|
1-тоқсан |
2-сабақ |
|||||||||||||||||
|
§ 1 – 2. |
Пәннің атауы: Қазақстан тарихы |
9 сынып. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Столыпиннің аграрлық реформасы және шаруалардың Қазақстанға жаппай қоныс аударуы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Бұл сабақта балалар біз білетін боламыз: Столыпиннің аграрлық реформасының мақсаты мен шаруалардың Қазақстанға жаппай қоныс аударуы себептерін анықтаймыз |
|||||||||||||||||
|
Термин сөдермен жұмыс |
Аграрлық реформа - патшалық Ресейдегі шаруалар үлесіндегі жер иелігіне жасалған реформа . . |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: Қысқаша конспект. |
Балалар! Ресейдің Қазақстандағы қоныс аудару саясатының жандануы қазақ жерін әскери – шаруашылық тұрғыда игеру үшін ХҮІІІ – ХІХ ғасырларда өлкеге казак әскерінің келіп қоныстануынан басталған болатын. 1906 жылы Ресей Министрлер Кеңесінің төрағасы П.А.Столыпин шаруаларды Ресейдің азиялық бөлігіне жаппай қоныстандыру туралы шешім қабылдады.Шаруаларды қауымдық жер иелігінен шығарып,империяның шығысына қоныстандыруды көздеді.Сталыпиннің жүргізген реформасы - аграрлық реформа. Реформаның негізгі мақсаты шаруаларды Қазақстанға қоныс аударту еді.Шаруалардың бұрынғы тұрған жерлеріне қайта оралуына шектеу енгізілді.Оларды жермен қамтамасыз ету,жергілікті тұрғындардың жерін тартып алу арқылы жүзеге асырылды. Сталыпиннің жүргізген аграрлық саясаты революцияны тұншықтыруға бағытталды (1906ж.қараша және 1910ж.) Осы саясаттан кейін Ақмола облысындағы қазақтардың саны 36,6 пайызға кеміді.Сталыпин реформасы бойынша қазақтардан тартып алынған жер көлемі – 17 млн.десятина.Жергілікті қоныстандыру мекемелерінің міндетіне бір шаруашылыққа 45 десятина жайылым мен шалғындық алқап және 15 десятина егістік жер бөліп беру жүктелді.Қоныс аударушылар теміржолмен жүру жеңілдігіне ие болды.Қазақстанға 700 мыңнан астам орыс және украин шаруалары қоныстандырылды.Қоныс аудару саясаты әлеуметтік мәселелерді шешуге септігін тигізе алмады.Қазақстанға қоныс аударған орыс шаруалары алғашқы жылдары көптеген қиындық көрді.Сонымен бірге қоныс аудару үдерісі Қазақстан тұрғындарының ұлттық құрамын түбегейлі өзгеріске ұшыратты |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысында орындалатын тапсырмалар: |
Балалар! Төменде берілген тапсырмаларды дәптерлеріңізге орындаңыздар 1-тапсырма. Қоныстандыру пайдасына Қазақстанның солтүстігінен тартып алынған құнарлы жерлер
2-тапсырма. «Қазақ даласына қоныстанушылардың келуі өлкеге демократиялық серпіліс алып келді» деген пікірмен келісесің бе?Өз ойыңды ПТМС формуласы арқылы жеткіз. Позиция (мен осылай деп ойлаймын...) Түсіндіру (Себебі ...) Мысал (мен мұны мынандай мысалдар арқылы дәлелдей аламын ... ) Салдар (айтылған мәселе бойынша мынандай қорытынды жасаймын ...)
3-тапсырма. Дәптерлеріңе кестені сызып ,бос ұяшықтарды тиісінше толтырып жазыңыздар.
