|
Сыныбы: 8 |
Мұғалімнің аты – жөні: Оразбаева Б |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сымбаттылық пен жалпақтабандылықтың алдын - алу. |
||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
8.1.6.8 Сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтау. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Омыртқа жотасының қисаюын және жалпантабандылықтың себептерін біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Омыртқа жотасының қисаюын және жалпантабандылықтың алдын –алу жолдарын сипаттап бере алады . Кейбір оқушылар: Сымбаттылық пен жалпақтабандылықты суреттер көрсету арқылы тәжірибе арқылы көрсете алады. |
||||||||||
|
Дағдылар |
Білу және түсіну |
||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Омыртқа жотасының қисаюын және жалпантабандылықтың себептерін анықтайды. 2.Омыртқа жотасының қисаюын және жалпантабандылықтың алдын –алу жолдарын сипаттап береді . 3.Сымбаттылық пен жалпақтабандылықты суреттер көріп, тәжірибе арқылы көрсете алады. |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Терминдер : Сымбат, жалпақтабан, мешел, бүкір, күжірейген арқа, кифоз, еңкіш дене, гиподинамия . Оқылым бойынша: «Сымбаттылық пен жалпақтабандылық» мәтінді оқиды. Жазылым бойынша: мәтінен терминдік сөздерді жазады. Сымбат –symbat- Жалпақтабан- flat- Мешел-rhetoric - Бүкір- hunchback - Күжірейген арқа- backbone back - Кифоз- kefos - Еңкіш дене- hinged body - Гиподинамия- hypodinamy - |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың қарым – қатынас жасауы, өмір бойы оқуға дайын болу. |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дене шынықтыру, салауаттану |
||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Тамақты мөлшерден тыс көп ішу, дене салмағын арттыру, қозғалыстың аздығынан гиодинамияның пайда болуын сипаттау. |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Басы 13 мин |
Ұйымдастыру кезеңі : Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Сәлемдесу» жаттығуы . оқушылар шеңбер құрып «европалықтар», «жапондықтар» , «африкандықтар» және «италиандықтар» деп 4 топқа бөлінеді. Кейін әрбір қатысушы шеңбер бойымен жүріп, «өз амандасу тәсілімен» барлығымен сәлемдеседі: «европалықтар» қолдарын қысады, «жапондықтар» бастарын иеді, «африкандықтар» мұрындарымен, «италиандықтар» құшақтасады. Орындарына жайғасады. Үй тапсырмасын сұрау мақсатында «Ұшақ ұшыру» әдісі арқылы әр топ бір-біріне ұшақтың қанатына түрткі сұрақтарын жазып қояды.
|
|
|||||||||
|
Ортасы 20 минут |
Жаңа сабақ : Ой қозғау. «Сымбаттылық пен жалпақтабандылық» тақырыбын арналған таныстылымға қарайды, тақырыпты анықтайды. Оқушыларға мына сұрақтар қойылады.
Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақта біздің мақсатымыз қандай болмақ? «Тренер және ойыншы» әдісі Топтарға №1,2 мәтін беріп, түсініп оқуға уақыт беру, оқып болғаннан кейін номер бойынша Сіздердің әрқайсыңызға бүгінгі оқылған мәтінге қатысты 5 сұрақ жазу керек. Сұрақтардың әрқайсысы түрлі сұрау есімдігінен басталуы тиіс: Не? Кім? Қашан? Қайда? Неге? Қалай? Егер ... болса, не болады?
Дискриптор
Зертханалық жұмыс Тақырыбы: Организмнің өсу және даму деңгейін антропометрлік әдіспен анықтау. Мақсаты: Құрал-жабдықтар: бойөлшегіш, сантиметрлік жұмсақ таспа, таразы. Жұмыс барысы. 1.Әрбір оқушының бойын бойөлшегішпен өлшеп, көрсеткішті оқушының жұмыс дәптеріндегі кестеге жазу керек. 4. Кеуде шеңберін өлшеу 5. Дене салмағы Көрсеткіштерді кестеге жазу.
