Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 111-сабақ
|
Бөлім: |
Ғарышқа саяхат |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Кабзиева Б.К |
|
|
Күні: |
05.04.2023ж |
|
|
Сынып: 4 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сын есім 33-37 жаттығу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.1.1.1 – тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын белгілеп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту. 4.4.2.6 – сөз таптарының сөйлемдегі қызметін анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын «Күн шуағы» Қол ұстасып бәріміз, Жылылықты сезейік. Шуақ шашқан күндей боп, Күлімсіреп жүрейік. Өткен сабаққа шолу. «Таза тақта» әдісі 1. Етістіктің ережесін айт. 2. Дара етістікке мысал келтір. 3. Күрделі етістікке мысал келтір. 4. Болымсыз етістік дегеніміз не? 5. Болымсыз етістікке мысал келтір. 6. Негізгі етістікке мысал келтір. 7 Туынды етістік дегеніміз не? 8. Күрделі етістік дегеніміз не? 9.Негізгі етістік дегеніміз не? 10. Етістіктің шақтарын ата. 11. Осы шақ етістіктері қандай іс-әрекетті білдіреді? Мысал келтір 12. Өткен шақ етістіктерінің ережесін айт.Мысал келтір 13. Келер шақ етістігі туралы не білесің? «Ортакдағы қаламсап» Үй тапсырмасын тексеру.
Дескриптор
Ой шақыру. «Сиқырлы фигуралар» Қ
Балалар, ерекше төркөзден қандай сөз шықты? Сын есім Олай болса бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Сын есім» деп аталады. -Сын есім деген не? -Сұрақтары қандай? -Анықтамасы қандай? -Олай болса, бүгінгі сабақта сын есім тақырыбында тапсырмалар орындауды жалғастыратын боламыз. 4 топқа бөлінеді (Негізгі сын есім, туынды сын есім, дара сын есім, күрделі сын есім) Алтын ереже Бір-бірімізді тыңдай білу. Сабаққа белсенді қатысу. Уақыт үнемдеу. Тыныштық сақтау |
Керемет! (бас бармақпен көрсету) Тамаша! (алақан шапалақтау) Ғажап! (қол көтеру) Тапсырма тексертеді. Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды. Мақал – мәтелдерді жатқа айтып,Келер шақ етістіктерін табады Топ басшысын сайлайды. Топ басшысы өз тобындағы оқушыларды бағалайды. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Оқулық, интерактивті тақта, компьютер, стикер қима қағаздар, бағалау парағы, сызба, кесте
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 20 мин 2 мин 15 мин |
Жаңа сабақ Интерактивті тақтадан «Сын есім» тақырыбындағы бейнефильмді көрсету. Ереже
шығарайық. «Байқоңыр ғарыш айлағы» видео көрсету.Видео қарап болған мазмұны бойынша сұрақтар қою. Оқулықпен жұмыс. «Байқоңыр-халықаралық ғарыш айлағы» Мақсаты: Сұрақтар қою арқылы мәтін тақырыбы мен мазмұнын салыстыру, сәйкестігін анықтау. Тапсырма: сызба бойынша мәтін мазмұына болжам жаса. Оқушылардың болжамдары тыңдалады, болжамның дұрыстығын анықтау үшін оқушыларға мәтін таратылып беріледі/. Мәтін үш бөлікке бөлініп оқылады Әрбір бөлік бойынша талқылау сұрақтарын қою -Мәтіннің бірінші бөлімінде не туралы айтылған?«Байқоңыр қайда орналасқан? («Байқоңыр» ғарыш айлағы;Экватор жазықтығына жақын.),» -Екінші бөлімі не туралы? «Байқоңырда» нелер ұшырылды? Жердің, айдың, шолпанның, күннің жасанды серіктері; ғарыш кемелері ұшырылды.) -Үшінші бөлімде не туралы айтылған? Байқоңыр ғарыш кешенінінен қандай жасанды серіктері ұшырылды? «Деректер кестесін» толтыру.
34-жаттығу. Алдымен мәтінді толық оқыңдар. Одан соң сын есімдерсіз оқыңдар. Сонда мәтін мазмұнында қандай өзгеріс болғанын айтыңдар. Сын есімдер не үшін қажет екенін түсіндіріңдер. Мәтінді көшіріп жазыңдар. Сын есімдердің астын сызыңдар. Қайсысы негізгі, қайсысы туынды екенін ажыратыңдар. Сергіту сәті: «Капитан лайк» нейрожаттығуы 4-жаттығу. Берілген сын есімдерге сай келетін затты тап. Топтастыру әдісі 1-топ 2-топ
бөлме
шаш
ұзын қысқа қараңғы жарық 3-топ
жол
ұзын тегіс (Т) 2-тапсырма - «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. 36-жаттығу. Жұмбақты жатқа жазыңдар. Шешуін табыңдар. Сын есімдерді табыңдар. Жұмбақталған зат туралы тағы қандай жұмбақтар білесіңдер? 1. «Дұрыс – Дұрыс емес » ойыны 2. Заттың түсін, көлемін, салмағын, дәмін, пішінін білдіретін сөздер сын есім деп аталады. Дұрыс ----- Дұрыс емес 2. Сын есімдерге қалай? қайтіп? деген сұрақтар қойылады. Дұрыс ----- Дұрыс емес 3. Сын есімдер негізгі және туынды болып екіге бөлінеді. Дұрыс ------- Дұрыс емес 4. Түбір сөзден болған сын есімдер туынды сын есімдер деп аталады. Дұрыс ------- Дұрыс емес 5. Туынды сын есімдер түбірге -лы, -лі, -ды, -ді, -ты, -ті, -сыз, -сіз, -ғыш, -гіш, -қыш, -кіш т.б жұрнақтары жалғану арқылы жасалады. Дұрыс -------- Дұрыс емес |
Тапсырмамен жұмыс жасайды.
Тапсырма орындайды. Пікірін дәлелдейді.
Кестені толтырып, өз ойларын дәлелдеу
Нейрожаттығуын жасайды
Топтастыру жұмысын жасайды
Дұрыс – Дұрыс емес » ойыны |
Дескриптор: Мәтінді тыңдап, сұрақтарға жауап береді-1балл. Мәтін мазмұнына өз пікірлеріңді айтады-1балл. Мәтіннің негізгі тұстарын белгілеп, мазмұндайды-1балл. Мәтінді толық, сосын сын есімдерсіз оқиды-1балл. Сын есімдер не үшін қажет екенін түсіндіреді-1балл. Мәтінді көшіріп жазады-1балл. Негізгі және туынды сын есімдерді ажыратады, астын сызады-1балл.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Кабзиева Бакыткул КаскеленовнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Сын есім 33-37 жаттығу
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Сын есім 33-37 жаттығуМатериал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ 4-сыныптарға арналған қазақ тілі пәні бойынша ашық сабаққа құрылған. сабақ жоспарында сабаққа тиімді әдіс-тәсілдер қолданылды.
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 111-сабақ
Сабақтың барысы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ұлыптағы
жасырынған сөздерді кілттегі әріптерден
табу













