Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сауда қатынастарының дамуында жәрмеңкелер қандай қызмет атқарды?
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3B Қазақстан Ресей империясының құрамында |
|
|
|||
|
|
|
|||
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||
Сабақ тақырыбы |
Сауда қатынастарының дамуында жәрмеңкелер қандай қызмет атқарды? Қазақстанда капиталистік қатынастардың дамуы барысында қандай жаңа өнеркәсіп түрлері пайда болды? |
|
|||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Шетел капиталы енуінің экономикаға ықпалын анықтау және өнеркәсіп орындарының орналасу ерекшеліктерін түсіндіру |
|
|||
Сабақ мақсаттары |
Жәрмеңкелердің сауда қатынастарындағы ролін талдау; Капиталистік қатынастардың енуіне байланысты қазақ халқының өміріндегі өзгерістерді анықтау |
|
|||
Кәсіби мақсат |
Деректер мен құжаттарды оқыту арқылы оқушылардың зерттеушілік дағдысын дамыту |
|
|||
Бағалау критерийлері |
Қолдану: Қазақ отбасына капиталистік қатынастардың (әлеуметтік өзгерістер) кемінде екі негізгі ықпалын анықтайды Қазақ отбасына капиталистік қатынастардың (әлеуметтік өзгерістер) кемінде үш ықпалын анықтайды |
|
|||
Тілдік мақсаттар |
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Реформаның мақсаты... Отырықшыландыру саясатының қазақ халқының өміріне әкелген өзгерістері.... |
|
|||
Құндылықтарды дарыту |
Өмір бойы оқу |
|
|||
Жаһандық әлем |
Отарлау саясатының салдарын біледі |
|
|||
Пәнаралық байланыстар |
Дүниежүзі тарихы |
|
|||
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ дағдыларын дамыту. (интербелсенді тақта) |
|
|||
Бастапқы білім |
1886 - 1891жж "Жаңа ережені" қабылдау себебін біледі |
|
|||
Сабақ барысы |
|||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
1 сабақтың басы
5 минут
|
Сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Қалыптастырушы бағалау жұмысы БЫМ "Біржан сал" фильміндегі Қоянды жәрмеңкесін бейнелейтін үзінді көрсетіп, сабақтың тақырыбын ашу үшін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қоямын. Сұрақтар:
М Жәрмеңкелер тарихы туралы бейнематериалды көре отырып, қазақ жерінде қандай сауда орталықтары болғаның сұрап, ірі сауда жәрмеңкелері туралы түсінік қалыптастыру. Зерттеу және интерпретация Т Мәтінмен жұмыс. 1 топ: Қоянды, жәрмеңкелердің сауданың дамуындағы рөлі; ІІ топ: Ойыл, жәрмеңкелердің әлеуметтік саладағы рөлі; ІІІ топ: Константинов, жәрмеңкелердің мәдени саладағы рөлі; ІV топ: Тайыншакөл жәрмеңкелердің экономикалық саладағы рөлін зерттеу. Оқушылардың міндеті зерттеу тапсырмасы негізінде халықтың тұрмысы мен мәдениетін дамытуда жәрмеңкелердің ролін ашу. «Бір сөзбен» бағалау
әдісі - оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің
ішінен, өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтындай 3 сөзді
таңдап айтады. Қазақстандағы капиталистік қатынастардың қалыптасуына байланысты суреттер топтамасын ұсынып, 5 сөйлемнен тұратын мәтін құрау. Т топқа жеке тапсырма: 1 -топ: Тау-кен өндірісі. Темір жол. 2-топ: Шағын кәсіпорын өндірісі. 3-топ: Банк-ақша қатынастары. Топтарға өз тақырыптары бойынша ықшамдалған мәтін тарату. І топ: кескін картаға ХІХ ғ. Қазақстандағы кен орындарын, темір жолдардың бағыттарын белгілейді және кен орындарын жазбаша сипаттайды. Жұмысшы табының жағдайын түсіндіріп, «дискриминация» ұғымының мағынасын анықтайды. Темір жолдардың салыну себептерін анықтап, оның демографияға қалай әсер еткендігін зерттейді; ІІ топ: жаңа ашылған шағын кәсіпорындар: кірпіш, сыра зауыты, шикізат өндіру, бақша, балық аулау кәсіпшілігінің ауылға қандай өзгеріс әкелгендігін анықтап, салыстырады; ІІІ топ: банк мекемелері желісі пайда болуының ерекшеліктері мен кеңеюі себептерін анықтайды. Б/Т Әр топ өз жұмыстарын қорғап, бір-біріне сұрақ қояды. Т Капиталистік қатынастардың дамуына байланысты өзгерістерді жіктеу:
|
Қабылдинов З.Е., Қайыпбаева А.Т. 8сынып. Қазақстан тарихы. Атамұра, 2012. https://www.youtube. com/watch?v=HJTfrTZfPis (1.20.00-1.25.00) "Біржан сал" фильмінен үзінді. Верещагин В. «Керуен сарай ауласындағы түйе» 1869 ж. картинасы. Жәрмеңкелер тарихы туралы бейнематериал https://www.youtube. com/watch?v=uA7yAWFPDrA
|
|||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия. Т/Ж Оқушылардың алған білімін тексеру.
Үйге тапсырма: «Қазақ жұмысшысының бір күні» тақырыбында әңгіме жазу. |
|
|||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||
|
|
|
|||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||
|
|||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |