|
Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: |
3 – бөлім. Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
||||||
|
Күні: 02.02.2023ж |
Мұғалімнің аты-жөні: С.Джунисова |
||||||
|
«6ә»-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны : |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
С.Мұратбеков. «Жусан иісі» повесі-рухани қазына. |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.2.2.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу; 6.3.3.1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады «Өзіңді тексер» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау. |
Оқушылар бір-біріне сәттілік тілеп,жақсы тілектер білдіреді. Шығарманың құрылысына жасаған талдауларын басқа оқушылардың талдауымен салыстырып,саралайды. |
Мақтау , мадақтау |
Слайд 3 |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.Повесть не себепті «Жусан иісі» деп аталады ? Оқушы пікірі толықтырылып «Жусан» жайлы мәліметтер беріледі. Қазақ халқы үшін жусанның орны ерекше болған.Бұл сөзді естігенде әрбір адамның жаны жадырап,көңілі көкке көтеріліп,даламыздың дархандығы мен қадір қасиеті санаға келеді.Ғажайып болмыс көз алдыңда көрініс табады.Мәселен,ұлы әмірші Бейбарыс Сұлтан қыпшақ даласының бір түп жусанының иісіне еміреніп,сағынышын басқан деген аңыз бар.Демек,жусан –сағыныштың,ұлы аңсардың, ынтық арманның символы.Әңгімелеуші кейіпкер хикаятты Аянға деген сағынышпен аяқтайды. 2. «Кім? Қайда? Қашан?» әдісі арқылы шығарма мазмұнын еске түсіру.Шығармадан үзінділер оқылады,оқушылар қай кейіпкердің, қашан, қай жерде айтқанын табады. І топ сұрақтары:
ІІ топ сұрақтары: 1.Менің көкем де жоқ,апам да жоқ,сондықтан төбелессем әжем ұрсады ғой.(Аянның сөзі,ауылға алғаш келген кездегі шатаққұмар балаларға айтқаны.) 2.-Е,жұлдыздың нуы жиі екен,ертең күн ашық болады,-деп қойды үлкен кісіше.(Аянның әжесі қайтыс болғанда балаларға алғаш ертегі айтқан түндегі сөзі.) 3.-Менен де жусанның иісі шығып тұрады,ағама тартқанмын.Мені иіскеп көріңдерші,-деп өз омырауына тұмсығын тықты.(Аянның атқорада балаларға өзінің ағасына деген сағынышын жеткізген сөзі.) 4.-Әй,жетпегірлер,тұрыңдар! (Тұржанның жер жырту науқанында балаларға айтқан сөзі,қорлығы.) 5.Менің басым ауырып тұр,-деп үйіне кетті.(Есікбайдың Аянды балалар үйіне шығарып салғаннан кейін балаларға айтқаны.) 3.Топтық жұмыс 1- топ тапсырмасы Үзіндіден табиғат көрінісіне қатысты көркемдегіш құралдарды табыңыздар «Т-кестесі» әдісі бойынша көркемдегіш құралдарды «иә» бөліміне, жай сөздерді «жоқ» бөліміне жазыңыздар 2-топ тапсырмасы Үзіндіден оқиға орнын тауып, кейіпкер бейнесін анықтаңыз «Қос жазба күнделігі» әдісі бойынша оқиға орнын анықтап, кейіпкердің бейнесін жазыңыз және өз пікіріңізді білдіріңіз 4.Сурет бойынша отбасы құндылығы бойынша өз ойыңызды топтастырыңыз. Сурет |
Оқушылар өз ойы мен пікірін білдіреді. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады
Дескриптор Кейіпкерді анықтайды. Оқиға орнын табады. Оқиғаның қай кезде болғандығын анықтайды.
Дескриптор Берілген үзіндіні оқиды; Үзіндіден көркемдегіш сөздерді табады.
Дескриптор: - Аянның бейнесін сипаттайды.
Дескриптор:
|
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Берілген тапсырма дескрипторларымен өзіндік бағалау жүзеге асады. «Лайк басу» Ұтымды жауап берген оқушыларға жүркше беріліп отырады.