Дене бөліктерің қаншалықты мөлшерлес екенін ойланып, талдаңдар. Таңертеңгі гигиеналық гимнастикамен айналысыңдар. Қорытынды. «Жанды фотосуреттер» әдісі
Шынайы сурет қандай? Көзімізге не көрінбейді? Суреттегі сіз деп елестетіп көріңіз. Сіз не туралы ойладыңыз? «Басбармақ» әдісі
Оқушылардың
басбармақтарын көрсету арқылы олардың сабақта түсінгендігін
тексереміз. Басбармақ жоғарыға қарай - Мен түсінемін. Басбармақ көлденең - Мен түсінгендеймін. Басбармақ төмен қарай - Мен түсінбедім. |
Слайд
Таразы
Бойөлшеуіш
Жұмсақ таспа
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Үйге тапсырма: 8.1.6.8 Сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың алдын- алу. Қосымша дереккөздер жинау. Кері байланыс Чемодан - келешекте бәрі керек Еттартқыш – ақпаратты өңдеймін Себет – бәрін лақтырамын . Оқушылармен кері байланыс жасау. Оқушыларға сабақтан қандай әсер алғандарын стикерге жаздырып, суреттерге ілдіртеді. |
Чемодан, еттартқыш, себеттің суреттері
|
|||||||||
|
Саралау –оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау– оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралықбайланыс; денсаулықжəне қауіпсіздік, АКТ- менбайланыс, құндылықтарменбайланыс (тəрбие элементі)
|
|||||||||
|
Рефлексия Сабақмақсаттары/ оқумақсаттарықолжетімдіма?
Оқушыларбүгін не үйренді?
Сабақтағыахуалқандайболды?
Жоспарланғансаралаужақсыіскеастыма?
Уақытесебіненауытқуболдыма?
Жоспарғақандайөзгерісенгізілді? |
Өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз. Сол жақтағы сіздің сабағыңызға қатысты сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||
|
|
|||||||||||
|
Жалпыбағалау
Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)1:
2:
Қандайекінəрсенемесетапсырмасабақтыңбұдандажақсыөтуінеықпалынтигізереді (оқыту меноқуғақатысты)?
1:
2:
Осысабақтыңбарысындабарлықсыныпнемесежекелегеноқушыларжөніндекелесісабағымақажетболуымүмкінқандайақпаратбілдім?
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сымбаттылық пен жалпақтабандылықтың алдын - алу.
Сымбаттылық пен жалпақтабандылықтың алдын - алу.
|
Сыныбы: 8 |
Мұғалімнің аты – жөні: Оразбаева Б |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сымбаттылық пен жалпақтабандылықтың алдын - алу. |
||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
8.1.6.8 Сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтау. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Омыртқа жотасының қисаюын және жалпантабандылықтың себептерін біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Омыртқа жотасының қисаюын және жалпантабандылықтың алдын –алу жолдарын сипаттап бере алады . Кейбір оқушылар: Сымбаттылық пен жалпақтабандылықты суреттер көрсету арқылы тәжірибе арқылы көрсете алады. |
||||||||||
|
Дағдылар |
Білу және түсіну |
||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Омыртқа жотасының қисаюын және жалпантабандылықтың себептерін анықтайды. 2.Омыртқа жотасының қисаюын және жалпантабандылықтың алдын –алу жолдарын сипаттап береді . 3.Сымбаттылық пен жалпақтабандылықты суреттер көріп, тәжірибе арқылы көрсете алады. |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Терминдер : Сымбат, жалпақтабан, мешел, бүкір, күжірейген арқа, кифоз, еңкіш дене, гиподинамия . Оқылым бойынша: «Сымбаттылық пен жалпақтабандылық» мәтінді оқиды. Жазылым бойынша: мәтінен терминдік сөздерді жазады. Сымбат –symbat- Жалпақтабан- flat- Мешел-rhetoric - Бүкір- hunchback - Күжірейген арқа- backbone back - Кифоз- kefos - Еңкіш дене- hinged body - Гиподинамия- hypodinamy - |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың қарым – қатынас жасауы, өмір бойы оқуға дайын болу. |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дене шынықтыру, салауаттану |
||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Тамақты мөлшерден тыс көп ішу, дене салмағын арттыру, қозғалыстың аздығынан гиодинамияның пайда болуын сипаттау. |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Басы 13 мин |
Ұйымдастыру кезеңі : Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Сәлемдесу» жаттығуы . оқушылар шеңбер құрып «европалықтар», «жапондықтар» , «африкандықтар» және «италиандықтар» деп 4 топқа бөлінеді. Кейін әрбір қатысушы шеңбер бойымен жүріп, «өз амандасу тәсілімен» барлығымен сәлемдеседі: «европалықтар» қолдарын қысады, «жапондықтар» бастарын иеді, «африкандықтар» мұрындарымен, «италиандықтар» құшақтасады. Орындарына жайғасады. Үй тапсырмасын сұрау мақсатында «Ұшақ ұшыру» әдісі арқылы әр топ бір-біріне ұшақтың қанатына түрткі сұрақтарын жазып қояды.
