Материалдар / Шылаулар мен шылау тұлғалас қосымшалардың жазылуы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Шылаулар мен шылау тұлғалас қосымшалардың жазылуы

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл қмж арқылы 4 сынып оқушыларына жбб бойынша сабақ беру қолайлы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Маусым 2020
449
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

қазақ тілі
12.05.2020 жыл


3 ЖОББМ
Бейсембаева Т.Б
Шылаулар мен шылау тұлғалас қосымшалардың
жазылуы. 31-34 жаттығу
4.2.4.1- мəтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара
сəйкестігін жəне ондағы негізгі ойды тұжырымдау.
Мəтіннің мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған
сұрақтар құрастырады;
Мəтіннің мазмұнына сүйеніп, тірек сөздермен эссе жаза
алады;
Шылаудың жазылуын біледі;
мəдениет пен тілдің ортақтығы құндылығы: ұлттық
салт-дəстүріміз бен бірліктің үлгі өнегесін ұғындыру
Əдебиеттік оқу
слайд-презентация
Шылаулар мен шылау тұлғалас қосымшалардың айтылу
мен жазылуын білуге белсенділігін арттыру.
Шылау түрлері

Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
Ынтымақтастық
атмосферасын
қалыптастыру
5 минут

Сабақтағы жоспарланған іс-əрекет
Амандасу.
«Маржан тізбек» ойыны. (Семантикалық карта
толтыру)
Шылау Шылау
Сөйлемдер
тұлғалас
қосымша
Қазыбек би елшілермен
бірге Жоңғар хандығына
үш рет барған.
Елішілер мен Қазыбек би
Жоңғар хандығына үш рет
барды.

Ресурстар

Семантикалық
карта

Сабақтың мақсатын қою:
Мəтіннің мазмұны бойынша шешім табуға
бағытталған сұрақтар құрастырады;
Мəтіннің мазмұнына сүйеніп, тірек сөздермен эссе
жаза алады;Шылаудың жазылуын біледі;
Сабақтың
ортасы
30 минут

Мен (бен, пен) шылаулары бірыңғай екі сөзді
байланыстырады да, екеуінің ортасында бөлек
жазылады.

слайд
перзентация

Дəптермен жұмыс:
Адам да, мал да өзінше
Жүр жадырап далада.
Көктемді қарсы алып тұр,
Кəрі де, жас та, бала да.
С. Сейфуллин






.
Мəтіннің мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ
оқулық
қойыңдар.
Неге? Неліктен? сұрақтарын пайдаланып,
мəтіннің мазмұны бойынша пікір білдіруге
бағытталған сұрақтар дайындаңдар.
Мəтінде кездескен жаңа сөздердің мағынасын
біліп ал.
Мəтіндегі соңғы сөйлемді көшіріп жазып,септік
жалғаулы сөз бен шылаудың жазылуына назар
аудаыңдар.

Тəрбие сағаты қандай тақырыпта өтті? Оған кімдер
қатысты?
Тəрбие сағатының тақырыбы неліктен «Мəңгілік
ел» деп аталды?
бірін-бірі бағалау

Оқушыларды
тақтаға бинго
бойынша
шығарамын

Топтастыру:
Сөз табы
Мағынасы жоқ
жазылады

ШЫЛАУ
Сөзден

бөлек

Сұраққа жауап бермейді
Сөйлем мүшесі
болмайды
Сөз бен сөзді байланыстырады
Түрлері мен (бен, пен), жəне, да, де, та, те, ма, ме,
ба, бе, па, пе үшін, туралы, дейін, шейін қой, ғой,
қана (ғана) –ақ.

32. оқыған мəтін бойынша тірек сөздерді
пайдаланып 5 минуттық эссе жазу.
Мəңгілік ел, ата-баба арманы, болу,
мұратымыз, аға ұрпақ өкілдері, күш бірлікте, тіл,
салт-дəстүр, кейінгі буын, сақтау, болашақта.

Қалпақ жəне
оқушылардың
есімдері
жазылған қима
қағаздар.

