Пән: 5-бөлім «Саяхат» | Мектеп: |
Мерзімі: 3 тоқсан | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 2 | Қатысқандар:Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы | Мұхиттар мен құрлықтар |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.1.1.2 Мұғалім сұрағына байланысты, қажетті ақпаратты дереккөздерден таба білу;2.3.2.1 Әлем картасынан мұхиттар мен материктерді көрсету. |
Сабақ мақсаттары | Мұхиттар мен материктердің атауын білу және картадан көрсету. |
Жетістік критерийлері | Әлем картасынан құрлықтар мен мұхиттарды тауып, белгілеп көрсете алады. |
Тілдік мақсаттар | Мұхиттар, құрлықтар, материктер;Тынық мұхит, Атлант мұхиты, Үнді мұхиты, Солтүстік мұзды мұхит;Еуразия, Солтүстік Америка, Оңтүстік Америка, Африка, Аустралия, Антарктида атаулары мен сөз тіркестерін идеялары мен пікірлерін айтуда, ақпаратты табуда қолдану. |
Құндылықтарды дарыту | Оқушылардың бойында табиғатқа деген сүйіспеншілік, қызығушылық қасиеттері дамиды. |
Пәнаралық байланыстар | География, ғылымға кіріспе пәндерімен байланысады. |
АКТ | Құрлықтар мен мұхиттар туралы ақпараттар іздейді. |
Алдыңғы меңгерілген білім | Көкжиек тұстарын бағдарлап үйренді. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар |
Сабақтың басы 5 минут | Оқушылар шеңберге жиналып «Материктер мен құрлықтар» мультфильмін тамашалайды.Мультфильм желісі бойынша не көргендерін ортаға салып, пікірлеседі. | |
Сабақ ортасы 30 минут
| (Ұ) Оқушыларға шетелдік оқушылардың қандай құрлықта немесе қандай мұхиттың аралдарында тұратыны, олар тұратын елдің немесе аралдың аттары көрсетілген тізімі беріледі.(Ұ) Әлем картасынан материктер мен мұхиттар көрсетіледі. (Т) Әр топ шетелдік турист оқушылар болып өз елдерін таныстыруы қажет. Ол үшін әр топтан бір оқушы қоржындағы нөмірленген асықтардан алады. Өздері алған асықтың нөміріне сәйкес нөмірленген құрлықпен таныстырады. Құрлықтар туралы ақпарат беретін тақтаға ілінген суреттерден өздеріне қажеттісін таңдап алады. «Мен ізкесушімін» ойынына тарту. Сынып екі топқа бөлінеді. Әрбір топқа алты шетелдік оқушылар мен олардың елдерінің атауынан тұратын тізім беріледі. Әр топ А тобынан бастап кезекпен сөйлейді. А тобы оқушыларының бірі: «Мен ізкесушілікпен айналысамын және әрпінен басталатын елді жасырын бақылап жүрмін» деп өз тізіміндегі бір елдің бірінші әрпін қосады.Б тобы осы әріптен басталатын елді картадан тауып, оның атын атауы тиіс. Елді анықтаған кезде, сондай-ақ олар орналасқан құрлықты немесе мұхитты анықтау қажет. Оқушылар тізіммен жұмыс істегеніне қарай олар әлемнің контур картасында құрлықтардың немесе мұхиттардың атауларын белгілейді. Тақтадағы елдердің, құрлықтардың, мұхиттардың атаулары бар бағандарды толтырып, кестені аяқтайды.(Қ) Оқушыларға картасынан мұхиттар мен материктердің атауын жазу ұсынылады. |
Оқушылар үшін құрлықтар мен мұхиттардың атауы көрсетілген көрсеткіші бар қабырғаға ілінетін карта
|
Сабақтың соңы5 минут | Рефлексия «Оңтүстік және солтүстік»Тақырыпты өте жақсы түсіндім деген оқушылар оңтүстік жаққа, ал әлі де көмек қажет деген оқушылар солтүстік жаққа жиналады. | Қима сөздер |
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Оқушылар тақырып бойынша айтқан әңгімелері мен топтық жұмысқа қосқан үлестері үшін мадақталады.
Қабілеті жоғары оқушылар топты сырттай бақылап, көп үлес қосып отырған оқушыларды анықтауға көмектеседі. | Тұсбағдарды қолдана отырып, көкжиек тұстарын анықтай алады. | Сабақ оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып жоспарланды. АКТ-да бейнеролик 3 минутқа жоспарланды.Тұсбағдармен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелері түсіндірілді. |