Материалдар / Сұраулы сөйлем 2 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сұраулы сөйлем 2 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал 2 сынып оқушыларына арнап жазылған. Ашық сабақ ретінде өткізілген. Сабақта оқушылардың жас ерекшеліктері ескерілген. Топтық тапсырма, бағалау критерийі. рефлексия, кері байланыс оқушылар үшін тиімді болды. берілген тапсырмалар оқушылардың қызығушылығын арттырды.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Қараша 2018
3316
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Мектеп: № 40 орта мектеп

Сабақ тақырыбы: Сұраулы сөйлем. 43-45жаттығу

Күні: 26.11.2018 жыл

Мұғалімнің есімі: Сағатбек Арай Әнуарбекқызы

Сынып: 2 «Г»

Қатысқандар саны: 25

Қатыспағандар саны: 1

Сабаққа негізделген оқу мақсаты


2.1.3.1 - күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты

сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу

2.2.4.1 - мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анық-

тау

2.3.7.1 - сөйлем түрлерін айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін

(нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қою

2.4.2.6 - сөйлемдегі бір-бірімен байланысып тұрған сөздерді табу

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байла-

нысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диологке қатысу. Мұғалімнің көмегімен

мәтіннің тақырыбы мен негізігі ойды анықтау. Сөйлем түрлерін айтылу

мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қою.

Сөйлемдегі бір – бірімен байланысып тұрған сөздерді табу.

Оқушылардың басым бөлігі: Хабарлы және сұраулы сөйлемді бір –

бірінен ажырата алу. Тыныс белгілерін дұрыс қою.

Кейбір оқушылар: Топтық жұмысқа белсене қатысу. Сұраулы сөй-

лемге мысал келтіру. Өз ойын дәлелдеу.

Бағалау критерийлері:


  • Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды.

  • Сөйлем түрлерін айтылу мақсатына сйкес тыныс белгілерін дұрыс

  • қояды.

  • Сөйлемдегі бір – бірімен байланысып тұрған сөздерді табады.

  • Хабарлы және сұраулы сөйлемдерді бір – бірінен ажыратады.

  • Тыныс белгілерін дұрыс қояды.

  • Топтық жұмысқа белсене қатысады.

  • Сұраулы сөйлемге мысал келтіреді.

Құндылықтарды дарыту

Патриоттық сезімі жоғары, ұлттық сана- сезімі, ұлттық рухы,

азаматтылығы мен əлеуметтік белсенділігі жоғары деңгейлі зияткер əрі

бəсекеге қабілетті тұлғаға тəн қасиет-сапаларды жетілдіру

Пәнаралық байланыстар

Әдебиеттік оқу, өзін – өзі тану

АКТ қолдану дағдылары

Компьютер және инетрбелсенді тақта

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім

Сұраулы сөйлем жайлы біледі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

Ұйымдастыру:

Бізге ашық күн керек,

Аспан керек мөп – мөлдір.

Қуанышқа тұр бөлеп,

Бақытты өмір төккен нұр.

Үй тапсырмасын сұрау:

Ереже жаттау. «Менен сұрақ, сенен жауап » әдісі

  1. Мәтін деген не?

  2. Тақырып деген не?

  3. Мәтіндегі негізгі ой деген не ?

  4. Мәтіннің бөліктері ?

  5. Әңгімелеу мәтіні және сұрағы ?

  6. Сипаттау мәтіні және сұрағы ?

  7. Пайымдау мәтіні және сұрағы?

  8. Хабарлы сөйлем деген не?

  9. Сұраулы сөйлем деген не?

  10. Сұраулы және хабарлы сөйлемге мысал келтір?

ҚБ. «Көлік түрлері»






Сұрақтар

жазылған

парақтар

Ортасы

«Миға шабуыл». Өткенді пысықтау:

  • Балалар, біз алдыңғы сабақта қай тақырыппен таныстық?

  • Сұраулы сөйлем

  • Сұраулы сөйлем дегеніміз не ?

  • Сұраулы сөйлемнен кейін қандай тыныс белгісі қойылады?

  • Сұрақ белгісі.

Оқулықпен жұмыс:

43- жаттығу. Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен оқы. Хабарлы сөйлем мен сұраулы сөйлемнің оқылу ырғағын салыстыр.

  • Шеген деген немене?

  • Соны білгің келе ме ?

Шамалы, азды, шағынды.

Бабалар деген шегене .

-Өлеңнің алғашқы екі жолы мен соңғы екі жолы қалай оқылды?

- Дауыс ырғағы жоғары .

- Баба сөзі қандай мағына береді.

-Енді осы жауаптарыңды оқулықтың соңындағы түсіндірме сөздіктен қарай

көрейік.

Дескриптор:

  • Өлеңдегі сұраулық мағынаны білдіріп тұрған сөздерді табады.

  • Хабарлы сөйлем мен сұраулы сөйлемнің оқылу ырғағын салыстырады.

  • Баба сөзінің мағынасын анықтайды.

ҚБ. «Көлік түрлері»

Есіңе сақта!

Сұраулы сөйлемдегі сұраулық мағынаны білдіретін сөз басқа сөздерге қарағанда

көтеріңкі дауыспен оқылады.

-Балалар оқулықтағы жаңа ақпаратқа назар аударайықшы.

Сұраулы сөйлем жасайтын ма, ме, ба, бе, па, пе өзінің алдынғы сөзден

бөлек жазылады. Айгүл келді ме ? Жауын басылып па?

