Материалдар / Сұрыптау 9 сынып ҚМЖ
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сұрыптау 9 сынып ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Сұрыптау 9 сынып ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Ақпан 2024
87
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Python программалау тілінде алгоритмдерді программалау.

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып 9

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Сұрыптау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


9.3.3.2 – екіөлшемді массивтерді пайдаланып Python программалау

тілінде бағдарламаларды жасау

Сабақтың мақсаты:

Python программалау тілінде екіөлшемді массив элементтеріне

сілтеме жасау түрін анықтау;

Екіөлшемді массив элементтерін қолданып есептерді

программалау;

Екіөлшемді массивті сұрыптау программасының кодын ұсыну.




Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

1.Оқушылармен амандасу.

Ой сергіту жаттығуы. «Бұрылып секіріс» ойыны

(қатарда).

Оқушылар арақашықтығы кем дегенде жарты

метрдей, бір бағытқа қарап тұрады. Дабыл

берілгенде бір мезетте барлығы орнында

бұрылып секіреді. Секіргенде кез келген жағына

бұрылып (90º, 180º немесе 360º - қа дейін)

секіруге болады. Қалай және қаншалықты

айналуына болатындығын әркім өзі шешеді.

Бірақ ақылдасуға болмайды. Кезекті секірістен

кейін бір бағытқа бұрылып тұру керек. Күрделі

нұсқасы әр секірісте көзді жұмады. Көзді жұмған қалпы ашпастан жаттығуды жасауға болады, онда оқушылар арасында өзекті қатынас бір жүйемен шешіледі.

Үй тапсырмасын пысықтау

Өткен тақырып бойынша оқулықта берілген

тапсырмалардың шешімін топта талдайды.

Өзара бағалайды

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.





Мадақтау, қолдау.





Сабақтың ортасы

10 мин





















10 мин









































10 мин







5 мин


Миға шабуыл сұрақтарымен жұмыс жасау

Матрица ұғымын қалай түсінесің? Техникада

қай салаларда кездеседі?

Күнделікті өмірде кесте түрінде берілген

деректермен жұмыс жасауға қандай мысалдар

келтіре аласың?

Оқулықпен жұмыс

Жаңа ақпаратпен танысу. Әдістемелік берілген

сұрақтарға жеке, топта, ұжымда жауап береді.

Мұғалім толықтырып отырады.

Практикалық жұмыс

С[N] [N] екіөлшемді массиві берілген(1<N<20).

Осы массивтің ең көп тақ элементтер орналасқан

қатарды өшір. Массив элементтерінің мәні 100

ден аспайды.

Массивте ең көп тақ элементтер орналасқан

қатарды өшіру үшін, тақ сандар ең көп

орналасқан қатардың орнын сақтап аламыз. ЕБҚ оқушы тапсырмасы

4-код

from random import randint

N=int(input()); max=k=0

a = [ [0 for j in range(N)] for i in range(N)]

for i in range(0, N):

for j in range(0,N):

a[i][j]=randint(1,50)

for i in (a):

print(i)

for i in range(0, N):

k=0

for j in range(0,N):

if a[i][j] % 2 == 1:

k+=1(тақ элементтерді санайды)

if k> max:

max=k;p=i; (тақ элементі көп қатардың)

print() нөмірін р-ға сақтайды)

a.remove(a[p]) (р қатарын өшіреді)

for i in (a): (массивті баспаға береді)

print(i)



Дескриптор

Екі өлшемді массив элементтерін анықтайды.

Python программалау тілінде программалай

алады.

Топтық жұмыс

Екі өлшемді массивтерді сұрыптау және қатарды

өшіру программасын талдаңдар. Программаның

әрбір қатарының қандай қызмет орындайтынын

анықтаңдар.


Жұптық жұмыс

Екі өлшемді массивтің ең үлкен және ең кіші

элементтері орналасқан қатарларды тауып,

өшіріп тастайтын программа кодын ұсыныңдар.

Егер ең үлкен және ең кіші элемент бір қатарда

орналасса онда тек сол қатарды ғана өшіру керек.

Оқушылардың жұмыстарын «Температура»

әдісі бойынша бағалау. Термометр шкаласына

оқушылардың аттарын жазу арқылы.

Мұғалімді тыңдайды




Арифметикалық өрнектерді орындау ережелерін дәптерге жазады










Анықтамасын дәптерге жазады












Кестемен танысады





1-тапсырманы орындайды










2-тапсырманы орындайды






Балдық жүйемен бағалау.



































Стикер

4 балл










Стикер

3 балл







Стикер

3 балл








Жұмыс дәптері



Кесте





















Кесте









Жұмыс дәптері



Сабақтың соңы

5 мин

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс:

Өзін-өзі бағалау.


Плакат /слайд/

Үй тапсырмасы

Оқулықта берілген тапсырманы орындап келу






Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!