САБАҚ: Сызбаларға өлшемдерді түсіру | Мектеп: «Ұлықбек атындағы жалпы орта мектеп» |
Күні: | 03.10 | 03.10 | Мұғалімнің аты-жөні: Шарифжан Нурметов. |
Сынып: | 9 «Б» | 9 «А» | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Сызбаға өлшемдерді түсіру және өлшемдерді графикалық тұрғыда сызбаны сауатты сызуға үйрету |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайдыСызба олшемдері туралы біледі |
| Оқушылардың басым бөлігі: Өз бетінше жұмыс жасайды.. Берілген материалдар бойынша сеніммен жауап береді және қысқаша мазмұндайды. |
| Кейбір оқушылар: Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.Тақырыпқа байланысты зерттеу жұмысын жүргізеді |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Оқушылар сызбаларға өлшемдерді қоюды біледі. Олардың ұқсастықтарын ерекшеліктерін бір-бірінен ажырата алады, сипаттайды, диалогқа араласады, постермен және ИКТ- мен ,жұппен, топпен жұмыс жүргізеді.Сызба аспаптары мен жұмыс жасай алады |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: Тақырыпқа байланысты жаңа сөздер мен сөз тіркестер. Мысалы: шеңбер диометр радиус |
| Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер: Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Тақырыпқа байланысты жаттығуларды орындау; Қандай өлшемдер габариттік өлшемдер деп аталады |
| Талдауға арналған тармақтар:Сызбаларға не үшін өлше қойыладыСіз неліктен ... екенін айта аласыз ба Жазылым бойынша |
Алдыңғы білім | Бұл бөлім, алдындағы барлық меңгерілген бөлімдермен байланысты. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз) | Ресурстар |
Басы
| Ұйымдастыру кезеңі.Топқа бөлу: геометриялық пішіндер арқылы топқа бөлінедіЖаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында төрт топтағы оқушыларға сұрақтар беру. Ой-қозғау.1. Заттарды пайдалану мақсатында және оны әзірлеу шартына сәйкес дұрыс беру, сызбаға сауатты не түсіру керек? |
Геометриялық пішіндер |
Ортасы
| Жаңа сабақты түсіндіру және қосымша деректер қолдану.Бұйымның немесе оның бөліктерінің шамасын білу үшін өлшем түсіреміз. Өлшемдер сызықтық және бұрыштық болады.
Сызықтық: ұзындығы, ені, биіктігі, жуандығы, диаметр немесе радиус.
Бұрыштық. өлшем бұрыштың шамасын сипаттайды. Өлшем сандар мм өлшенеді.Өлшем сандармен және сызықтармен көрсетіледі;Тұтас жіңішке сызықпен сызылады;Шығарма сызық өлшем сызыққа перпендикуляр орналасады. Өлшем сызық нұсқамамен шектеледі. Өлшем саны сызықтың ортасына жазылады.Егер бір-біріне бірнеше параллель сызық болса, онда кіші өлшем контурға жақын болады, ара қашықтары 10 мм.ø – диаметр 6. R – радиус 7. — квадрат 8. Өлшем сандарды оңнан солға қарай оқиды.Егер бірдей элементтер бірнеше болса, сызбада біреуі түсіріледі, бірақ саны көрсетіледі. Мысалы, «3 тес.Ø10», диаметрі 10 мм. 10. l – ұзындығы, s- жуандығыЖаңа білімді бекітуЖаңа сабақты бекіту мақсатында 1.33-суретті сызып алып, өлшемдерді түсіру.
Өзіндік жұмыс
Деңгейлері төмен оқушыларға:
Ұзындықтары 30 мм вертикаль, горизонталь және 45 ˚ бұрышпен көлбейтін үш кесінді салып, олардың өлшемдерін түсір (М1:1)
Деңгейлері орташа оқушыларға:
1.34- суреттегі конустылықсызбаны орындау
Деңгейлері жоғары оқушыларға:
Қалыңдығы 4 мм шаршы тәрізді пластинканың центрінде диаметрі 16 мм цилиндр тәрізді тесігі бар. Шаршының бір қабырғасының ұзындығы 30 мм. Пластинканың сызбасын екі рет (нақты шамасында және М2:1 масштабында) салып, оның өлшемдерін түсір.
| А4 пішіміндегі қағаз, қарындаштар, сызғыш, өшіргіш, шеңберсызар және тағы басқа.
|
Аяқталуы | Сабақты бекіту. Сызбаларын тексеріп бағалауҮйге тапсырма. 22 бет 40 сурет. Жазық тетіктің кескіні.Бағалау. | Стикер, карточка
|
Қосымша ақпарат |
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланысДенсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТҚұндылықтарменбайланыс |
•Үлестірмелі карточка.•Деңгейлік тапсырма. | сұрақ қою арқылы;бақылау арқылы; | Дүниетану, әдебиеттік оқу, математика, орыс тілі, ағылшын тілі пәндерімен байланысТехникалық талаптар сақталады;15 мин артық АКҚ пайдаланылмайды; |
РефлексияСабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Қорытынды бағалауЕң жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)1:
2:Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1:
2:Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?1:
2: |