Сабақ
мақсаты: оқушыларға шынайы білім, жанды білім, ішкі білім ұғымдары
туралы түсінік бере отырып, ақиқат құндылығының мәнін
ашу.
Міндеттері:
- оқушылардың шынай білім туралы түсініктерін
кеңейту,
- ғылыми зерттеу дағдыларын, ойлау қабілеттерін
дамыту,
- өзін-өзі тануға ұмтылуға, өз
бетімен ізденуге тәрбиелеу.
|
Ресурстар:
(құралдар,
мәлiметтер)
(суреттер,
үнтаспа)
|
Сабақ
барысы: Ұйымдастыру
кезеңi.
1.Тәртіп
2.
Талап
3.
Тыныштық
4.
Тазалық
5.
Татулық
Сабаққа
қатысқандары үшін әр балаға 20 ұпайдан беремін.
1. Тыныштық
сәтi. (баяу
әуенмен)
«Орманға ойша саяхат »
Оқушылар өз әсерлерімен
бөліседі.
Үй тапсырмасын
тексеру.
№5 сабақ 22-бет, Сапарғали Бегалиннің «Ұядан ұлы жолға»
үзіндісін оқып келу.
-Айғаным әже ауыл ақсақалдарын тоқымқағарға не себептен
шақырды?
-Дабашинский Шыңғыс ауылына қандай мақсатпен
келді?
-Шыңғыстың «Шоқанжан, енді артыңа емес, алдыңа қара.
Өміріңнің өрі алдыңда» деген сөзінің мағынасын қалай
түсінесіңдер?
-Шынайы білімді адамның қасиеттері қандай
болады?
-Өз өміріңде білімнің пайдаға
асқан кезі болды ма? Айтып бер.
|
Сабақ барысын
талқылау:
Хрустальная грусть
|
Дәйек
сөз.
«Білімдінің сөзі - ем,
мейірімі көп, өзі кең»
Мағжан Жұмабаев
-Білімдінің сөзі
қандай?
-Білімдінің бойында қандай
қасиеттер болады?
|
Оқулық 8-сынып
Мағжан Жұмабай (Әбілмағжан)
Бекенұлы (25.06.1893 –19.03.1938) – Алаш
қозғалысының қайрат
кері, ақын, қазақ әдебиетінің жарқын
жұлдызы.
|
Әңгiмелеу
(сұхбат). Аңыз
әңгіме:
«Әли ибн Әбу
Тәліп»
Мұсылмандардың алғашқы
төрт халифасының бірі - Әли ибн Әбу Тәліп аса білімдар адам
болыпты. Білімінің арқасында ел ол кісіні «ілімнің қақпасы» деп
атаған. Бірде замандастары оған 10 адамды кезекпен жіберіп, бәріне
бірдей: «Білім артық па, байлық артық па?» деген сұрақты қойдырған
екен. Сонда Хазіреті Әли әрбір сұраққа әртүрлі дәйектемелермен
былай деп жауап берген:1. Білім артық, өйткені, ол –
пайғамбарлардан қалған мирас, байлық –бақылдардан қалған мұра.2.
Білім артық, білімдінің жанында адал достар көп болады, ал бай
адамның қасында амал достар көп болады.3. Білім артық, ол досыңды
көбейтеді, байлық дұшпаныңды арттырады.4. Білім артық, оны қанша
жұмсағанмен азаймайды. Байлықты жұмсай берсең, бір күні
түгесіледі.5. Білім артық, оны ұры-қарыдан сақтаудың керегі жоқ, ал
жиған дүниеңді сырт көздерден қорғаштаумен өтесің.6. Білімің көп
болса ел саған қызығады, байлығың көп болса ел сені қызғанады,
білімнің артық болатыны сол.7. Білім артық, білімің көп болғанмен
есеп-қисап жүргізбейсің, байлығыңа ұдайы есеп жүргізіп тұруың
керек.8. Білім қанша көп болса да іріп-шіріп кетпейді, дүние-мал
болса бүлінеді, сондықтан да білім артық.9. Білім артық, ол
кісілігің мен кішілігіңді арттырады. Байлық болса сараңдық пен
қомағайлығыңды арттырады.10. Шынайы білімді адам орнымен сөйлейді,
ізеттілігі де артады. Байлығы мол адам оған мастанып мақтанады,
астамшылық көрсетеді, сондықтан білім артық, деген
екен.
Сұрақтар:
- Әбу Тәліпті ел қандай
қасиетіне бола «ілімнің қақпасы» деп атады?
- Оны сынаудағы достарының негізгі мақсат-мұраты
не?
- «Білекті бірді жығар, Білімді мыңды жығар»
деген мақалды қалай түсінесіздер?
- Мол білім жинау үшін адам бойында қандай
қасиеттер болуы керек деп ойлайсыздар?
|
|
Шығармашылық жұмыс, топтық
жұмыс.
1-тапсырма: Ұлы тұлғалардың
ой-пікірлерін өмірден мысалдармен байланыстырып, білімге ұмтылған
адамдардың қасиеттері туралы айтады.
2-тапсырма: Шоқан Уәлихановтың
өмірі мен қызметі туралы эссе жазу.
|
|
Соңғы тыныштық
сәтi.
Көздерімізді жұмамыз, бүгінгі өткен сабақты ой елегінен
өткізіңдер, бұл сабақ сендердің өмірлеріңе сабақ болсын, тек жақсы,
шындық нәрселер ойлауға тырысыңдар, сонда ғана айналамыз
жақсылыққа, шындыққа толары сөзсіз. Енді көздеріңізді ашсаңдар да
болады.
|
|