Материалдар / Шоқан Уәлиханов
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Шоқан Уәлиханов

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ тарих пәніне арналған көмекші құрал ретінде 8- сыныптарға қажетті құрал болып табылады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Маусым 2019
444
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.4 ХІХ ғасыр-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті

Мектеп: Кентау қаласы Ә.Науаи атындағы № 17 жалпы орта мектеп


Күні: 25.04.2019 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Муяссар Сайфуллаева


Сынып: 8


Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Шоқан Уәлиханов – алғашқы қазақ ғалымы


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.2.3.1 - Шоқан Уәлихановтың ғылыми зерттеулерінің тарихи құндылығын анықтау


Сабақтың мақсаты

Ш.Уалихановты ұлы ағартушы, ғалым және зерттеуші тұлға ретінде ашу


Бағалау

критерийлері

Ш.Уалихановтың Омбы кадет корпусында өткен өмірі мен шығармашылығын сипаттау

Ш.Уалихановтың Г. Потанин және Ф. Достоевскиймен достығын сипаттау

Ш.Уалихановтың ғылыми қызығушылық шеңберін анықтау


Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Ұлы ағартушы, ғалым, зерттеуші, Омбы кадет корпусы

Диалог пен жазылымға пайдалы сөз тіркестері:

Терең ғылыми білімге ие болды.............

Сібірдегі ең жақсы білім беру үйымы...................

Кадет корпусында басталған достығы өмірлік болды.....................

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел» идеясы Ресей империясының отаршыл саясатының экономикалық экспансия бағытын талдау барысында жүзеге асады


Пәнаралық байланыстар

Қазақ әдебиеті, Ән-күй. Қазақ тілі пән білімдері оқылым, айтылым, жазылым, тыңдалым дағдыларына арналған тапсырмаларды орындауда сабақтастық жүзеге асады


АКТ қолдану дағдылары

Бейнефильм, интерактивті тақтамен жұмыс.

Бастапқы білім

XIX ғасырдағы білім беру мен ағарту ісі.


Сабақ барысы


Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы




(Б) Ұйымдастыру сәті. Топтастыру.

Ой шақыру. Тақырыпқа шығу.

Б Сыныпқа сұрақ қойылады: Қазақ халқының көрнекті ғалымы кім?

Шоқан Уәлиханов туралы не білесіңдер?

Оның білім және ғылымның дамуына қосқан үлесі қандай?

Оқушылардың жауабы тыңдалады


М Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады.

Сыныптағы оқушылар 3 топқа бөлінеді

Ш.Уәлихановтың өмірбаяны туралы ақпарат жазылған мәтін беріледі


Тапсырма:

1 топ- Ш.Уәлихановтың балалық және жасөспірімдік кезін сипаттаңдар

Ақпарат бойынша тапсырма:

Неліктен Қазақстанның мәдени өмірінде ХІХ ғасыр ағартушылық дәуір деп аталады?

Ш.Уәлихановтың тәрбиесіне жеке мұсылмандық мектептегі білім қалай әсер етті?

Ш.Уәлихановтың тәрбиесіне Омбы кадет корпусында алған білім қалай әсер етті?

Дескриптор:

Ш.Уәлихановтың өмірбаянын сипаттайды


2 топ- Ш.Уәлихановтың Григорий Потанинмен достығын сипаттаңдар

Ақпарат бойынша тапсырма:

Ш.Уәлиханов пен Григорий Потанин қалай танысты?

Оларды не байланыстырды?

Презентация




Сабақтың ортасы


















Омбы кадет корпусында оқып жүргенде олар қандай кітаптарды оқып үйренді?

Омбы кадет корпусын бітіргеннен кейін екі достың арақатынасы қалай болды?Неліктен Григорий Потанинды «қазақ халқының орыс ұлы», «Сібір ақсақалы» деп атайды?


Дескриптор: Ш.Уәлихановтың Григорий Потанинмен достығын сипаттайды


3 топ- Ш.Уәлихановтың Ф.Достоевскиймен достығын сипаттаңдар

Ақпарат бойынша тапсырма:

Ш.Уәлиханов пен Ф.Достоевский қалай танысты? Достоевский Ш.Уәлихановтан 14 жас үлкен болды. Оларды не байланыстырды?

Ш.Уәлиханов пен Ф.Достоевскийдің арақатынасы қалай болды?


Дескриптор: Ш.Уәлихановтың Ф.Достоевскиймен достығын сипаттайды


Қалыптастырушы бағалау: талқылау барысында топтар постер жасайды. Постер қорғау барысында жалпысыныптық талқылау барады. Топтар мәліметтерді толықтырып бірін-бірі бағалайды



Кері байланыс. Топтық бағалау. «Екі жұлдыз бір тілек»

Топты бағалау критерийлері:

- Мазмұнды ашуы;

-Ақпараттың дәйектелуі;





Мәтін таратпалар
















Сабақтың соңы




Рефлексия (өзін-өзі бағалау)

Мен білдім
Маған киындық тудырды?
Тақырып бойынша сұрақтар бар?

Стикерлер


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!