8.2А бөлім - Ақпаратты
электронды кестелерде өңдеу
|
Мектеп: Қазыбек би атындағы
атындағы №36 жалпы орта білім беретін
мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Шунканова Бағымша
Замадинқызы
|
Сынып: 8
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Статистикалық мәліметтер
|
Оқу
мақсаты
|
8.2.2.2
абсолютті және салыстырмалы
сілтемелерді қолдану
8.2.2.3
электронды кестені қолдана
отырып есептерді шешуде кірістірілген функцияларды
қолдану
|
Сабақ мақсаты
|
-
мәліметтер форматтарын баптау, салыстырмалы
және абсолютті сілтемелерді
пайдалану;
-
тапсырмаларды орындау үшін электрондық
кестелердегі статистикалық функцияларды
қолдану.
|
Бағалау критерилері:
|
-
СРЗНАЧ
функциясын қолданып орта бағаны
есептейді;
-
СЧЕТЕСЛИ
функциясын қолданып күндерді
санайды;
-
білім
сапасы мен үлгерімді
есептейді;
-
ЕСЛИ
және ОКРУГЛ функцияларын қолданып, оқушының қай категорияға
жататынын анықтайды.
|
Тілдік
мақсаттар
|
салыстырмалы сілтіме – относительная ссылка – relative
cell reference
абсолюттік сілтеме – абсолютная
– absolute cell
reference
статистикалық мәліметтер – статистические данные
– statistical data
|
Құндылықтарға
баулу
|
Жұптық тапсырмаларды орындау
барысында жылы қарым-қатынастарды дамытып, ынтымақтастық дағдылар
орнатып, сындарлы көзқарас пен сыни ой дамытылуға бағытталған
дағдылық құндылықтар қарым-қатынас арқылы
дамытылады.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Математика,
статистика
|
Бастапқы
білімдері:
|
Мәлімет форматтарын
біледі, абсолюттік және салыстырмалы сілтемелерін қолдана
біледі.
|
Сабақ
барысы:
|
Сабақ
кезеңдері:
|
Сабақта орындалатын
іс-әрекеттер
|
Оқу ресурстары
|
Кіріспе
бөлім
5 мин.
|
Ұйымдастыру.
Сәлемдесу, түгендеу.
-
Миға
шабуыл:
Мұғалім оқушыларға электронды
кестелерге байланысты негізгі ұғымдарды қайталау үшін сұрақтар
қояды:
-
Қандай программада электрондық
кесте жасауға болады?
-
Қандай мәлімет форматтары
естеріңізде?
-
Салыстырмалы сілтемелердің
абсолютті сілтемелерден қандай айырмашылықтары
бар?
Жауаптар:
Мәлімет
форматтары: Общий, числовой, текстовой, денежный, финансовый,
дата и время, дробный, процентный и т.д.
Excel салыстырмалы
сілтемесі – формулаларды басқа орынға
көшірген кезде, формуладағы адрес жаңа орынға байланысты
ауысады.
Excel абсолютті
сілтемесі көшірілген ұяшықтағы
сілтемелердің адресі ауыспауы үшін
қолданады.
|
|
Негізгі
бөлім
10
мин
|
-
Жаңа тақырыпты
оқу
Мұғалім топтық жұмысты
ұйымдастырады. Әрбір топқа өз беттерімен оқу
үшін келесі ұғымдар беріледі:
-
Excel-дегі салыстырмалы
сілтеме
-
Excel-дегі абсолютті
сілтеме
-
Мәліметтер
форматы
Әрбір топтың
спикері басқа топтың алдында
жұмыстарын қорғайды. Мұғалім оқушылардың ойларын
қорытындылап, оқушылардың практикалық тапсырманы орындауға дайын
екеніне көз жеткізеді.
3. Практикалық
жұмыс
(Ф) Мұғалім оқушыларға №1
тапсырманы электронды кестені қолдана отырып орындауды
сұрайды.
Оқушылар тапсырманы жеке түрде
орындайды.
Мұғалім оқушылардың жұмысын
бақылап, қажет болғанда көмек береді.
|
Таратпа материал
№1
Excel
файлы
Статистикалық_мәліметтер_Тапсырма№1.xls
|
20 мин
|
-
Жеке
жұмыс. Оқушылар таратпа материалдағы
тапсырмаларды орындайды.
Дескрипторлар:
-
Мәлеметтерді берілген
диаграммаға сәйкестендіреді;
-
Қытай бағаны бойынша мәліметті
анықтайды;
-
АҚШ бағаны бойынша мәліметті
анықтайды;
-
Франция бағаны бойынша
мәліметті анықтайды.
Электрондық кестедегі
кіріктірілген статистикалық функциялар: СРЗНАЧ, СЧЕТЕСЛИ, СЧЕТ және
т.б. пайдалана отырып, есепті шығарыңыз. Келесі өрістерді
функциялардың көмегімен толтырыңыз:
-
ОРТАША
БАҒА
-
Қалған күндер
саны
-
Үлгерім
-
Сапа
-
КАТЕГОРИЯ
Дескриптор: Оқушы электрондық кестеде
статистикалық функцияларды
қолданады.
|
Таратпа материал
|
Сабақтың
соңы
5 мин
|
Рефлексия: Оқушылар сұрақтарға жауап
беріп, өтілген тақырыпты пысықтайды.
Осы сабақта не
үйрендіңіз ?
Сіз үшін не
түсініксіз ?
Келешекте нені білгіңіз
келеді ?
|
Рефлексия
|
Дифференциация –
Сіз оқушыларға көбірек
қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?
|
Бағалау –
Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай
тескересіз?
|
Пәнаралық
байланыс. Қауіпсіздік ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен
байланыс (тәрбиелік элемент)
|
Дифференциация:
Қабілеті жоғары
оқушылар қабылеті төмен оқушыларға қолдау
көрсетеді.
|
Жекелей тапсырманы орындау
барысында өз жұмыстарын дескрипторлар арқылы өзіндік
тексеру.
Жұмыс жасау
барысында мұғалімнің бақылауы, бағалауы.
|
Компьютермен жұмыс
жасау барысында эргономика талаптарын ұстауды естеріне
салу.
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені
үйренді?
Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны
жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым
ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және
неліктен?
|
Төменде берілген
бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сл жақ
бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сәтті өткен екі нәрсені
атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың
одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақ барысында сынып
немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін
қажет болуы мүмкін қандай ақпарат
алдым?
|