жақтауының арасына салыңыз. Бірнеше сүйкімді лақтыратын жастықтар немесе талғампаз юбка қосу арқылы төсегіңізге қосымша тұлға беріңіз.

Сізге кедергі болатын барлық нәрсені төсектен шығарыңыз. Егер сіз жаймаларды жуып жатсаңыз, бәрін төсектен шығарыңыз. Егер сіз жай ғана төсегіңізді қайта төсеп жатсаңыз, кедергі болатын кез келген нәрсені алып тастаңыз. Сіз жастықтарды, тұлыптарды, көрпелерді және т. б. алып тастағыңыз келуі мүмкін. Көрпені, үстіңгі жайманы және барлық жастықтарды алып тастап, оларды таза жазықтыққа қойыңыз. Егер сіз оны ауыстырғыңыз келмесе, төселген жайманы төсекте қалдыруға болады.


Сабақтың қорытындысы: оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау

Оқушы төсенішті күту туралы сұрақтарға жауап береді.



Оқушы жауаптары тыңдалады.







Оқушы әңгімелей бастайды.


Жауабын нақтылап, ой түйіп дәптерге сурет арқылы түсіреді.





Оқушы ойын жинақтайды.

Дискриптор

дымқыл және құрғақ тазалау жасау (сыпыртқы, щетка, шүберек, шаңсорғыш көмегімен)

кілем, жұмсақ жиһазды тазалау

©domotmoem.ru



Аяқталуы




Кері байланыс

- Өз таңдауыңды түсіндір.

- Сен үшін сабақта қандай ақпарат жаңа болды?

- Өз төсенішіңізді қалай күтер едің?

Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Оқушының айтқан жауабына пікір қалдыру.








Шаруашылық еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 5 сабақ 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Тұрғын жай мен тұрмыстық заттардың күтімі

Сабақтың тақырыбы:

Шкаф сөрелеріне өз заттарын орналастыру

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

5.1.2.2 қоқыс шығару; қоқыс құбырын қолдану

азық-түлікті тоңазытқышта сақтау үшін контейнерді пайдалану


Сабақтың мақсаты:

қоқыс шығару; қоқыс құбырын қолдану

азық-түлікті тоңазытқышта сақтау үшін контейнерді пайдалану ережесін үйрену

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы




Сәлемдесу.

- Өткен сабақта төсеніштерді қолдану ережелерімен таныстық.

Шкаф сөрелеріне өз заттарын орналастырудың қосымша ережелері қажет деп ойлайсыздар ма? Неліктен?

Сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерін анықтау

Оқушымен амандасып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.


Қалыптастырушы бағалау Өзін –өзі бағалау

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер





Ортасы





Оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру

Сұрақтарға жауап бер:

Шкаф сөрелеріне өз заттарын қалай дұрыс орналастыру керек?

Жуынатын бөлмедегі немесе жатын бөлмесіндегі шкафтағы терең сөрелерді ұйымдастыру қиын болуы мүмкін. Артқы жағындағы заттарға жету үшін алдыңғы жағындағы заттарды алып тастау жиі мүмкін емес, бірақ терең сөрелердің артқы жағын бос қалдыру ысырап болып көрінеді. Сіз бұл мәселені мұқият орналастыру арқылы шеше аласыз: шкафтағы заттарды таңбаланған пластикалық контейнерлерде реттеңіз. Егер сіз сөрелердің алдыңғы және артқы жартысын бөлек ұйымдастыруға болатын әр түрлі кеңістіктер деп ойласаңыз, бұл сізге тиімдірек ұйымдастыруға көмектеседі.


Қайта ұйымдастырмас бұрын шкафтан барлығын алып тастаңыз. Шкафтың мазмұнын жақын орналасқан есептегіштерге немесе еденнің бір бөлігіне шығарыңыз. Барлығы шкафтан шығарылғаннан кейін, сіз әр шкаф сөресіне қандай заттарды қойғыңыз келетінін жоспарлауға кірісе аласыз.

  • Терең шкаф сөрелерін заттарға толы күйінде қайта ұйымдастыру қиын мәселе болар еді.

Аз пайдаланылған заттарды шкафқа алысырақ қою үшін маусымдық түрде қайта ұйымдастырыңыз. Үлкен, терең шкафта әр маусымда қолданылатын заттар болуы мүмкін. Әрбір сөреде белгілі бір маусымда бірге қолданылатын заттарды біріктіріңіз. Сонымен, жаз күзге айналғанда, кішкене пластикалық ыдысты күннен қорғайтын креммен, күннен қорғайтын көзілдірікпен және бассейндегі кішкентай ойыншықтармен толтырыңыз. Бұл "жазғы бассейнді" белгілеп, оны шкафтың артына қойыңыз.

