Материалдар / Сыйлаймын. Жуан және жіңішке дауысты дыбыстар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сыйлаймын. Жуан және жіңішке дауысты дыбыстар

Материал туралы қысқаша түсінік
1-сыныпқа өткізген ашық сабағымды жариялап отырмын.Өздеріңе керек әдістерді түртіп аларсыздар деген ойдамын.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Сәуір 2022
780
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні:

Ана тілі

Бөлімі:

Дыбыс және әріп

Педагогтің аты-жөні:

Жағалбай Р С

Күні:

02.02.22ж

Сынып: 1 «А»

Қатысушылар саны:22

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сыйлаймын. Жуан және жіңішке дауысты дыбыстар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;

1.4.1.1 айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы жазу;

1.2.8.2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну

Сабақтың мақсаты

Өлеңді мәнерлеп оқиды.

Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазады.

Дауысты дыбыстардың жуан және жіңішке болып бөлінетінін түсінеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы



3 мин

І. Ұйымдастыру

Психологиялық дайындық.

Ме Мен саған тілеймін (бас бармағын тигізеді);

Табыс (сұқ саусақ)

Тапқырлық (ортаңғы);

Ұшқыр ой (атаусыз);

Шапшаңдылық (шынашақ);

Сәттілік! (алақанын тигізеді).

  • Балалар, «Балалар күні» қашан тойланады? 1-маусым

  • Дұрыс! Біздің биылғы жылды, яғни 2022 барыс жылын президентіміз «Балалар жылы» деп атады. Соған байланысты бүгін біздер өзіміз сияқты балаларға көмектесетін боламыз.Ол үшін берілген тапсырмаларды мұқият тыңдап, қатесіз орындауымыз керек.

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Қимылмен көрсетеді.













Қошеметтеу арқылы бағалау



слайд

Ортасы







6 мин

















4 мин











2 мин

ІІ. Өткен сабаққа шолу жасау.

  • Тақтадағы суретке назар аударайық.

  • Қай мезгіл?Кімдерді көріп отырмыз? Олар не істеп жатыр? Олай болса біздер де бұл балаларға қар күреп көмектесейік. Ол үшін топтық жұмыс орындаймыз.

«Топтастыру» әдісі

  1. Топтық жұмыс.

3-қатар

Дауысты дыбыстар



2 -қатар

Жіңішке дауысты

дыбыстар


1 -қатар


Жуан дауысты

дыбыстар

Д ескриптор:

1.Сурет бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.

2.Дыбыстың мағынасын ашатын сөздерді табады.

3.Жіңішке дауысты дыбыстарды табады.

4. Жуан дауысты дыбыстарды табады.


  1. Айтылым.Жазылым.

Жаңа сабақ тақырыбын ашу.

Жаңа сабақты ашу үшін тақтадағы суретке қараймыз.

  • Балалар не істеп жатыр? Қыста неге құстарға қамқорлық жасау керек? Бұл балаларға көмектесу үшін келесі тапсырманы орындаймыз.

  • «Ақша қардың әлегі» мәтіні кім туралы?

  • Мәтін неше бөліктен тұрады?

  • Бірінші бөлікте не туралы айтылған?

  • Екінші бөлікте не туралы айтылған?

Ата, әже сөздеріне дыбыстық талдау жасау.

  • Әже сөзінде дауыстылар қайсылар?

  • Бұл дауысты дыбыстар жуан ба?

  • Егер ә,е дыбыстары дауысты, бірақ жуан болмаса, олар қандай дыбыстар болғаны деп ойлайсыңдар?

  • Жарайсыңдар!

Дескпиптор:

1.Сурет бойынша сұрақтарға жауап береді.

2.Сөздерге дыбыстық талдау жасайды.

ІІІ. Жаңа сабақ.

Айтылым. Оқылым

Топтық тапсырмаларды орындайды..





1-қ. Дыбысқа сәйкес келетін сөздерді тауып,топтап желімдейді



2-қ. Дауысты дыбысқа сәйкес келетін әріптерді тауып, желімдейді.



3-қ. Жуан дауысты дыбыстарды тауып, желімдейді.


















Сөздерге дыбыстық талдау жасатамын.





Жуан және жіңішке айтылатын сөздермен танысады.









Қошеметтеп отыру













Тақтаға шыққан оқушыларды смайликпен бағалау


Сызбалар





Слайд

сұрақтар

































Ата, әже сөздері жазылған

кеспе қағаздар







Слайд

10 мин
























10 мин

































5 мин

  • Балалар, ата-әже деп кімдерді айтамыз?

