Материалдар / Спирттер қысқа мерзімді жоспар (қмж)
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Спирттер қысқа мерзімді жоспар (қмж)

Материал туралы қысқаша түсінік
Спирттер тақырыбына дайын қмж тапсырмалары барлығы толық салынған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Сәуір 2024
196
1 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


42 Қ.Баймағанбетов атындағы мектеп-лицей

Бөлім:

Оттекті органикалық қосылыстар

Педагогтің Т.А.Ә:


Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Спирттер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.4.3.18 -оттекті органикалық заттардың жіктелуін білу;

9.4.3.19 -спирттердің жіктелуін, метанол мен этанолдың қолданылуын,этанолдың алынуын білу және қасиеттерін түсіндіру;

9.4.3.20-метанол мен этанолдың адам ағзасына физиологиялық әсерін түсіндіру;

9.4.3.21 этиленгликоль мен глицериннің физикалық қасиеттері мен қолданылуын білу;

Сабақтың мақсаты

Оттекті органикалық заттардың жіктелуін, спирттердің жіктелуін, метанол мен этанолдың қолданылуын, этанолдың алынуын біледі және қасиеттерін түсіндіреді

Метанол мен этанолдың адам ағзасына физиологиялық әсерін түсіндіреді, этиленгликоль мен глицериннің физикалық қасиеттері мен қолданылуын біледі

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


4 мин


Оқушылармен танысып, сәлемдесіп, түгендейді.

Өткен тарауды еске түсіру мақсатында «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақтар қояды.

Топ басшыларға оқушыларды бағалау парағын береді. (қосымша 1)

Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді.

ҚБ: «Құндылықтар» әдісі арқылы бағалау.

Шіркін, қандай ұтымды жауап!

Әттеген-ай, толықтырып айтып жібергеніңізде!

Ғажап!

Уау!


Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

4 мин

Мұғалім оқушыларға спирттердің шығу тарихымен түсіндіреді. (қосымша 2)

Кері байланыс: БББ әдісі

Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді.





«БББ» әдісі бойынша оқушылар тапсырма барысында нені біледі, нені білдім, нені білгісі келеді сұрақтары бойынша пікірін айтады.

ҚБ: «Мадақтау сөздері» арқылы бағалау.

Жарайсың!

Керемет!

Тамаша!


5 мин

Спирттердің анықтамасын, жіктелуін түсіндіреді. (қосымша 3)


Кері байланыс:

«ТТТ» әдісі

Мұғалім қойған сұрақтарға жауап беріп, спирттердің жіктелуі мен анықтамасын жазады.

«ТТТ» әдісі бойынша оқушылар жаңа сабақ барысында түсініксіз болған жерін, түсінгенін және түсінгісі келетін ұсыныстарын айтады.







4 мин

Спирттердің алыну жолдарын жазып, түсіндіреді. (қосымша 4)



Кері байланыс:

«БББ» әдісі

Мұғалім қойған сұрақтарға жауап беріп, спирттердің алыну жолдарының химиялық реакция теңдеулерін жазады.


«БББ» әдісі бойынша оқушылар тапсырма барысында нені біледі, нені білдім, нені білгісі келеді сұрақтары бойынша пікірін айтады.














3 мин


Спирттердің физикалық, химиялық қасиеттерін жазып, түсіндіреді. (қосымша 5)



Кері байланыс:

«ТТТ» әдісі

Мұғалім қойған сұрақтарға жауап беріп, спирттердің химиялық қасиеттерінің реакция теңдеулерін жазады.



«ТТТ» әдісі бойынша оқушылар тапсырма орындау барысында түсініксіз болған жерін, түсінгенін және түсінгісі келетін ұсыныстарын айтады.





5 мин


Мұғалім оқушыларға «Креативті ойлау» әдісі бойынша тапсырма ұсынады












Кері байланыс:

«ТТТ» әдісі

Этил спиртіне металл натрий кесегін салып, байқаған құбылыстары мен реакция теңдеуін жазады.


Бақылау тапсырмасы:

1. Бұл тәжірибеден не байқадыңдар?

2. Реакция теңдеуін жазып, теңестіріңдер.



Бағалау дескрипторы:

1. Тәжірибе нәтижесінде байқаған құбылыстарын жазады. 1 балл

2. Тәжірибе барысындағы реакция теңдеуін жазып, теңестіреді. 2 балл

«ТТТ» әдісі бойынша оқушылар тапсырма орындау барысында түсініксіз болған жерін, түсінгенін және түсінгісі келетін ұсыныстарын айтады.









1 Дескриптор бойынша мұғалім оқушыларды бағалайды.

1 – 1 балл

2 – 2 балл




химиялық реактивтер

3 мин

Спирттердің қолданылуын түсіндіреді. (қосымша 6)


Кері байланыс:

«БББ» әдісі

Мұғалім қойған сұрақтарға жауап беріп, спирттердің қолданылуын қарастырады.


«БББ» әдісі бойынша оқушылар тапсырма барысында нені біледі, нені білдім, нені білгісі келеді сұрақтары бойынша пікірін айтады.



7 мин

«WordWall» платформасында «Көкпар» әдісі бойынша тапсырмалар береді. (қосымша 7)














Кері байланыс:

«ТТТ» әдісі

Оқушылар тапсырмаларға жауап береді.

Бағалау дескрипторы:

1. Спирттердің анықтамасын айтады. 1 балл

2. Оттекті органикалық қосылыстарға жататын қосылысты табады. 1 балл

3. Спирттер құрамындағы гидроксотоптардың санына қарай жіктелуін айтады. 1 балл

4. Этанолдың алыну жолына жатпайтын химиялық реакция теңдеуін табады. 2 балл

5. Глицериннің халықаралық (ИЮПАК) бойынша атауын айтады. 1 балл

6. Салқындатуға арналған антифриз коспаларын жасауда қолданылатын спиртті анықтайды. 1 балл


«ТТТ» әдісі бойынша оқушылар тапсырма орындау барысында түсініксіз болған жерін, түсінгенін және түсінгісі келетін ұсыныстарын айтады.


2 Дескриптор бойынша мұғалім оқушыларды бағалайды.

1 – 1 балл

2 – 1 балл

3 – 1 балл

4 – 2 балл

5 – 1 балл

6 – 1 балл

5 мин

«Socrative» платформасында «Нақтылық талант» әдісі бойынша қалыптастырушы бағалауды жүргізеді. (қосымша 8)










Кері байланыс:

«БББ» әдісі

Барлық оқушылар «Socrative» платформасында тапсырма орындайды.

Бағалау дескрипторы:

1. Этил спиртінің жіктелуін біледі - 20 % - 2 балл

2. Спирттердің жалпы формуласын біледі - 20 % - 2 балл

3. Этил спиртінің алынуын біледі - 20 % - 2 балл

4. Спирттердің құрамын біледі - 20 % - 2 балл

5. Метил спиртінің химиялық формуласын біледі - 20 % - 2 балл «БББ» әдісі бойынша оқушылар тапсырма барысында нені біледі, нені білдім, нені білгісі келеді сұрақтары бойынша пікірін айтады.

3 Дескриптор бойынша мұғалім оқушыларды бағалайды.

1 – 20 % - 2 балл

2 – 20 % - 2 балл

3 – 20 % - 2 балл

4 – 20 % - 2 балл

5 – 20 % - 2 балл


Сабақтың соңы

5 мин


Үй тапсырмасы: тақырыпты оқу, №1,2,3 тапсырмалар (150-бет).

Қорытынды формативті бағалау қойылады.

Рефлексия

«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында кері байланыс жасайды.



Топ басшы

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!