Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Семинар сабақ Витаминдер
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.1D Қоректену |
Мектеп: «Ә.Байсалбаев атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталықпен» КММ |
|||||||||||
Күні: ___ |
Мұғалімнің аты-жөні: Қалиева Самал Хамитқызы |
|||||||||||
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Дәрумендер. |
|||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары |
8.1.2.5 адам ағзасындағы дәрумендердің маңыздылығын сипаттау 8.1.2.5. Increasing the importance of vitamins in the human body 8.1.2.5. Повышение значимости витаминов в организме человека 8.1.2.6. құрамында дәрумендердің маңызды мөлшері бар азық-түліктер тізімін жасау 8.1.2.6. Make a list of foods that contain important amounts of vitamins
|
|||||||||||
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Дәрумендердің маңыздылығын сипаттайды Дәрумендердің жоғары құрамы бар тамақ өнімдерінің тізімін құрып жазады. Таныстырылымда дәрумендердің жетіспеушілігінен туындаған аурулардың белгілері мен алдын алу жолдарын тиісті терминологияны қолдана отырып, ауызша жазбаша сипаттайды Пәнге қатысты лексика мен терминология Дәрумендер, А, В, К, Е, С, D дәрумендері, авитаминоз, гиповитаминоз, гипервитаминоз, ақшам соқыр, бери-бери, цинга, рахит, пеллагра. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы С дәрумені жетіспегенде ...ауруы туындайды. Рахит ауруы... дәруменінің жетіспеуіне байланысты. В дәрумені жетіспегенде ...ауруы туындайды. Авитаминоз ...байланысты. |
|||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық, өзін - өзі реттей білу құндылықтары дамытылады. Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады. Таныстырылым кезінде өзіне деген сенімділік, талдау жасау, ойды жинақтау, идеяларды үйлестіру тыңдаушылармен байланыс орнату құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады. Топтық жұмыс кезінде ортақ іс атқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады. Рөлдік ойын арқылы өзіне рефлексия жасау, өз ісіне жауапкершілік таныту, тілектестікте болу, қоғамдық өмірге дайындық құндылықтары дамытылады. |
|||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Химия, информатика |
|||||||||||
Алдыңғы білім |
Оқушылар қоректену тірі ағзаларға тән негізгі қасиеттердің бірі болып табылатынын біледі (6 сынып). Ас қорыту жүйесінің құрылысы мен қызметі арасындағы байланыс, қорытылу үдерісі, ассимиляция, сіңірілу (8 сынып). |
|||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||
Сабақ қезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Оқыту көздері мен ресурстар |
||||||||||
Сабақтың басы |
||||||||||||
|
а) Үш тілде амандасу ә) Сергіту сәті б) 3 топқа жеміс- жидектер арқылы бөлу Оқушылар тақырыпты өздері QR код арқылы табады, проблеманы өз беттерінше шешуге бағыттаймын. Сонымен сабақтың тақырыбы не туралы деп сұрау арқылы сабақтың тақырыбы анықталады. Дәрумендер туралы қандай білім қажет сұрағын талқылай отырып, сабақтың мақсаттарын оқушылармен бірге анықтап, бағалау критерийлері таныстырылады. |
https://www.twig-bilim.kz/kz/film/vitamin-deficiencies
|
||||||||||
Сабақтың ортасы |
||||||||||||
|
Әрбір топқа:
А- болады асқабақ, Өрік, айран, салатта.
В- балық, картоп, асқабақ, Сиыр еті, жаңғақта.
С- апельсин мен алмұртта, Лимоннан да табылар
Қалыптастырушы бағалау: Әр топ бір- бірін бағалайды. |
|
||||||||||
|
Практикалық тапсырма: Алдарыңыздағы берілген жемістерді пайдалана отырып қандай сый даярлар едіңіз? Үлгісі:
|
|
||||||||||
Жеке жұмыс: Жинақтаған ақпаратты түсінгенін білу мақсатында термин сөздермен жұмыс жасаймыз. Кахут әдісі арқылы тапсырмаларды орындайды. Method «CAHООT»
Қалыптастырушы бағалау: Мұғалім әр оқушыны марапаттау арқылы бағаланады. Жұптық жұмыс: «Пайдалы және пайдасыз заттар » Алдарыңыздағы суреттерді пайдалана отырып екі корзинаға пайдалы заттар мен пайдасыз заттарды бөлесіздер.
Қалыптастырушы бағалау: Мұғалім жауабын тақтаға көрсетеді. Әрбір жұп өздерін тексеріп бағалайды. |
||||||||||||
Сабақтың соңы |
||||||||||||
|
Кері байланыс: «Үш әрекет» жіберілген ауа шарына төмендегі тапсырмаларды орындап жапсырады. І. Мен үшін жаңалық... ІІ. Мен үшін өте қызықты... ІІІ. Сабақ барысында ... туралы түсініктер қиындық тудырды 3 тілде «Әрқашан күн сөнбесін» әнін айтқызу. Үй тапсырмасы: Тағамды дайындау, сақтау кезінде оның құрамындағы дәруменнің мөлшерін сақтау жолдары туралы ақпараттар жинап келу. |
|
||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
|
|||||||||||
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |
Жеке жұмысты бағалау – мұғалімнің тарапынан кері байланыстар арқылы жүзеге асырылады Өзара бағалау-оқушылардың стикерлер арқылы топтық жұмыстарды бағалауы кезінде жүзеге асырылады |
|||||||||||
Денсаулықты сақтау және қауіпсіздік ережелері |
Сабақ барысында биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау. Партада дұрыс отыруына назар аудару. |