  • Немесе, егер қыс аяқталып, көктем келсе, пластикалық ыдысты қысқы шарфтармен, шляпалармен, қолғаптармен және қолғаптармен толтырыңыз. Бұл "қысқы жабдықты" жапсырыңыз және "серіппелі" контейнерден шыққан кезде оны шкафтың артына жылжытыңыз.


Сабақтың қорытындысы: оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау

Оқушы шкаф сөрелерін сақтау туралы сұрақтарға жауап береді.



Оқушы жауаптары тыңдалады.







Оқушы әңгімелей бастайды.


Жауабын нақтылап, ой түйіп дәптерге сурет арқылы түсіреді.





Оқушы ойын жинақтайды.

Дискриптор

қоқыс шығару; қоқыс құбырын қолдану

азық-түлікті тоңазытқышта сақтау үшін контейнерді пайдалану ережесін үйрену

How to Organize Deep Closet Shelves: 11 Steps (with Pictures) (turbopages.org) /


Аяқталуы




Кері байланыс

- Өз таңдауыңды түсіндір.

- Сен үшін сабақта қандай ақпарат жаңа болды?

- Өз киіміңді қалай күтер едің?

Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Оқушының айтқан жауабына пікір қалдыру.








Шаруашылық еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 5 сабақ 5-6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Тұрғын жай мен тұрмыстық заттардың күтімі

Сабақтың тақырыбы:

Тұрғын үйді құрғақ тазала

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

5.1.1.3 дымқыл және құрғақ тазалау жасау (сыпыртқы, щетка, шүберек, шаңсорғыш көмегімен)

5.1.1.4 кілем, жұмсақ жиһазды тазалау

5.1.1.5 еденді сумен жуып, айналарды сүрту, шарашадажуу


Сабақтың мақсаты:

  • дымқыл және құрғақ тазалау жасау (сыпыртқы, щетка, шүберек, шаңсорғыш көмегімен)

кілем, жұмсақ жиһазды тазалау

  • еденді сумен жуып, айналарды сүрту, шараша

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы




Сәлемдесу.

Бағалау критерийлері:

  • дымқыл және құрғақ тазалау жасау (сыпыртқы, щетка, шүберек, шаңсорғыш көмегімен)

кілем, жұмсақ жиһазды тазалау түрлерін бағдарлай білуге үйренеді;

Есте сақтау қабілетін арттырады.

Мынау менің жүрегім – бәрін осы бастаған,

Мынау басым ақылды – бәрін осы басқарған,

Мынау менің қолдарым – бәр жұмысты атқарған.

Саусақ жаттығуын орындау

Оқушымен амандасып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Ойлану арқылы оқушы қайталау сұрақтарына жауап береді.

«

Қалыптастырушы бағалау: Өзін –өзі бағалау

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер





Ортасы





Оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру

Жаңа тақырыпты түсіндіру:

Мен үйде құрғақ тазалайтын жинақтарды қолданамын, олар қоршаған орта үшін жақсы (өйткені олар). Немесе, олар кәсіби құрғақ тазартқыштан жақсы болғандықтан (олар жоқ). Бірақ мен оны қолданамын, өйткені олар ыңғайлы (олар) және олар құрғақ тазалағышқа қарағанда қарағанда арзан болғандықтан. (олар мен және өте тартымды).

Үйде немесе кептіргіш кептіргішпен люстрада пайдалануға болатын дүкен сөрелерінде және онлайн режимінде бірнеше үйде тазалау жинағы бар брендтер бар.

Жинақтарды қайтадан тазалауға арналған сөмке, дымқыл тазалау шүберектері және дақтарды тазалау үшін қолдануға арналған дақ кетіргіш бар. Стартер жиынтығын сатып алғаннан кейін тазалағыш шүберектердің толықтырылуы, сондай-ақ қосымша дақ кетіргіштері бар.