  • Ата-аналарыңа қандай құрмет көрсетесіңдер?

Олай болса бүгінгі оқитын өлеңіміз кім туралы болады деп ойлайсыңдар?

  1. Оқулықпен жұмыс.

  • Тақтадағы суретке назар аударамыз. Не көріп отырмыз? Оқиға қайда болған? Бала қандай жағдайға тап болған? Балаға көмектесеміз бе?

Айтылым. Тыңдалым. Оқылым.

1-жаттығу ауызша орындалады.

Автор жайында қысқаша мәлімет беріледі.

Шәміл Мұхамеджанов 1931 жылы Қостанай облысы Жангелдин ауданы Торғай ауылында туған.

Алғашқы топтама өлеңі жас ақындардың

«Жас қанат» жинағында 1959 жылы басылды. Бұдан кейінгі жылдары ақынның оннан астам өлең-дастан жинақтары, балаларға арналған кітапшалары жарыққа шықты

Сыйлаймын» өлеңін мәнерлеп оқып беремін.

Тапсырмаларды әр қатарға бөліп орындатамын.

1-қатарға өлең мазмұны бойынша сұрақтар қоямын.

Өлеңдегі бала қандай?

Өзің үлкендерді сыйлайсың ба?

2-қатар оқушыларына өлеңді мәнерлеп, тізбектей оқытамын.

3-қатар оқушыларына өлеңнің шумағындағы сөздердің жуан және жіңішке айтылатын сөздерді тапқызамын.

Дескриптор:

1.Сюжетті сурет бойынша сұрақтарға жауап береді.

2.Өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.

3.Өлеңді мәнерлеп оқиды.

4 Өлеңдегі сөздердің жуан және жіңішке сөздер екенін біледі

  1. Дәптермен жұмыс. Жазылым.

  • Тақтадағы суретке назар аударайық. Балалар не істеп жатыр? Бала қайда түсіп кеткен? Көмектесеміз бе? Олай болса дәптермен жұмыс жасаймыз.

«Көркем жазу» минуты.

Ққ әрпін көркем етіп жазады

Қ қ әрпі сөздің басында, ортасында, соңында да келетініне назар аударту.

Сергіту сәті. «Қателеспе!» ойыны

  • Балалар кішкене сергіп алайык. Ол үшін қазір мен жуан және жіңішке дауысты дыбыстарды көрсетемін. Егер мен жуан дауысты дыбысты көрсетсем, сендер орындарыңнан тұрасыңдар, ал егер жіңішке дауысты дыбысты көрсетсем, сендер отырған орныңыздан тұрмай, қол соғасыңдар.

2-жаттығу Өзіндік жұмыс. Жазбаша орындалады.

Тыйым сөздердің мағынасын түсіндіру 1. Үлкеннің алдын кеспе.

2: Үлкенмен сөз таластырма.

Жазған сөздеріңдегі дауысты дыбыстардың қайсысы жуан,қайсысы жіңішке екенін айт.

Дескриптор:

1.Сурет мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.

2.Қ қ әрпін жазу жолына дұрыс жазады.

3. Тыйым сөздердің мағынасын түсінеді

4. Сөздердегі дауысты дыбыстардың қайсысы жуан,қайсысы жіңішке екенін айтады

Топтық жұмыс. «Сөз-сөйлем-мәтін» әдісі.

  • Тақтаға назар аударамыз. Қандай жағдайды көріп отырмыз? Көмектесеміз бе?

Деңгейлік тапсырма.

1-қатар.

«Дыбыстардан сөз құра»

Аю, қонжық, кірекей

2-қатар.Түстерді сәйкестендіре отырып, сөздерден сөйлем құра.

Мен тасбақаны көрдім.Тасбақа суда жүзді..Тасбақа баяу қозғалады.

3-қатар. Сөйлемнен мәтін құрастыр.

Өрмекші-жәндік.Ол өрмек торын тоқиды. Өрмекшінің өрмегі мықты болады.

Дескриптор:

  1. Түстерді сәйкестендіре отырып, әріптерден сөз құрай

алады.

  1. Түстерді сәйкестендіре отырып, сөздерден сөйлем құрай алады.

  2. Сөйлемнен мәтін құрастырады.

Сұрақтарға жауап береді.







770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!