Материалдар / Сызықтық алгоритмдерді программалау. 6-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сызықтық алгоритмдерді программалау. 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сызықтық алгоритмдерді программалау. тақырыбында ҚМЖ. тапсырмалардың программалық кодтар анық жазылған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Наурыз 2024
86
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
900 тг 675 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Python тілінде программалау

Педагогтың аты-жөні


Күні

12.03

Сынып 6 а,ә

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Сызықтық алгоритмдерді программалау.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Сызықтық алгоритм анықтамасын біледі

Көптеген оқушылар:

Сызықтық құрылымдағы программаны құру қадамдарын біледі

Кейбір оқушылар:

берілген программа кодының синтаксисіндегі қателерді анықтайды


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Жаңа тақырыпқа шолу

Программалау барысында қолданылатын негізгі үл алгоритм түрі бар. Оларға сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдер жатады. Олардың арасындағы ең қарапайым –сызықтық алғоритм.

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.











Сабақтың ортасы

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Сызықтық алгоритмдердің командаларын бір реттен тізбекпен орындай отырып, нәтиже аламыз.

Сызықтық құрылымдағы программаны құру қадамдары.

1.программада қолданылатын негізгі деректер мен олардың типтерін анықтау. Айнымалыларға атау беру.

2.Нәтиже ретінде нені шығару керек және оның типі қандай болу керектігін анықтау. Нәтижеге шығаратын айнымалыға атату беру.

3.Деректерді енгізетін, есептейтін және нәтижені экранға беретін алгоритмдерді дайындау.

4.Құрастырған программаның жұмысын тексеру мақсатында, деректердің түрлі мәндерін енгізіп, программаны сынақтан өткізу.


Сызықтық программаның құрылымы.

a,b,c және d бүтін сандары берілген, a және b сандарының қосындысы мен c және d сандары айырмсының соңғы цифрларының көбейтінісін табатын программа құрастыр.

Оқулық § 3.8, 98-бет, 1-кесте.

Жеке жұмыс. 1-тапсырма.

Оқулық § 3.8, 98-бет, «практикада қолдану» тапсырмасы


Дескриптор:

-тапсырманың блок-схемасымен танысады;

-берілген программа коды тексереді.


ҚБ: стикер / 4 балл/


Топтық жұмыс. 2-тапсырма.

Практикалық тапсырмадағы 1-кодқа талдау жасаңдар. S=789 болған жағдайда программа кодының әр қатарындағы айнымалылардың мәні қалай өзгеретінін қағазға есептеңдер.


Дескриптор:

-1-кодқа таладу жасайды;

-программа кодының әр қатарындағы айнымалылардың мәні қалай өзгеретінін қағазға есептейді.


ҚБ: стикер / 3 балл/


Топтық жұмыс. 3-тапсырма.

Берілген программа кодының синтаксисіндегі қателерді анықтаңдар. Бұл программа нені есептейді. Өз ұсыныстарыңды айтыңдар.

a=int(input())

b=int(input())

c=int(input())

v:=a*bc

S=2(a*b+b*c+ac)

P\print(V, ,S)


Дескриптор:

-берілген программа кодының синтаксисіндегі қателерді анықтайды;

-программа нені есептейтінін ұсыныс айтады.


ҚБ: стикер /3 балл/

Мұғалімді тыңдайды



Сызықтық құрылымдағы программаны құру қадамдарын дәптерге жазады

1-мысал.

a,b = map(int,input().split(' '))

c,d = map(int,input().split(' '))

t=(a+b)%10

k=(c-d)%10

n=t*k

print(n)

F5

15 47

98 63

10

2-мысал

S=int(input())

P=0

K=S//100;P+=K;S%=100

K=S//50;P+=K;S%=50

K=S//10;P+=K;S%=10

K=S//5;P+=K;S%=5

P+=S

print(P)

F5

Мыс: 477 Нәт:10

340 Нәт 7




































































1-тапсырма

График сызады.




2-тапсырма 100-бет

a=input('a=')# str

b=input('b= ')

c=input('c= ')

d=a+b+c

print('Joldaru kosu natigesi:',d)

F5

a=214

b= 456

c= 300

Joldaru kosu natigesi: 214456300

1.2 тапсырма

a=int(a)

b=int(b)

c=int(c)

d=a+b+c

print('Sandardy kosu natigesi:',d)

F5

a=214

b= 456

c= 300

Joldaru kosu natigesi: 214456300

Sandardy kosu natigesi: 970








3-тапсырманы орындайды



















































Стикер

4 балл







Стикер

3балл
















Стикер

3 балл




Жұмыс дәптері


















Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс:

Қызыл түс – «Мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл–күйім жоқ.»

Сары түс - “Көңіл-күйім жақсы, сыныптастарымның көмегімен тапсырманы орындадым.”

Жасыл түс – «Мен бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл–күйім тамаша.»

Өзін-өзі бағалау.

Бағдаршам әдісі

Плакат /слайд/

Үй тапсырмасы

§ 3.8, 100-бет, «Үй тапсырмасы»











Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!