Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Серпімділік күш.Гук заңы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Мектеп: «Дарынды балаларға арналған облыстық Денелердің өзара әрекеттесу мамандандырылған мектеп-лицей-интернаты» КММ Күні: 16.05.2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Әпсежанова А.Қ. Сынып: 7 б Қатысқандар: 23 Қатыспағандар: |
|||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
Серпімділік күші, Гук заңы |
||||||||||||
Оқу мақсаты: |
7.2.2.5 Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептейді. Барлық оқушылар: Гук заңының формуласын біледі, анықтайды. Басым бөлігі: Деформацияның түрлерін біледі, Гук заңына байланысты есептерді шығара алады. Кейбір оқушылар: өмірден мысалдар келтіреді, өзге пәндермен тақырыпты байланыстырады |
||||||||||||
Бағалау критерийі: |
Гук заңының формуласын біледі. Есептер шығаруда қолдана алады. Мысалдар келтіреді. |
||||||||||||
Тілдік масаттар: |
Пәндік терминдер бойынша сөздік :
|
||||||||||||
Құндылықтар: |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы Индустрияландыру және инновациялық экономикалық өсу |
||||||||||||
Пәнаралық байланыс: |
Математика, геометрия, ағылшын
|
||||||||||||
Алдыңғы білім: |
Күш,күштің түрлері |
Сабақ барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||
Сабақ басы 5 мин 5 мин |
1.Ұйымдастыру:Сәлемдесу. Деформация,серпімділік,пластикалық ,қатаңдылық (геометриялық фигуралар бойынша) белгіленген парақтарды таңдау арқылы 4 топқа бөлінеді. Топ басшылары сайланады. ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру «Шаттық шеңбері» арқылы бір-біріне сәттілік тілейді. ІІІ.Үй жұмысын тексеру.(Сұрақ –жауап)
ҚБ : «Шапалақ» әдісі |
Әртүрлі фигуралар Бағдаршам Слайд |
||||||||||||||
Сабақ ортасы 25 мин |
«Ой қозғау» Тапсырма № 1 Деформация түрлерін ажыратады: (Жұптық жұмыс) Дене ұзарғанда оның ішінде қандай күш пайда болады? |
Слайд |
||||||||||||||
|
ҚБ: «Басбармақ» әдісі |
|
||||||||||||||
1мин |
Сергіту сәті: созылу,керілу,бұрылу, бұлшық етке жаттығулар |
|
||||||||||||||
|
«Ой толғау» Тапсырма №2 – А деңгейі Топтық жұмыс. §26,27 кітапта ашып, оқушылар жұпта талқылап кестені толтырады.
Оқушылар шаблондармен ауысып, бір-бірінің жазғанын тексеріп, толтырады. Бір-бірден шығып дұрыс жауаптарын презентацияға жазады. Сыныппен бірге талқылау.
ҚБ: Топ ішінде жауап кестесімен алмасады, бағалайды. (фишка беру арқылы бағалау) |
Шаблондық кесте
|
||||||||||||||
|
Тапсырма № 3 -В деңгейі Жеке жұмыс – есеп шығару.
ҚБ: слайд арқылы жауаптарын тексеру
Тапсырма № 4 С-деңгейі Лукашевтың киындығы жоғары есеп Массасы 0,2 кг балықты тік жоғары көтергенде қатаңдығы 500 кН/м-ге тең қармақ бауы қаншаға созылады?
К.Б жарайсың өте дұрыс!
|
слайд |
||||||||||||||
Сабақтың соңы
10 мин |
Үйге тапсырма: «Серіппімділік күшінің пайдасы мен зияны бойынша техникадағы мысалдар ойлап келу Қиындығы жоғары есептен 2 есеп №24-25 |
|
||||||||||||||
|
Кері байланыс. Синквейн әдісі Бірінші жол –тақырып атауы; Екінші жол-тақырыпты екі сөзбен сипаттау;белгі немесе сын есіммен; Үшінші жол –осы тақырыптағы іс-әрекетті үш сөзбен сипаттау- етістікпен Төртінші жол – төрт сөзбен тұратын фраза, тақырыпқа қатысты сөйлеу Бесінші жол-синоним, тақырыпты ашатын.
|
|
||||||||||||||
|
Рефлексия: Сабақтың соңындағы көңіл күйін білдіреді. «БАҒДАРШАМ» Оқушыларға үш түсті белгілер беріледі. Қызыл түс – «Мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл–күйім жоқ.» Сары түс - “Көңіл-күйім жақсы, сыныптастарымның көмегімен тапсырманы орындадым.” Жасыл түс – «Мен бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл–күйім тамаша.»