|
Слайд 4-5 Слайд 6-9 |
|||
|
Қосымша тапсырма (саралау тапсырмасы) |
«Еркін жазу» әдісі бойынша шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, «Аянның тағдыры неге ауыр болды?» тақырыбына әдеби эссе жазыңыздар. Сөз көлемі 50-60 сөз. |
Дескриптор:
отбасылық құндылық тұрғысынан талдайды;
|
|
|
|||
|
Соңы |
Кері байланыс «Білім поштасы»
әдісі Үйге тапсырма: Сілтеме арқылы Аян туралы видеоны көріп, Аянға хат жазыңыздар
|
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын қорытындылап «Білім поштасына» хат қалдырады. |
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
С.Мұратбеков "Жусан иісі" повесі
С.Мұратбеков "Жусан иісі" повесі
|
Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: |
3 – бөлім. Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
||||||
|
Күні: 02.02.2023ж |
Мұғалімнің аты-жөні: С.Джунисова |
||||||
|
«6ә»-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны : |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
С.Мұратбеков. «Жусан иісі» повесі-рухани қазына. |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.2.2.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу; 6.3.3.1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады «Өзіңді тексер» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау. |
Оқушылар бір-біріне сәттілік тілеп,жақсы тілектер білдіреді. Шығарманың құрылысына жасаған талдауларын басқа оқушылардың талдауымен салыстырып,саралайды. |
Мақтау , мадақтау |
Слайд 3 |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.Повесть не себепті «Жусан иісі» деп аталады ? Оқушы пікірі толықтырылып «Жусан» жайлы мәліметтер беріледі. Қазақ халқы үшін жусанның орны ерекше болған.Бұл сөзді естігенде әрбір адамның жаны жадырап,көңілі көкке көтеріліп,даламыздың дархандығы мен қадір қасиеті санаға келеді.Ғажайып болмыс көз алдыңда көрініс табады.Мәселен,ұлы әмірші Бейбарыс Сұлтан қыпшақ даласының бір түп жусанының иісіне еміреніп,сағынышын басқан деген аңыз бар.Демек,жусан –сағыныштың,ұлы аңсардың, ынтық арманның символы.Әңгімелеуші кейіпкер хикаятты Аянға деген сағынышпен аяқтайды. 2. «Кім? Қайда? Қашан?» әдісі арқылы шығарма мазмұнын еске түсіру.Шығармадан үзінділер оқылады,оқушылар қай кейіпкердің, қашан, қай жерде айтқанын табады. І топ сұрақтары:
ІІ топ сұрақтары: 1.Менің көкем де жоқ,апам да жоқ,сондықтан төбелессем әжем ұрсады ғой.(Аянның сөзі,ауылға алғаш келген кездегі шатаққұмар балаларға айтқаны.) 2.-Е,жұлдыздың нуы жиі екен,ертең күн ашық болады,-деп қойды үлкен кісіше.(Аянның әжесі қайтыс болғанда балаларға алғаш ертегі айтқан түндегі сөзі.) 3.-Менен де жусанның иісі шығып тұрады,ағама тартқанмын.Мені иіскеп көріңдерші,-деп өз омырауына тұмсығын тықты.(Аянның атқорада балаларға өзінің ағасына деген сағынышын жеткізген сөзі.) 4.-Әй,жетпегірлер,тұрыңдар! (Тұржанның жер жырту науқанында балаларға айтқан сөзі,қорлығы.) 5.Менің басым ауырып тұр,-деп үйіне кетті.(Есікбайдың Аянды балалар үйіне шығарып салғаннан кейін балаларға айтқаны.) 3.Топтық жұмыс 1- топ тапсырмасы Үзіндіден табиғат көрінісіне қатысты көркемдегіш құралдарды табыңыздар «Т-кестесі» әдісі бойынша көркемдегіш құралдарды «иә» бөліміне, жай сөздерді «жоқ» бөліміне жазыңыздар 2-топ тапсырмасы Үзіндіден оқиға орнын тауып, кейіпкер бейнесін анықтаңыз «Қос жазба күнделігі» әдісі бойынша оқиға орнын анықтап, кейіпкердің бейнесін жазыңыз және өз пікіріңізді білдіріңіз 4.Сурет бойынша отбасы құндылығы бойынша өз ойыңызды топтастырыңыз. Сурет |
Оқушылар өз ойы мен пікірін білдіреді. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады
Дескриптор Кейіпкерді анықтайды. Оқиға орнын табады. Оқиғаның қай кезде болғандығын анықтайды.
Дескриптор Берілген үзіндіні оқиды; Үзіндіден көркемдегіш сөздерді табады.
Дескриптор: - Аянның бейнесін сипаттайды.
Дескриптор:
|
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Берілген тапсырма дескрипторларымен өзіндік бағалау жүзеге асады. «Лайк басу» Ұтымды жауап берген оқушыларға жүркше беріліп отырады.
|
Слайд 4-5 Слайд 6-9 |
|||
|
Қосымша тапсырма (саралау тапсырмасы) |
«Еркін жазу» әдісі бойынша шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, «Аянның тағдыры неге ауыр болды?» тақырыбына әдеби эссе жазыңыздар. Сөз көлемі 50-60 сөз. |
Дескриптор:
отбасылық құндылық тұрғысынан талдайды;
|
|
|
|||
|
Соңы |
Кері байланыс «Білім поштасы»
әдісі Үйге тапсырма: Сілтеме арқылы Аян туралы видеоны көріп, Аянға хат жазыңыздар
|
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын қорытындылап «Білім поштасына» хат қалдырады. |
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз














