САБАҚ:
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып:
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Наурыз – ұлыстың ұлы
күні!
|
Сабақтың
түрі
|
Тәрбие
сағаты
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар
Ойларын, пікірлерін ортаға
салып, қосымша материалдарды түсіне алады.
Көптеген
оқушылар
негізгі және қосымша
ақпараттарды анықтайды.
Кейбір
оқушылар
негізгі және қосымша
ақпараттарға мысалдар келтіріп, ойларын дәлелдей
алады.
|
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
|
Білу, түсіну,
қолдану
|
Бағалау
критерийлері
|
1.Мәтін мазмұнын толық
түсінеді, ақпараттарды ажыратады.
2.Негізгі және қосымша
ақпараттарды табады
3.
Ақпаратты кесте, диаграмма, сызба,
шартты белгілер арқылы
ұсынады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар орындай
алады:
Мәліметтерді жинақтай отырып,
пікірін білдіреді.тілдерін
дамытады.
|
Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер:
Ұлыс, теңелу, дәм тату,
татуласу,сүр ет, әшекейлер
|
Диалог және жазылым үшін
қажетті сөз тіркестер: сөйлеу арқылы, күнделікті
өмір, төрт түлік мал, жаңа және таза киім, әшекейлер,сүт, ет,
өсімдік тағамдары.
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
• Наурыз қандай
мейрам? Ол қалай тойланып жатыр?
• Халық қандай
көңіл күйде? Неге?
• Наурыздың басқа
мерекелерден ерекшелігі бар ма, болса қандай?
• Дастарқан мәзірі
қандай болды?
• Қандай ұлттық ойындар ойналды?
|
Құндылықтарға баулу
|
Өзгелердің мәдениетіне және
көзқарастарына құрметпен қарау;
Ынтымақтастық: жақсы
қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, тіл
табу, салт-дәстүрлерді сақтау
|
Пәнаралық
байланыс
|
Өзін-өзі тану, орыс тілі,
ағылшын тілі, қазақстан тарихы,
информатика
|
Осыған дейін меңгерілген
білім
|
Алдыңғы біліммен
байланыстыру:
Тіл
құдіреті
мақал-мәтелдерді орынды
қолдана отырып, мәтін мазмұнын дамыту
(А1);
Өмірде көрген, білгендерін
еске түсіру.
|
Жоспарланатын
уақыт
|
Жоспар бойынша
орындалуы тиіс іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақтың
басы
5
минут
5 минут
1
минут
4
минут
|
Жаңа топ
құру «Жылулық!» шеңбері Балалар шеңбер құрып
тұрады,бір-біріне жылы сөздер айтып ,әдемі көңіл-күй
сыйлайды.Мұғалім тақырыпқа сай 3 топ құрады.
Тәттілер
арқылы
Ортаға бала санына қарай 3
түрлі-түсті тәттілер қойылады. Оқушылар тәттілерді алып, артындағы
сөздер бойынша топтасады. Жұмыс ережесін
келісу
-
Сабақта бір-бірімізді
сыйлаймыз, тыңдаймыз!
-
Уақытты үнемдейміз!
-
Нақты,дәл жауап береміз!
-
Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды,
тапқырлығымызды көрсетеміз!
-
Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға
аламыз!
Жаңа
сабақ:
https://www.youtube.com/watch?v=PiWAS1YAlfU
Сұрақтар қою арқылы тақырыпты
ашу.
|
Келесі қысқартуларды
қолданыңыз:
МАН =Мұғалімге арналған
нұсқаулық
МЖ = Мұғалім
жасаған
ӨД = өзге дерек
көздері
Оқушыларды топтарға бөлуге
арналған тәттілер.
1
Көже
2 Уыз
3
Ірімшік
Оқушылардың көңіл күйін
анықтау барысында PLICERS қосымшасымен жұмыс
жүргізу.
