Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
Визуалды
өнер.
|
Мектеп: № 10 ЖАЛПЫ ОРТА
МЕКТЕБІ
|
Күні: 12-04-2019
ж
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Захитдинов Мехрол
Бахрамович
|
СЫНЫП:
6
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Сызықты портрет.
Графика. Орындалу
техникасы.
|
Оқу
мақсаты
|
6.2.1.1-Өз идеялары мен сезімдерін
беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем
тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану.
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлығы:Оқушылар сызықты портрет жасау
барысында графикалық жұмыстар туралы мағлұмат
алу
|
Көпшілігі:
оқушылар шығармашылық жұмыс
кезінде графикалык суреттерді яғни жанрларды
ажырату
|
Кейбірі:Оқушылар сызықтық портрет
орындайды ,эскиздер арқылы жұмыс жасау
|
Бағалау
критерилері
|
Барлығы:Оқушылар сызықты портрет жасау
барысында графикалық жұмыстар туралы мағлұмат
алады
Көпшілігі:
оқушылар шығармашылық жұмыс
кезінде графикалык суреттерді яғни жанрларды
ажыратады
Кейбірі:Оқушылар сызықтық портрет
орындайды ,эскиздер арқылы жұмыс жасайды
|
Тілдік
мақсат
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
-
Портрет
-
Жанр
-
Штрих
-
Графика
-
Авто
портерт
Портреттің қандай түрлері
бар?
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
-
Графикалық тәсілдер арқылы
орындалған суреттердің,акварельмен орындалған жұмысты айырмашылығы
неде?
-
Портрет салуда қандай
ережелерді сақтау керек ?
-
Жанр дегеніміз не
?
|
Құндылықтарға
баулу
|
Қазақстандық патриотизм мен
азаматтық жауапкершілік,ынтымақтастық ,ұқыптылық , бір-біріне деген
құрмет, өз - өзіне жауапкершілікпен қарау.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Геометрия-Сызу – шеңбер ,түзу сызықтар
үшбұрыш , ромб ,прапорция симеттерия сызығы т.б заңдылықтар
.
Математика –сызба есептер т
б.
|
Алдыңғы
білім
|
Ә. Қастеев портерт жанрындағы
жұмыстар
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Ұйымдастыру
кезеңі
«Белгілі
тұлға» әдісі. Белгілі тұлғалардың
суреттері қиылып араластырылады. Оқушылар қалаған бір сурет
қиындысын алады. Қиындыларды қосып, жинақтау арқылы оқушылар топқа
бірігеді.
Үй жұмысын, жалпы өткеннің
маңызды мәселелерін пысықтау үшін «Шеңбердің
шешімі» әдісі қолданылады. Яғни,
компютерлік бағдарлама көмегімен орындалатын әдіс. Шеңбер айналу
арқылы кездейсоқ бір оқушының есімін таңдайды, ол сұраққа жауап
беретін болады.
|
|
Сабақтың
ортасы
|
«Ой
қозғау» әдісі. Оқушыларға бірнеше
портреттер көрсетіледі, оқушылар портрет иесін табады, және
портреттердің ерекшеліктеріне тоқталады.
|
|
Жаңа
сабақ
|
«Кластер
әдісі». Оқушылар жаңа сабақты топ
ішінде талқылап пікір алмасады. Мұғалім бағыт береді. Берілген
тапсырманы кластерге түсіріп топ мүшелері тақтада
қорғайды
1-топ: Сызықты портрет салудың
негізгі кезеңдері
Дескриптор
2-топ: Портретте адам
көңіл-күйінің берілу жолдары
Дескриптор
Сергіту
сәті. «Бір сызық» әдісі. Тақтаға әлі
аяқталмаған бірнеше портрет ілінеді. Әр топтан кезекпен бір
оқушыдан шығып портретке түрлі көңіл-күй сыйлайды. Шарты, тек бір
ғана сызық қолдану керек.
Мысалы: қуаныш, мұң, ашу,
т.б.
|
|
Сабақтың
соңы
|
«Көңіл – күй
бейнесі» әдісі. Сабақты
қорытындылауға арналған бұл әдісте оқушылар жұптық жұмыс жасап,
портретте түрлі көңіл-күй сезімдерін бейнелейді. Мысалы, бір жұп
күлімдеген адам жүзін бейнелесе, екінші жұп жылаған, үшінші жұп
ашуланған, төртінші жұп таң қалған адам бейнесін, бесінші жұп бір
көзін қысқан, келесі жұп жымиған, т.б. эмоциаларды
бейнелейді
Дескриптор
-
Пропорцияны сақтай отырып,
сызықтар жүргізеді
-
Портрет салудың кезеңдерін
сақтайды
-
Портретте адам моцияларын
көрсетеді
Рефлексия
«Бас бармақ»
әдісі
|
|
Саралау
Өз сыныптасыңның
портретін жаса
|
Бағалау
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп
санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қол жетімді болды
ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ
жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұданда жақсы
өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге
назар аудару қажет?
|