Үйдегі құрғақ тазалау жинақтарының артықшылықтары мен кемшіліктері

Артықшылықтары:

  • Кәсiби химиялық тазалаудан қымбатырақ - киiмге 50 центтен аз шығындар кетедi

  • Пайдалануға ыңғайлы - 30 минутты алады

  • Көптеген маталар үшін қауіпсіз

  • Киімдердің арасында киімді тазартады - түтін мен дене иістерін кетіреді

  • Тоқылған киімге әсіресе жақсы жұмыс істейді

Кемшіліктері:

  • Ауыр күйде немесе майға негізделген дақтарда жақсы жұмыс істемейді

  • Киім өте нәзік болуы мүмкін; Сіздің талғамыңызға сай әртүрлі брендтерді қолданыңыз

  • Костюмдар мен шалбар сияқты арнайы киімге жаңадан басылған киім үлгісін бермейді

Үйдегі құрғақ тазалау жинақтарын қалай пайдалануға болады

Сіздің стартер үйіңізді құрғақ тазалауға арналған жиынтықты үйге әкелген кезде:

  • Дақ кетіретін ерітінді

  • Дақтарды кетіруге арналған абсорбирующие подшипник

  • Жылыту ылғалды құрғақ тазалайтын сүлгілерді белсендіреді

  • Қайта қолданылатын тазалағыш сөмке кептіргішке арналған

  • Нұсқаулық кітапшасы

Нұсқаулық кітапшасы ең маңызды нәрсе - оқыңыз! Мұның бәрі өте қарапайым және өндіруші нұсқауларын орындасаңыз, сізде жақсы нәтиже болады. Дақтарды киімнің басқа аймақтарына ауыстыруға жол бермеу үшін кірленген ерітіндіні және абсорбирующие подкладчиктерді пайдалана отырып, спиртпен емдеуге арналған дақтардан бастаңыз. Киімдерді құрғақ тазалайтын ерітіндімен өңделетін дымқыл сүлгілердің біреуімен қайта жасалатын кептіргішке салыңыз. Содан кейін кептіргішті орташа және жоғары температурада 30 минутқа орнатыңыз. Міне бітті!

Бірнеше кеңестер:

  • Егер сіз спотты емдеу үшін пайдаланылатын сіңіргіш маталарды түгесіп немесе дұрыс істемесеңіз, ақ қағаз сүлгілерді пайдаланыңыз.

  • Түймешіктер мен жейделерді тазалау алдында олардың пішінін ұстап тұру үшін.

  • Бірдей мата салмағын және түстерін құрғатушы сөмкеде біріктіріңіз; ауыр жүннен жасалған жемпірді жеңіл жібек блузаларды араластырмаңыз.

  • Қызып кетуді болдырмас бұрын , кептіргіштің түтін сүзгісін тазалаңыз .

  • Барлығын мыжылып қалудан сақтап қалу үшін, тазалайтын буманы асыра алмаңыз - киім жылжыту үшін бөлмені қажет етеді.

  • Тазалағыш қаптамасынан алып тастаған кезде, киімдерді іліңіз немесе жабыңыз. Олар дымқыл болады және кептіруге уақытты қажет етеді.

Қосылған дақ кетіргішті өшіріп тастасаңыз, кәсіби күшті құрғақ тазалау сұйықтығын сатып алуға болады. Нұсқауды өте мұқият орындаңыз, себебі бұл өнімдер қауіпті түтіндер шығаруы мүмкін. Өте мұқият болыңыз және қамқорлық жасаңыз.

Қорытынды талдау


Сабақтың қорытындысы: оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау

Оқушы құрғақ тазалау туралы сұрақтарға жауап береді.








Оқушы әңгімелей бастайды.




Оқушы ойын жинақтайды.

1,2,3 топ: Қадам 1.Берілген суретке қарап алдарында тұрған суреттерді ретімен қояды.









Оқушы көрген бейнелеу материалдарын пайдаланып, альбом ішіне нобай салады.








Дискриптор

дымқыл және құрғақ тазалау жасау (сыпыртқы, щетка, шүберек, шаңсорғыш көмегімен)

кілем, жұмсақ жиһазды тазалау

еденді сумен жуып, айналарды сүрту, шараша

Ақпарат дереккөзі: https://massaget.kz/arnayyi_jobalar/22_nauryiz_2015/26617/



Аяқталуы




Кері байланыс

Оқушы рефлекциясы :

Мен не білдім ?

Не үйрендім ?

Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ?

Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Оқушының айтқан жауабына пікір қалдыру.














Шаруашылық еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 5 сабақ7-8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Ыдыс-аяққа күтім жасау

Сабақтың тақырыбы:

Кір киімді жууға дайындау

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

5.2.1.5 кір киімді қолмен жуу

Сабақтың мақсаты:

  • кір киімді қолмен жуу ережелерін орындау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы




Сәлемдесу.

Бағалау критерийлері:

  • Кірді жууға дайындай білуге үйренеді;

Есте сақтау қабілетін арттырады.

Мынау менің жүрегім – бәрін осы бастаған,

Мынау басым ақылды – бәрін осы басқарған,

Мынау менің қолдарым – бәр жұмысты атқарған.

