Материалдар / Су құбырдың қызметі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Су құбырдың қызметі

Материал туралы қысқаша түсінік
3-сынып жаратылыстану пәні бойынша қмж
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Қаңтар 2024
157
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады





Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Заттар және олардың қасиеттері. Ауа мен су

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 3 « »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

32 Су құбырдың қызметі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.3.5 суды тазартуға арналған фильтрдің өз моделін ұсыну;

3.1.2.3 экспериментті жоспарлау және жүргізу;

Сабақтың мақсаты:

суды тазартуға арналған фильтрдің өз моделін ұсына алады. экспериментті жоспарлайды және жүргізіп,қорытындылайды.

Құндылықты дарыту

Оқушылардың бойына бір-біріне деген құрмет , жауапкершілік көрсету құндылықтарын дарыту.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І.Психологиялық дайындық

Оқушылардың қызығушылығын сабаққа аудару үшін шеңбер бойымен тұрып «Ыстық лебіз» ойыны арқылы бір-біріне тілек айту.


ІІ. Өткенді бекіту

Суды қалай тазартады.


Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.

Оқушыларды шеңбер бойымен тұрып, бір-біріне жылы лебіз білдіреді.


Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.

Мадақтау





Жарайсың!

Тамаша!


Слайд 1






Слайд 2



Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

1.Судың саяхаты

Судың суқоймадан сорғыға түскеннен бастап кері айналып келгенге дейінгі жолын түсіну, мәселені талдай алуға, оның себебі мен салдарларының арасындағы байланысты таба білуге үйрену.

Тапсырма жұптасып орындалады.

Жетекші сұрақтар арқылы тақырыпты ашу. Сұрақтар:

-Адамдардың тұратын үйлерінің жанында суқоймалар болмаса, суды қайдан алады? Мысал келтір.

-Құдықтың суын ішуге болады ма? Неге?

-Құ¬дықтағы суды тазарту керек деп ойлайсың ба? Ойыңмен бөліс.

-Құдықтың ішіндегі су лас болмау үшін не істеу керек?

-Суды тағы қалай алуға болады?

-Көпқабатты үйлерге су қалай барады?

2.Суды тазарту.

Суқоймалардан алынған суды пайдаланбас бұрын оларды міндетті түрде тазарту қажеттігін түсіну. Берілген ақпарат көздерін талдау.

Сарқынды судың мәнін түсінеді. Сұрақтар:

-Өзеннен келген суды бірден пайдалануға болады ма? Неге?

-Жауын-шашынның суын пайдалануға болады ма?

-Суқұбырдың қызметі неде?

-Суқұбыр арқылы келген су қайтадан қайда барады?

-Лас су қайтадан өзенге құйылса не болады?

Ол үшін суқұбыр арқылы өтетін заттарды алдын ала дайындап қою керек. Мысалы, түрлі-түсті асықтар, кішкене доптар, кеңістік фигуралары т.б.

Зерттеу жұмысы.

Мақсаты: Суқұбырдың қалай жұмыс істейтінін анықтау, болжамдарын жасау, қорытынды шығару.

Зерттеудің жоспарын құру: Ыдыстағы суды бірнеше тұтынушыға жеткізу. Ол үін модель құру.

Ресурстарды тарату. Әр топқа түтікшелер, скотч орамы, құйғыш, суы бар ыдыс, штатив, барлық топқа пластикалық төрт стақан әзірлеу.

Модель жасау. Нұсқаулық:

-Екі орта диаметрлі түтікшені алып, үлкен диа¬метрлі түтікшеге салады. Жалғасқан жерді скотчпен орайды.

-Орта диаметрлі түтікшеге ең кіші диаметрдегі екі түтікшені салады. Жалғасқан жерді скотчпен орайды.

-Кішкентай диаметрлі төрт түтікшенің астына стақандарды қояды. Үлкен диаметрлі түтікшені құйғышпен бірік¬тіреді.

-Зерттеушінің күнделігіне тәжірибе барысының суретін салып алады. Қорытынды жасайды.

Зерттеу жұмысын қорытындылау.

Зерттеудің жоспары мен оның барысын салыстырып, қорытынды шығару.

Ойлан. Елді мекендер мен өзендерге қатысты су жинау бөгеттері мен ақпа суларды ағызатын орындар қайда орналасуы керек екенін топта талқылап, анықтау. Өзен келесі елді мекенге ағып барғанша, тазарады, қоқыс қалдықтары өзен түбіне шөгіп қалатынын түсіну.

Сен білесің бе? Қазіргі Атырау қаласына жақын жердегі Сарайшық қаласының орнындағы қазба жұ¬мыстары туралы айтып, күйдірілген қыштан жасалған тас құбырлар арқылы қала үйлеріне ауызсу келіп тұрғанын әңгімелеу.

Тапсырма. «Суқұбырдың бөлшектері»

Филворд. Суқұбырдың бөлшектерінің атауын тауып, сәйкес қатарларды бояу. Сөзді жазбаша қолдана білу мақсатында сөздерді пайдаланып, үш сөйлем құрастыру

Тапсырма . «Суқұбырдың сызбасы».

Тізбек құрастыр. Суқұбыр бөліктеріне мұқият қара. Судың шығу көзінен бастап, кері қайтуына дейінгі суқұбыр арқылы өтетін жолын бағыттамамен белгіле. Әр бөліктің атын жаз.





Сұрақтарға жауап береді.














Бірнеше сұрақтарға жауап бере отырып суды неліктен тазарту керектігін анықтайды.








Суқұбырдың қалай жұмыс істейтінін анықтайды, болжамдарын жасайды, қорытынды шығарады.



Суқұбыр қалай жұмыс істейтіні туралы модель жасайды.





Зерттеудің жоспары мен оның барысын салыстырып, қорытынды шығарады.






Күйдірілген қыштан жасалған тас құбырлар арқылы қала үйлеріне ауызсу келіп тұрғанын әңгімелейді..








Дескриптор:

-Сұрақтарға жауап береді;(1б)

-суды неліктен тазарту керектігін анықтайды. (1б)



















Дескриптор:

-Суқұбырдың қалай жұмыс істейтінін анықтайды;(1б)

- болжамдарын жасайды, қорытынды шығарады.(1б)



Дескриптор:

- Суқұбыр қалай жұмыс істейтіні туралы модель жасайды;(1б)

- Зерттеудің жоспары мен оның барысын салыстырып, қорытынды шығарады.(1б)







Дескриптор:

-Суқұбырдың бөлшектерін атайды;(1б)

-Сөздерді жазбаша қолдана алады.(1б)


Дескриптор:

-Судың суқұбыр көзінен басталып таралуын біледі;(1б)

-Суқұбыр құрылғыларының атауларын жазады.(1б)



Слайд 3


















Слайд 4
















Слайд 5







Слайд 6













Слайд 7










Слайд 8

Соңы

10 мин

Сабақты бекіту. Үйге тапсырма.

Рефлексия

Picture 1






Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды.






Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.



Слайд 9






























Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!