-Жақсы енді осы ережені келесі жаттығу мен байланыстырайық.

44 – жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жаз. Дәптермен жұмыс.

  1. Кісіге қарап орынсыз күлме.

  2. Сәуле келді ме?

  3. Сабақтан кешікпе.

  4. Айдос ауылдан келіп пе?

  5. Ешқашан өтірік айтушы болма!

  6. Қар қалың жауды ма?

Дескриптор:

  • Қарамен жазылған сөздерді салыстырады.

  • Сөздердің бірге және бөлек жазылу себебін түсіндіреді.

  • Хабарлы және сұраулы сөйлемдерді бір – бірінен ажыратады.

Сергіту сәті:Үндемес ойыны:

  • Балалар сендердің алдыларыңда нүкте және сұрақ белгелері тұр. Мен

сөйлемдер оқимын егер нүкте болса орындарыңда отырасыңдар, ал сұраулы

сөйлем болса орындарыңнан тұрасыңдар. Қандай белгі екенін қолдарыңда ұстап тұрасыңдар.

  1. Бүгін қай күн ?

  2. Ертең қалаға сағат 10 – да шығамыз.

  3. Аяулым жарысқа бармайтын болды.

  4. Сен менің туған күніме келесің бе ?

  5. Жазғы уақытта тауға саяхатқа шығамыз.

  6. Ауылға қар жауды ма ?

  7. Ахмет сен кітабыңды алып келдің бе?

  8. Дүйсенбі күні ата - аналар жиналысы болады.

  9. Мектепте бүгін үйірме болады ма?

  10. Мен ертең сабаққа бармаймы.

Дескриптор:

  • Тыныс белгілерін дұрыс қояды.

  • Сөйлемдерді ажырата алады.

Топтық жұмыс:

  1. Топ: Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдыр.

  1. Сәуле кітапханаға барды.

  2. Қасқыр – жыртыш аң.

  3. Анар қалада тұрады.

  4. Мысық пен тышқан дос.

  5. Ақниет жарысқа барады.

  6. Ертең күн жылы болады.

  1. Топ: Тиісті тыныс белгілерін қой.

  1. Нешінші сыныпта оқисың

  2. Сабақтарың сағат нешеде басталады

  3. Бүгін Айдын ауылға барады

  4. Мектепте жарыс болып жатыр

  5. Мерей ауылдан келді ме

  6. Ертең тауға шығамыз

  1. Топ : Сұраулы сөйлемді хабарлы сөйлемге айналдыр.

  1. Ертең жаңбыр жауады ма?

  2. Айгүл мектептен келді ме?

  3. Далада қар жауып тұр ма?

  4. Еділ кітап оқыды ма?

  5. Мақсат жазылды ма?

  6. Бақыт қалаға барады ма?

Дескриптор:

- Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырады.

-Сұраулы сөйлемді хабарлы сөйлемге айналдырады.

-Тыныс белгілерін қояды.

- Топ ережесін сақтайды.

ҚБ. «Топтар бір – бірін бағалайды»

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары:

1.Қар көшкіне байланысты ертеңгі саяхат басқа күнге ауыстырылды.

А) Хабарлы сөйлем.

Ә) Сұраулы сөйлем.

Б) Лепті сөйлем

2. Ертең театрға барасың ба?

А) Хабарлы сөйлем

Ә) Лепті сөйлем

Б) Сұраулы сөйлем

3. Тиісті тыныс белгісін қой?

1. Баллар далаға ойнауға шықты.

2. Жасың неше де?

3. Балық аулауға барасың ба?








Оқулық
















Көлік

түрлері








дәптер









Тиісті тыныс

Белгілері



















Плакат, пломастер



























ҚБ тапсырма-сы

Аяқталуы


Кері байланыс:

  • Балалар біз бүгін қандай тақырып өттік?

  • Сұраулы сөйлем.

  • Ережесін сұрау

  • Сұраулы сөйлем жасайтын сөздер қалай жазылады.

  • Сұраулы сөйлемнің тыныс белгісі қандай?

  • Сұраулы сөйлемге мысал келтіріңдер?

Рефлексия:

Велосипед- сабақты түсінбедім

Мотоцикл- түсіндім бірақ әлі толықтырулар керек

Машина- сабақты түсіндім

Ұшақ- тапсырмалардың бәрін орындадым, өзіме сенімдімін

Ракета- сабақты өте жақсы түсіндім, өзімнің түсінгенімді басқаға айтып

бере аламын.

Үйге тапсырма: 95 бет 45 жаттығу





Көлік түр-і

стикерлер

Қосымша ақпарат

Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?


Тапсырма.

Диалог және қолдау көрсету

Бағалау

Қарқын

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз?

Көлік түрлері

Топтық бағалау

Пәнаралық байланыс.

Қауіпсіздік және еңбекті

қорғау ережелері АКТ-мен байланыс құндылықтардағы байланыс

Мұғалімнің рұқсатынсыз сабақ уақытында мектептен шығып кетуге тыйым салынады.

Терезеге жақын жерлерде, басқа да ойнауға тыйым салынған жерлерде жүгіруге;

Бір-бірін итеруге, түрлі құралдармен басқаға күш көрсетуге;

Дөрекі, жаман сөздер айтуға,айғайлап-шулап басқалардың демалуына кедергі келтіруіне болмайды.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.

2.

Тексерілді:

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!