Саусақ жаттығуын орындау

Оқушымен амандасып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Ойлану арқылы оқушы қайталау сұрақтарына жауап береді.

«Жүзік», «Саусақтар амандасады», «Солдаттар», «Шынжыр», «Шам».

Қалыптастырушы бағалау: Өзін –өзі бағалау

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер





Ортасы





Оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру

  • Балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу үшін мын ребусты шешуіміз керек.

  • Кірді жуу, сүрту, кептіру

Тапсырма.

Кір жуу — кірді кір жуғыш машиналардың көмегімен жуады. Кірлеген заттарды құрғақ күйінде арнайы себетте немесе ауа өтетін саңылаулары бар жәшікте, мүмкіндігінше бөлек бөлмеде сақтаған жөн.

Кір жуу - бұл бәрімізге қажет нәрсе, бірақ кір жуғыш машинаға киімді кездейсоқ лақтырудан да көп нәрсе бар. Кірді жуу алдында сұрыптасаңыз, ол сіздің киіміңізді зақымданудан қорғайды және кірді жууды мүлдем тиімдірек етеді. Бұл мақалада біз келесі жолы кірді түсі, матасы, ластану деңгейі және т.б. бойынша сұрыптауды және бөлуді көрсетеміз кірді жуыңыз, барлығы бірқалыпты жұмыс істейді!

Жуардың алдында мақта-мата және кенеп кірлерді жүн және жібек бұйымдардан, сондай-ақ ақ кірлерді түрлі түстілерден бөліп алу керек. Ақ түсті мақта мата және кенеп кірлерді жуған кезде сабын, сода немесе жуғыш порошок қосып қайнатады.

Түсті бұйымдарды, әсіресе жүн және жібек бұйымдарды қайнатуға, сондай-ақ жуу барысында сілті қолдануға болмайды, себебі матаның оңып кетуі мүмкін. Жуғыш порошоктарды этикеткасындағы ұсыныстарға сүйене отырып пайдаланады.

Жуылған кірді әуелі жылы, содан соң салқын суда шайқап, нілдеуге болады. Кірді жазып, ніл қосылған суға 1 — 2 рет батырыл, сығыл, жақсылан сілкіп, келтіреді. Кейбір кірлерді (мысалы, сейсеп, көрпе тыс, сүлгі, жастық тысгары) крахмалдағанда нілдейді.

Кірді сұрыптау: жылдам кеңестер

  • Бояғыштың қан кетуіне жол бермеу үшін киімді түсі бойынша (шамдар, ашық түстер және қараңғылар) сұрыптаңыз және жаңа заттарды өздігінен жуыңыз.

  • Киімді матаның түріне қарай бөліңіз (ауыр және жеңіл маталар) және зақымдалмас үшін торлы іш киім сөмкесіне нәзік заттарды салыңыз.

  • Әсіресе лас заттарды басқа заттарға дақ түсірмеу үшін ұзағырақ циклдарда бөлек жуыңыз.

.. ..

..... Жапсырмалар әр мақаланы жуудың және күтудің ең жақсы әдісін айта алады. Егер сіздің кіріңізіңіз үлкен үйіндіде болса, заттардың арнайы нұсқаулары бар-жоғын тексеріңіз және әрбір киім жапсырмасын оқыңыз матаның мазмұны (полиэстер, мақта, шнур, мата қоспасы және т.б. болсын). Матаның мазмұны көбінесе мақаланы қалай жуу керектігін анықтайтындықтан, алдын ала білу маңызды![1]

  • Киімді бірінші рет жуған кезде күтім туралы нұсқаулықты оқып шығыңыз, егер ұмытып қалсаңыз, болашақ жууға сұрыптау кезінде қайтадан қараңыз.

  • Апаттардың алдын алу үшін сұрыпталған әрбір затты кір жуғыш машинаға салған кезде тексеруді қарастырыңыз.

...

Сабақтың қорытындысы: оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау

Оқушы кір киімді қолмен жуу ережелерін орындау туралы сұрақтарға жауап береді.








Оқушы әңгімелей бастайды.




Оқушы ойын жинақтайды.

1,2,3 топ: Қадам 1.Берілген суретке қарап алдарында тұрған суреттерді ретімен қояды.









Оқушы көрген бейнелеу материалдарын пайдаланып, альбом ішіне нобай салады.












Дискриптор

кір киімді қолмен жуу ережелерін орындау

Ақпарат дереккөзі: Тұрғын үй түрлері (uchsvet.ru)



Аяқталуы




Кері байланыс

Оқушы рефлекциясы :

Мен не білдім ?

Не үйрендім ?

Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ?

Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Оқушының айтқан жауабына пікір қалдыру.














Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