видео тамашалап тақырып жайлы
білімін кеңейту. Сұрақтар
алмасу
|
Сабақтың
ортасы
8
минут
2
мин
|
1.Жеке.ж.
Сөздік
жұмысы:
А).
Мерекені есте
сақта, жай
күндерді
біл
Б) Тойға барсаң тойып бар,
Торқа тоның киіп бар
2. Жеке
жұмыс
Графикалық органайзер арқылы
сөздік жұмысын жасау мереке
3. «Клоуз
тест»
... наурыз - Ұлыс күні жыл
.... саналған. Халықтың мифологиялық
түсінігі
бойынша ... наурыз түні даланы
..... ата аралайды. Бұл күн қазақ елі үшін
әрқашан
қасиетті, киелі саналған.
Халық таза, жаңа киімдерін киген. Ауылдың ер адамдары
бір-
бірімен қос қолдасып, төс
қағыстырады, әйелдер құшақтасып, бір-біріне жақсы
.....
айтады. Ренжіскен адамдар
татуласады. Бірін-бірі мерекеге арнап дайындалған
наурыз
..... ішуге
шақырады.
Алтыбақан басында ... айтады,
...билейді, күй тартылады. Дәстүрлі ұлттық
ойындарды (көкпар, аударыспақ,
күрес, қыз қуу, алтыбақан, т.б.) ойнайды. Жастар — тазаланған
арықтарға су жібереді, ағаш отырғызып, гүл
егеді.
1 кезеңнің
қорытындысы
2) Мақалдардың жалғасын
табу арқылы есте сақтау.
Наурыз
мейрамына қатысты мақал-мәтелдер
-
Сәуір болмай, ....................
-
Наурыздан соң ............., Мизамнан
соң ................
-
Наурыз көже қалғанша, жаман
қарын ........!
-
Сең жүредi көктемде
.........., ақ атанның бауырын
арқан кескен.
-
Көктем туа ............ келер, Күн менен түн
теңелер.
-
Ақ мол болсын, қайда барсаң
............!
-
Ұлыс ..........болсын,
ақ ........... болсын.
-
Сәуір болса күн күркірер, қараша қауыс,
кәрі-құртаңды тауыс.
-
Түске дейін мүйіз, түстен кейін
киіз.
Сергіту сәті: топпен ән айту
(караоке)
https://www.youtube.com/watch?v=pc0j3HaC-BU
«Қош келдің,
НАУРЫЗ!»
|
Тапсырманы орындаған оқушыны
мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс
орнату.
Ән
айту
|
5 -
минут
5
минут
(1 Сөхжұмбақ
шешу)
|
Топпен жұмыс: Постер
құрау
-
Ұлттық
тағамдар
-
Ұлттық
ойындар
-
Ұлттық
киімдер
Тақырыптарына топпен постер
құрап қорғау.
Бағалау: «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі
бойынша.
|
«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі
бойынша.
Тапсырманы орындаған оқушыны
мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс
орнату.
|
Қорытындылау
3
-минут
|
ПОПС –
формула
1. Біздің ойынша Наурыз
мейрамы ..................
2. Себебі біз оны
......................
3. Оны біз
...........................дәлелдей аламыз
4. Осыған байланысты
..............шешімге келдік
|
|
Сабақтың
соңы
2-
минут
|
Рефлексия:
Осымен балалар сабақ аяқталды,
бүгінгі үйренген ақпараттарды есімізде сақтап тұрмыста қолданайық.
Қазір сіздер мына сұраққа тақтаға «Кемпірқосақ» түстеріне жапсыру
арқылы жауап бересіңдер.
Бүгінгі сабақ ұнады ма? Жаңа
ақпараттар ала алдыңыздар ма? Қай бөлім
ұнады?
|
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы өткен екі дүниені
атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге
қатысты)
1:
2:
Қандай екі дүние сабақтың одан
да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге
қатысты)
1:
2:
Осы сабақтың барысында менің
келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы қандай ақпаратты алдым?
|