9.2 B бөлім:
Шеңбермен байланысты
бұрыштар
|
Циолковский атындағы №84 жалпы
білім беретін
мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Турсынкулова Р.А
|
Сынып:9
|
Қатысқандарсаны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Шеңбер және дөңгелек.
Доғаның ұзындығы. Дөңгелек, сектор және сегменттің
аудандары
|
Осы
сабақта
қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқубағдарламасынасілтеме)
|
9.1.1.1 доға ұзындығының
формуласын қорытып шығару және қолдану;
|
Сабақ мақсаттары
|
Іштей
және сырттай сызылған төртбұрыштарды салу ережелерін қорытып
шығару, оларға есептер шығару
|
Жетістік критерийлері
|
Көпбұрышқа іштей
сызылған шеңберді салады
Көпбұрышқа сырттай
сызылған шеңберді салады
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика мен
терминология
-
центрлік бұрыш, іштей сызылған
бұрыш;
-
доғаның градустық
өлшемі;
-
іштей сызылған төртбұрыш,
сырттай сызылған төртбұрыш;
-
хорда мен жанама арасындағы
бұрыш, екі хорда арасындағы бұрыш, екі қиюшы арасындағы бұрыш,
қиюшы мен жанама арасындағы бұрыш, жанамалар арасындағы
бұрыш;
шеңбердегі пропорционал
кесінділер.
Диалогқа/жазылымға
қажетті тіркестер
-
доғаға тірелген
бұрыш;
-
бұрыштың ... қабырғалары
шеңбер бойындағы екі нүкте арқылы өтеді;
-
... бұрыштың төбелері түзудің
бір жағында жатады;
-
... бұрыштың
қабырғалары диаметрдің ұштары арқылы
өтеді;
-
хорда доғаны
кереді.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Оқи алу, өз бетімен
ақпаратты алу, жағдайды талдау, жаңа жағдайға бейімделу, мәселені
қою және шешім қабылдау, өзінің және өз тобының жұмысының сапасына
жауап бере алу, өз уақытын ұйымдастыра алу, сабақтарда түрлі
мәдениет пен пікірлерге құрметпен қарауды тәрбиелеу
біліктілігі.
Құндылықтарды дарыту сабақта іс-әрекеттің барлық
кезеңдерінде жүзеге асырылады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
экономика
|
АКТ қолдану дағдылары
|
-
|
Бастапқы
білім
|
Шеңбер,
дөңгелек және олардың элементтері мен бөліктерін
біледі. Түзу мен
шеңбердіңөзараорналасуынбіледі.
|
Сабақбарысы
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1
минут
6 минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Үшбұрышқа іштей
сызылған шеңбердің және сырттай сызылған шеңбердің анықтамаларын
еске түсіру
|
|
Сабақтың ортасы
5
минут
5
минут
20 минут
|
Көпбұрышқа іштей
сызылған шеңбердің және сырттай сызылған шеңбердің анықтамаларын
айту.
Кез келген үшбұрышқа
шеңберді іштей салуға болатынын және кез келген үшбұрышқа шеңберді
сырттай салуға болатынын айту. Мұндай шеңбердің центрлері қайда
орналасқан? Осы
шеңберлердің
радиустарын қалай табуға болады? Сіз қандай көпбұрыштарды
оқыдыңыз?
Төртбұрышқа іштей сызылған шеңберді
және сырттай сызылған шеңберді оқу.
Кез келген төртбұрышқа
шеңберді іштей салуға бола ма және кез келген төртбұрышқа шеңберді
сырттай салуға бола ма екендігін білеміз.
Оқушыларға оларға
белгілі төртбұрыштарды салуды ұсыну.
Бір оқушыларға
бейнеленген төртбұрыштарға іштей сызылған шеңберді салуды ұсынып,
басқаларға осы төртбұрыштарға сырттай шеңберді салуды
ұсыныңыз.
Тәжірибе нәтижесін
оқушылармен талқылаңыз және қорытынды ретінде келесі тұжырымдарды
анықтауға оқушыларды жетелеңіз:
-
Ромбқа шеңберді тек іштей
салуға болады.
-
Тіктөртбұрышқа шеңберді тек
сырттай салуға болады.
-
Квадратқа шеңберді іштей
салуға да, сырттай салуға да болады.
-
Жалпы түрдегі параллелограммға
шеңберді іштей салуға да, сырттай салуға да
болмайды.
-
Трапецияға шеңберді іштей және
сырттай салу мүмкіндігі трапецияның түріне
байланысты.
Сұрақтар:
Оқушылардың назарын қай
кезде төртбұрышты шеңберге іштей салуға болатындығы шартына және
қай кезде төртбұрышқа сырттай шеңбер салуға болатындығы шартына
аударыңыз.
Оқушыларды саны жұп
болатындай топтарға біріктіріңіз. Топтарға теореманы дәлелдеуді
ұсыныңыз.
Есептер
шығару.
Сыныптың
деңгейіне байланысты, оқушыларға тапсырманы орындауға көмек болатын
тапсырмада амалдардың қадамын жазып шығуға, суреттерде қосалқы
сызықтар жүргізуге болады. Мұғалім топтардың
жұмысын тексереді.
|
Қосымша 1
Қосымша 2
|
Сабақтың
соңы
2
минут
1
минут
|
Сабақ соңында
оқушылар рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені
үйрендім
- нені толық
түсінбедім
- немен жұмысты
жалғастыру қажет
Оқушылар өздерінің
жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша
бағалай алады
Үй
жұмысы: №
|
20, 21
кестелер
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?
|
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы
|
Саралауіріктелгентапсырмалар,
нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету,
оқуматериалдары мен ресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепке
ала отырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы)
түріндеболуымүмкін.
Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепке
ала отырып,
сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады
|
Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз
|
Денсаулықсақтаутехнологиялары.
Сергітусәттері мен
белсендііс-әрекеттүрлері.
Осы
сабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары
|
Сабақбойынша
рефлексия
Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылған
ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?
Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?
Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды,
неліктен?
|
Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз.
Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.
|
|
Жалпыбаға
Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі
(оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады
(оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім,
келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|