Материалдар / шешендік сөз сапалары

шешендік сөз сапалары

Материал туралы қысқаша түсінік
11 сыныпқа сабақ беретін мұғалімдерге қажет
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Маусым 2018
922
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Федоровка қазақ жалпы орта білім беретін мектебі



















Тақырыбы: Шешендік сөз сапалары















Өткізген: Кумашева Айман КенесбаевнаСыныбы: 11а













2018 оқу жылы





Сабақтың тақырыбы: Шешендік сөз сапаларыСабақтың мақсаты: а)Оқушылардың ойын кеңейтіп тілді байытатын мазмұнды да көркем сөз үлгілері мол шешендік сөздерді үйрету; ә) Түрлі әдістерді пайдалана отырып балаларды тапқырлық жылдамдық есте сақтау қабілеттерін арттыру; б) Оқушылардың бойына әдептілік,инабаттылық, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру.Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақСабақтың әдісі: сұрақ-жауап,тіл дамытуСабақтың көрнекілігі: шешендік сөз кітаптарыПәнаралық байланыс: тарих,әдебиетСабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.Сыныптың тазалығына көңіл бөлу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару. ә) Үй тапсырмасын пысықтау: Үйге берілген жаттығуды тексеремін.Оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын.1.Шешендік сөз дегеніміз не? 2.Қандай би – шешендерді білесіңдер? б) Жаңа сабақты түсіндіру: Шешендік сөз сапалары дегенде,ең алдымен,сөйлеу ерекшеліктерін ашуды қажет етеді.




Қызметі
1.Пікір,ойды білдіредіТіл амалдары пайдаланыладысөз жасау






сөз тіркестіру






сөйлем құрау


2.Сөйлеуші сипаты анықталадыШығармашылық қабілеті дамидыОйға әсері дәлелді






мәнерлеп айтуы






Жасалуы
1.Сөйлеу айшықтары қолданыладышендестіру




дамыту




қайталау




риторикалық сұрақ




дауыс ырғағы т.б.


2.Дайын тілдік құралдарды пайдаланадымақал-мәтелдер




жыр,өлеңдерден




үзінді




сілтемелер




дәйек сөздер
Сонымен бірге шешендік сөздің сапалы шығуы,яғни,тыңдаушыны ықылас қоя тыңдата білуі,пікір алмасу,сендіру,ой бөлісумен де анықталады.Аристотель «Риторикада» қарым-қатынасқа қажет үш элементті анықтап көрсетеді.





1.Айтушы немесе шешен. 2.Сөз,оның жеткізер ой-пікірі 3.Тыңдаушы.Шығармашылық жұмыс: Төмендегі тақырыптарға әңгімелер құраңдар.Сөйлеу тіліндегі түрлі белгілі жүйелердің қолдануына назар аударыңдар.
  • «Жүйелі сөз жүйесін табады,жүйесіз сөз иесін табады»
  • «Шешен сөз бастайды,көсем ел бастайды»
Білімді бекіту: Өтілген тақырып бойынша оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын Білімді бағалау: Оқушылардың жауаптарына қарай білімдері бағаланады Үйге тапсырма: 5-жаттығу. Төмендегі тақырыптарға әңгіме құраңдар .Сөйлеу тіліндегі түрлі белгілі жүйелердің қолдануына назар аударыңдар.Сыныптастарыңа әңгімелеп беріңдер





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