Материалдар / Синтетикалық жуғыш заттар (СЖЗ) қысқа мерзімді жоспар (қмж)
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Синтетикалық жуғыш заттар (СЖЗ) қысқа мерзімді жоспар (қмж)

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақта қолданған қмж. Тапсырмаларымен салынған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Сәуір 2024
54
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
700 тг 525 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Бөлім:

9.4С Оттекті және азотты органикалық қосылыстар

Педагогтің Т.А.Ә:


Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Сабын және синтетикалық жуғыш заттар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.4.3.24 - сабынның алынуы мен оның қолданылуын білу;

9.4.3.25 - синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;

Сабақтың мақсаты

Сабынның алынуы мен оның қолданылуын біледі және синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін түсіндіре алады;

Сабын мен СЖЗ туралы мәлімет беретін дереккөздерді зерттеп, сипаттай алады;

Сабын мен СЖЗ қасиеттері бойынша пропорция арқылы есептер шығара алады;

Зерттеу сұрағы

9 сынып оқушыларының пропорциялық есептерді шығарудағы дағдыларын қалай қалыптастыруға болады?

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


3 мин


Оқушылармен сәлемдесіп, түгендейді.

Оқушыларды сабын түрлеріне сай топтарға біріктіреді. Топ басшыларға топты және оқушыларды бағалау парағын береді. (қосымша 1) Өткен сабақты еске түсіру мақсатында «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақтар қояды.

Оқушылар жуғыш заттардың түріне сәйкес топқа бөлінеді.

Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді.

ҚБ: «Құндылықтар» әдісі арқылы бағалау.

Шіркін, қандай ұтымды жауап!

Әттеген-ай, толықтырып айтып жібергеніңізде!

Пах-шіркін!

Ғажап!

Рисунок 4

3 мин

Мұғалім оқушыларға сабынның шығу тарихымен түсіндіреді. (қосымша 2)

Кері байланыс: БББ әдісі

Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді.

«БББ» әдісі бойынша оқушылар тапсырма барысында нені біледі, нені білдім, нені білгісі келеді сұрақтары бойынша пікірін айтады.



10 мин

Сабын және СЖЗ алынуы мен қолданылуын, қоршаған ортаға әсерін түсіндіреді.

Кері байланыс:

«ТТТ» әдісі

Мұғалім қойған сұрақтарға жауап беріп, сабын және СЖЗ алынуын жазады.

«ТТТ» әдісі бойынша оқушылар жаңа сабақ барысында түсініксіз болған жерін, түсінгенін және түсінгісі келетін ұсыныстарын айтады.




Сабақтың ортасы

7 мин

«Химпоэма» әдісі арқылы топтарға тапсырма береді.








Кері байланыс:

«БББ» әдісі

«Химпоэма» әдісі арқылы берілген тірек сөздер мен суреттерді байланыстырып мәтін құрастырады.

Бағалау дескрипторы:

1. Сөздер мен суреттердің толық қамтылуы – 1 балл;

2. Мәтіннің кемінде 5 сөзден тұруы – 1 балл

3. Мәтіннің өзекті болуы – 2 балл


«БББ» әдісі бойынша оқушылар тапсырма барысында нені біледі, нені білдім, нені білгісі келеді сұрақтары бойынша пікірін айтады.

ҚБ: №1 Дескриптор бойынша топтар бір-бірін бағалайды.

1 – 1 балл

2 – 1 балл

3 – 2 балл












4 мин


Мұғалім топтарға «Креативті ойлаймыз» әдісі бойынша мәтін ұсынады (қосымша 3).




Кері байланыс:

«ТТТ» әдісі

Берілген мәтінді оқып, киімнің тазармау себебін анықтайды.

Бағалау дескрипторы:

1. Киімнің тазармау себептеріне мысалдар келтіреді – 2 балл;



«ТТТ» әдісі бойынша оқушылар тапсырма орындау барысында түсініксіз болған жерін, түсінгенін және түсінгісі келетін ұсыныстарын айтады.

ҚБ: №2 Дескриптор бойынша мұғалім топтарды бағалайды.

1 – 2 балл


4 мин

Оқушыларды жұптарға біріктіріп, «Алдын ала ойластырылған қателік» әдісі бойынша пропорция арқылы шығарылатын есептер береді (қосымша 4).

Оқушылар жұптарымен бірге пропорциялық есептерді шығарады.

Бағалау дескрипторы:

1. Пропорцияның дұрыс құрылуын тексереді.

2. Пропорцияның мәнін табады.

ҚБ: «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалау.

  • Дұрыс, келісемін

  • Толықтырамын, басқа

көзқарасым бар

  • Менің сұрағым бар


12 мин


Мұғалім топтарға «Нақтылық талант» әдісі бойынша есептер ұсынады (қосымша 5).









Кері байланыс:

«ТТТ» әдісі

Берілген есептерді бағалау дескрипторына сай шығарады.

Бағалау дескрипторы:

1. Есептің шартын жазады – 1 балл;

2. Химиялық реакция теңдеуін жазады – 1 балл;

3. Химиялық реакция теңдеуін теңестіреді – 1 балл;

4. Пропорция арқылы түзілген сабынның массасын есептейді – 1 балл;


«ТТТ» әдісі бойынша оқушылар тапсырма орындау барысында түсініксіз болған жерін, түсінгенін және түсінгісі келетін ұсыныстарын айтады.

ҚБ: №3 Дескриптор бойынша мұғалім топтарды бағалайды.

1 – 1 балл

2 – 1 балл

3 – 1 балл

4 – 1 балл



3 мин

«Socrative» платформасында «Сұрақ ілмегі» әдісі бойынша қалыптастырушы бағалауды жүргізеді. (Қосымша 6).










Кері байланыс:

«БББ» әдісі

Барлық оқушылар «Socrative» платформасында тапсырма орындайды.

Бағалау дескрипторы:

1. Сабынның анықтамасын біледі - 20 %

2. Сабынның химиялық формуласын біледі - 20 %

3. СЖЗ барлық ортада өзінің жуғыш қасиетін сақтайтынын біледі - 20 %

4. Жүн және жібек маталардың беріктігін әлсіретеді, бояуын оңдыратын жуғыш затты біледі - 20 %

5. Сабын өндіруге көп мөлшерде май жұмсалатынын біледі - 20 %

«БББ» әдісі бойынша оқушылар тапсырма барысында нені біледі, нені білдім, нені білгісі келеді сұрақтары бойынша пікірін айтады.

4 Дескриптор бойынша мұғалім оқушыларды бағалайды.

1 – 20 % - 2 балл

2 – 20 % - 2 балл

3 – 20 % - 2 балл

4 – 20 % - 2 балл

5 – 20 % - 2 балл


Сабақтың соңы

3 мин


Үй тапсырмасы: Тақырыпты оқу,

1,2,3 тапсырмаларды орындау

(159-бет)

Қорытынды формативті бағалау қойылады.

Рефлексия

«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында кері байланыс жасайды.



Топ басшылары алынған бағалау жиынтығы туралы мәліметті мұғалімге береді.


Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа рефлексия жасайды.



Қорытынды формативті бағалау қойылады.

(0-10 балл)



Рисунок 3



Қосымша 1

Топты және оқушыларды бағалау парағы

Топ: ____________________

Оқушылардың аты-жөні

525тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!