|
|
|||||||||
|
Ортасы 20 минут |
Жаңа сабақ : Ой қозғау. «Сымбаттылық пен жалпақтабандылық» тақырыбын арналған таныстылымға қарайды, тақырыпты анықтайды. Оқушыларға мына сұрақтар қойылады.
Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақта біздің мақсатымыз қандай болмақ? «Тренер және ойыншы» әдісі Топтарға №1,2 мәтін беріп, түсініп оқуға уақыт беру, оқып болғаннан кейін номер бойынша Сіздердің әрқайсыңызға бүгінгі оқылған мәтінге қатысты 5 сұрақ жазу керек. Сұрақтардың әрқайсысы түрлі сұрау есімдігінен басталуы тиіс: Не? Кім? Қашан? Қайда? Неге? Қалай? Егер ... болса, не болады?
Дискриптор
Зертханалық жұмыс Тақырыбы: Организмнің өсу және даму деңгейін антропометрлік әдіспен анықтау. Мақсаты: Құрал-жабдықтар: бойөлшегіш, сантиметрлік жұмсақ таспа, таразы. Жұмыс барысы. 1.Әрбір оқушының бойын бойөлшегішпен өлшеп, көрсеткішті оқушының жұмыс дәптеріндегі кестеге жазу керек. 4. Кеуде шеңберін өлшеу 5. Дене салмағы Көрсеткіштерді кестеге жазу.
Дене бөліктерің қаншалықты мөлшерлес екенін ойланып, талдаңдар. Таңертеңгі гигиеналық гимнастикамен айналысыңдар. Қорытынды. «Жанды фотосуреттер» әдісі
Шынайы сурет қандай? Көзімізге не көрінбейді? Суреттегі сіз деп елестетіп көріңіз. Сіз не туралы ойладыңыз? «Басбармақ» әдісі
Оқушылардың
басбармақтарын көрсету арқылы олардың сабақта түсінгендігін
тексереміз. Басбармақ жоғарыға қарай - Мен түсінемін. Басбармақ көлденең - Мен түсінгендеймін. Басбармақ төмен қарай - Мен түсінбедім. |
Слайд
Таразы
Бойөлшеуіш
Жұмсақ таспа
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Үйге тапсырма: 8.1.6.8 Сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың алдын- алу. Қосымша дереккөздер жинау. Кері байланыс Чемодан - келешекте бәрі керек Еттартқыш – ақпаратты өңдеймін Себет – бәрін лақтырамын . Оқушылармен кері байланыс жасау. Оқушыларға сабақтан қандай әсер алғандарын стикерге жаздырып, суреттерге ілдіртеді. |
Чемодан, еттартқыш, себеттің суреттері
|
|||||||||
|
Саралау –оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау– оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралықбайланыс; денсаулықжəне қауіпсіздік, АКТ- менбайланыс, құндылықтарменбайланыс (тəрбие элементі)
|
|||||||||
|
Рефлексия Сабақмақсаттары/ оқумақсаттарықолжетімдіма?
Оқушыларбүгін не үйренді?
Сабақтағыахуалқандайболды?
Жоспарланғансаралаужақсыіскеастыма?
Уақытесебіненауытқуболдыма?
Жоспарғақандайөзгерісенгізілді? |
Өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз. Сол жақтағы сіздің сабағыңызға қатысты сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||
|
|
|||||||||||
|
Жалпыбағалау
Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)1:
2:
Қандайекінəрсенемесетапсырмасабақтыңбұдандажақсыөтуінеықпалынтигізереді (оқыту меноқуғақатысты)?
1:
2:
Осысабақтыңбарысындабарлықсыныпнемесежекелегеноқушыларжөніндекелесісабағымақажетболуымүмкінқандайақпаратбілдім?
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