Сергіту сəті

Мəңгілік ел – ата-бабамыздын
арманы. Тəуелсіздікке олар бірліктің арқасында
жетті. Аға ұрпақ өкілдері біздің салт-дəстүрімізді
сақтады. Бізге тіл мен салт-дəстүрді аманат етіп
қалдырды.
Ата-баба
арманы
орындалып,
мұраттарына жетті. Аға ұрпақ өкілдері күшімізді
нығайтуға көмектесті Олар кіші буынға осыны
сақтауға, болашақта жарқын өмір сүруге мүмкіндік
берді. Осыдан түсінгенім, біздің бірлігіміз бен
татулығымыз күшті болу керек.
Мен, сен, ол, олар
Сергіту сəтіне
арналған жинақ
Бəрімізде бір ұжым.
Мынау сынып,бұл ұстаз,
Қуанышты күн бүгін. Осы сергіту сəтінде біздер
қандай сөздерді пайдаланып тұрмыз? (Есімдік
сөздер)
- Сөз табы
- Мағынасы жоқ
- Сөйлем мүшесі болмайды
- Сөзден бөлек жазылады
- Сөз бен сөзді байланыстырады
- Сұраққа жауап бермейді
- Түрлері мен (бен, пен), жəне, да, де, та, те, ма, ме,
ба, бе, па, пе үшін, туралы, дейін, шейін қой, ғой,
қана (ғана) –ақ.
Гүлдер өссе далада,
Қуанады балара.
Күлімдейді ана да,
Шаттанады бала да.
Омарташы сақ тұрар,
Түнді қойып, күндіз де.
Гүлден шығар тəтті бал,
Ешқашан да гүлді үзбе.
ана да, бала да, күндіз де, ешқашан да.
Барыс септік: далада.
Бүгін барма. Қаламың бар ма?
34. өлеңді оқып жатқа жаз. 1 минуттық тыныштық
əдісімен.
1. Қыс па, мейлі, жаз ба,
Жерді орынсыз қазба.
2. Мейлің, кейіп жүрсің бе,
Жұрт алдында күрсінбе.
Қыс па, жаз ба, жүрсің бе.
қазба, күрсінбе.
Шылаулардың астын сызу, жұрақтарды тиісті
белгімен белгілету.

ҚБ. Жұлдызшалар арқылы

Сабақтың соңы
5 минут

«Сəйкестендіру».
Зат есім
1. Сары, дəмді, көк ала.
Етістік
2.Біз, мен, сен
Сын есім
3.Бесінші, алпыс, он
Сан есім
4.Гүлдер, Алпамыс, шеге
Есімдік
5.Пен, жəне, үшін
Үстеу
6.Күлді, барма, секіріп жүр
Шылау
7.Тез, жазда, жоғары
1. Гүлдер, Алпамыс, шеге
2. Күлді, барма, секіріп жүр
3. Сары, дəмді, көк ала.
4. Бесінші, алпыс,он
5. Біз, мен, сен
6. Тез, жазда, жоғары
7. Пен, жəне, үшін
ҚБ: қолмен белгі беру техникасы
Үйге тапсырма: Ереже. 118-бет.
Рефлексия
⦁ Тақырыпты түсіндім, өзгеге түсіндіре
аламын.
⦁ Тақырыпты түсіндім, алайда аздап
түсініспеушілік бар.
⦁ Тақырыпты мүлде түсінбедім.

Қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырма.
34-тапсырма.
-Оқушыларға ойланту
үшін жəне бірқатар
жауаптар алу үшін
алдын ала дайындалған
сұрақтарды қоямын.
Жеке тапсырмалар
орындау барысында
қолдау көрсетуді
жоспарлаймын.

А3 қағазы
стикерлер

Денсаулық жəне
қауіпсіздік,
техникасының
(ҚБ) Ауызша кері байланыс, мадақтау, бағдаршам
сақталуы
əдісі, бірін-бірі бағалау, смайликтер.
Оқу
құралдарын
пайдалану кезінде
қауіпсіздік
ережесін сақтау
керектігі
ескертіледі.

Сабақтың мақсаты мен
оқу міндеттері
орындалды ма? Бүгін
оқушылар не үйренді?
Сабақ қалй өтті?
Қандай кедергілер
болды? Не сəтті өтті?
Жоспарланған саралау
жақсы іске асты ма?
(тапсырмалар сəйкес
болды ма?) Уақытты
қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай
өзгерістер енгіздім
жəне неге?

Сабақтың мақсаты мен міндеттері толық орындалды.
Бүгінгі сабақта оқушылар шылаулар мен шылау тұлғалас
қосымшалардың жазылуын, айырмашылығы мен екеуін
ажыратуды үйренді.
Сабақта қосымша тапсырма сəтті өтті. Алайда келесі сабағыма
деңгейлік тапсырмаларды қосуға тырысамын. Сабақта
оқушылардың 5 минуттық эссе жазуы ұтымды болды.
Сəйкестендіру тапсырмасы арқылы жалпы сөз таптарын еске
түсіріп бір шолу жасалды. Əр тапсырма уақытылы тиянақты
орындалды. Сабақ мақсатына жете алдым.

Ең жақсы өткен екі нəрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)
1: слайдпен жұмыс.
2: шылауға түсініктеме
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1: деңгейлік тапсырмалар
2: топтық жұмыстар
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы
мүмкін қандай ақпарат білдім?
1: тыныштандыру үшін қандайда бір əдіс-тəсілдің қажеттігін.
2: оқушыларды аралас отырғызу керек, яғни ұлдар мен қыздарды.

Əдіскер: Сахариева З.
Мұғалім: Сарсембинова М.К.
Машықкер: Бейсембаева Т.
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!