Қорытынды: 4- тапсырма. Өз білімдеріңізді тексеріңіздер 1.1906 жылғы І Мемлекттік Думаға қазақтардан Торғай облысынан сайланды: А) С.Жантөрин В) Ә.Бөкейханов С) Ш.Қосшығұлұлы Д) Б.Қаратаев Е) А.Бірімжанов
2. Столыпиннің аграрлы реформасының жүзеге асырылған уақыты: А) 1905-1907 В) 1914-1918 С) 1893-1905 Д)1906-1910 Е)1902-1903 3.ХХ ғасырдың бас кезінде 147 мыңға жуық қазақ жерсіз қалған облыс. А) Ақмола В) Семей С) Омбы Д) Орал Е) Сырдария 4. 1906 жылы қабылданған реформаның сипаты А) саяси В) демократиялық С) аграрлық Д) индустриялық Е) монархиялық
|
|||||||||||||||||
|
Құрметті оқушылар,барлық орындалған тапсырмаларды WhatsApp арқылы немесе қолжетімді ақпараттық жүйелер арқылы жібереміз . |
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Столыпиннің аграрлық реформасы және шаруалардың Қазақстанға жаппай қоныс аударуы
Столыпиннің аграрлық реформасы және шаруалардың Қазақстанға жаппай қоныс аударуы
|
1-тоқсан |
2-сабақ |
|||||||||||||||||
|
§ 1 – 2. |
Пәннің атауы: Қазақстан тарихы |
9 сынып. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Столыпиннің аграрлық реформасы және шаруалардың Қазақстанға жаппай қоныс аударуы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Бұл сабақта балалар біз білетін боламыз: Столыпиннің аграрлық реформасының мақсаты мен шаруалардың Қазақстанға жаппай қоныс аударуы себептерін анықтаймыз |
|||||||||||||||||
|
Термин сөдермен жұмыс |
Аграрлық реформа - патшалық Ресейдегі шаруалар үлесіндегі жер иелігіне жасалған реформа . . |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: Қысқаша конспект. |
Балалар! Ресейдің Қазақстандағы қоныс аудару саясатының жандануы қазақ жерін әскери – шаруашылық тұрғыда игеру үшін ХҮІІІ – ХІХ ғасырларда өлкеге казак әскерінің келіп қоныстануынан басталған болатын. 1906 жылы Ресей Министрлер Кеңесінің төрағасы П.А.Столыпин шаруаларды Ресейдің азиялық бөлігіне жаппай қоныстандыру туралы шешім қабылдады.Шаруаларды қауымдық жер иелігінен шығарып,империяның шығысына қоныстандыруды көздеді.Сталыпиннің жүргізген реформасы - аграрлық реформа. Реформаның негізгі мақсаты шаруаларды Қазақстанға қоныс аударту еді.Шаруалардың бұрынғы тұрған жерлеріне қайта оралуына шектеу енгізілді.Оларды жермен қамтамасыз ету,жергілікті тұрғындардың жерін тартып алу арқылы жүзеге асырылды. Сталыпиннің жүргізген аграрлық саясаты революцияны тұншықтыруға бағытталды (1906ж.қараша және 1910ж.) Осы саясаттан кейін Ақмола облысындағы қазақтардың саны 36,6 пайызға кеміді.Сталыпин реформасы бойынша қазақтардан тартып алынған жер көлемі – 17 млн.десятина.Жергілікті қоныстандыру мекемелерінің міндетіне бір шаруашылыққа 45 десятина жайылым мен шалғындық алқап және 15 десятина егістік жер бөліп беру жүктелді.Қоныс аударушылар теміржолмен жүру жеңілдігіне ие болды.Қазақстанға 700 мыңнан астам орыс және украин шаруалары қоныстандырылды.Қоныс аудару саясаты әлеуметтік мәселелерді шешуге септігін тигізе алмады.Қазақстанға қоныс аударған орыс шаруалары алғашқы жылдары көптеген қиындық көрді.Сонымен бірге қоныс аудару үдерісі Қазақстан тұрғындарының ұлттық құрамын түбегейлі өзгеріске ұшыратты |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысында орындалатын тапсырмалар: |
Балалар! Төменде берілген тапсырмаларды дәптерлеріңізге орындаңыздар 1-тапсырма. Қоныстандыру пайдасына Қазақстанның солтүстігінен тартып алынған құнарлы жерлер
2-тапсырма. «Қазақ даласына қоныстанушылардың келуі өлкеге демократиялық серпіліс алып келді» деген пікірмен келісесің бе?Өз ойыңды ПТМС формуласы арқылы жеткіз. Позиция (мен осылай деп ойлаймын...) Түсіндіру (Себебі ...) Мысал (мен мұны мынандай мысалдар арқылы дәлелдей аламын ... ) Салдар (айтылған мәселе бойынша мынандай қорытынды жасаймын ...)
3-тапсырма. Дәптерлеріңе кестені сызып ,бос ұяшықтарды тиісінше толтырып жазыңыздар.
Қорытынды: 4- тапсырма. Өз білімдеріңізді тексеріңіздер 1.1906 жылғы І Мемлекттік Думаға қазақтардан Торғай облысынан сайланды: А) С.Жантөрин В) Ә.Бөкейханов С) Ш.Қосшығұлұлы Д) Б.Қаратаев Е) А.Бірімжанов
2. Столыпиннің аграрлы реформасының жүзеге асырылған уақыты: А) 1905-1907 В) 1914-1918 С) 1893-1905 Д)1906-1910 Е)1902-1903 3.ХХ ғасырдың бас кезінде 147 мыңға жуық қазақ жерсіз қалған облыс. А) Ақмола В) Семей С) Омбы Д) Орал Е) Сырдария 4. 1906 жылы қабылданған реформаның сипаты А) саяси В) демократиялық С) аграрлық Д) индустриялық Е) монархиялық
|
|||||||||||||||||
|
Құрметті оқушылар,барлық орындалған тапсырмаларды WhatsApp арқылы немесе қолжетімді ақпараттық жүйелер арқылы жібереміз . |
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