|
Бағдаршам суреті салынған плакат |
||||||||||||||
|
||||||||||||||||
Саралау, қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар жоспарлайсыз? |
Бағалау –оқушылардың білімін қалай тексересіз |
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелерін
сабақ барысында
сақтау |
||||||||||||||
Барлық оқушылар: Тақырып бойынша керекті мәліметтер мен формулаларды дәптерге түсіреді Кейбір оқушылар Өмірмен байланыстыра өзге де мысалдар келтіреді |
Өзін-өзі бағалау, бір-бірін бағалау кезінде әр кезеңдегі іс-әрекеттерін бағалау тиімді болуы үшін әр түрлі қалыптастырушы бағалауды әр түрлі түрлерін қолданылды. Топта бір-бірін бағалау,топпен бағалау мұғалімнің бағалауы оқушылардың әр кезеңдегі тапсырмаларын ынтамен тиянақты орындауына себеп болды.
|
Геометрия, ағылшын тілі пәні алған білімдерін қолданады, күнделікті өмірмен байланыстыра диалогке түсті. Оқушы денсаулығын сақтау мақсатында физминутка жасалып, өздерін партада тік ұстап отыруларына нұсқау берілді. |
||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсатына жетуде қолданған әдістер оқушылардың белсенділігін,логикалық ойлау қабілетін артыруға жұмыс жасады. Өмірде қолданылған іс-әрекеттер. |
Оқу мақсаттары толығымен ашылды . Келесі сабақта өзін-өзі бағалау әдіс-тәсілдерін қолдану арқылы тақырып бойынша білімдерін нақтылау қажет. |
Қосымша1
Физика 7 сынып
Бөлім Тақырып |
Денелердің өзара әрекеттесуі Серпімділік күші, Гук заңы |
Оқу мақсаты |
7.2.2.5 Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу,түсіну.қолдану |
Бағалау критерийі: |
Гук заңының формуласын біледі. Есептер шығаруда қолдана алады. Мысалдар келтіреді. |
Тапсырма №1. Деформация түрлерін жазындар: Жұпта жұмыс. Мұғалім келесі сұрақты қояды: Дене ұзарғанда оның ішінде қандай күш пайда болады? ҚБ : дұрыс жауаптарын салыстырады,бірін-бірі бағалайды) |
Критерийлері |
Дескрипторлар |
Деформацияның түрлерін ажырату |
Деформацияның түрлерін біледі |
Деформацияның түрлерін салыстыра алады |
Қосымша 2
Физика 7 сынып
Бөлім Тақырып |
Денелердің өзара әрекеттесу Серпімділік күші, Гук заңы |
||||||||||||
Оқу мақсаты |
7.2.2.5 Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу,түсіну.қолдану |
||||||||||||
Бағалау критерийі: |
Гук заңының формуласын біледі. Есептер шығаруда қолдана алады. Мысалдар келтіреді. |
||||||||||||
Саралау тапсырмалары Тапсырма №2 Жұпта жұмыс. §26,27 кітапта ашып, оқушылар жұпта талқылап кестені толтырады.
Сыныппен жұмыс. Оқушылар шаблондармен ауысып, бір-бірінің жазғанын тексеріп, толтырады. Бір-бірден шығып дұрыс жауаптарын презентацияға жазады. Сыныппен бірге талқылау. ҚБ: Топ ішінде жауап кестесімен алмасады, бағалайды |
Критерийлері |
Дескрипторлар |
Тақырыпқа байланысты формулаларды білу |
Формулаларды біледі,өлшем біліктерін біледі. |
Деформацияның түрлерін салыстыра алады |
Қосымша 3
Физика 7 сынып
Бөлім Тақырып |
Денелердің өзара әрекеттесуі Серпімділік күші, Гук заңы |
Оқу мақсаты |
7.2.2.5 Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу,түсіну.қолдану |
Бағалау критерийі: |
Гук заңының формуласын біледі. Есептер шығаруда қолдана алады. Мысалдар келтіреді. |
Тапсырма № 3 -В деңгейі Жеке жұмыс – есеп шығару.
ҚБ: Жеке оқушылар жауабын бағалайды |
Критерийлері |
Дескрипторлар |
Деңгейлік есептердіу шығару |
Гук заңының формуласын турлендіріп,есептер шығара алады. |
|
Қосымша 4
Физика 7 сынып
Бөлім Тақырып |
Денелердің өзара әрекеттесуі Серпімділік күші, Гук заңы |
Оқу мақсаты |
7.2.2.5 Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу |
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу,түсіну.қолдану |
Бағалау критерийі: |
Гук заңының формуласын біледі. Есептер шығаруда қолдана алады. Мысалдар келтіреді. |
Тапсырма № 3 -В деңгейі Жеке жұмыс – есеп шығару.
ҚБ: жарайсың өте дұрыс! |
Критерийлері |
Дескрипторлар |
Деңгейлік есептердіу шығару |
Гук заңының формуласын турлендіріп,есептер шығара алады. |
|