Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сызықтық Функция және оның графигі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2 Функция |
Мектеп: № 27 жалпы орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||
Күні: 10.11.2017ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Ирисметов А |
||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 «В» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Сызықтық функция және оның графигі |
|
|||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.1.5. у=kx+b сызықтық функциясының анықтамасын білу, оның графигін салу k және b коэффициенттеріне қатысты орындарын анықтау 7.4.1.6. Сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін табу |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: у=kx функциясының және у=kx+b сызықтық функцияның анықтамасын біледі, кесте құра алады, графигін сала алады. Оқушылардың басым бөлігі: k коэффициентіне қатысты орналасуын анықтайды. х, у мәндерін табады, графикке тиісті нүктелерді таба алады Кейбір оқушылар: Координатамен қиылысу нүктелерін анықтайды. Y=kx+b сызықтық функциясының графигін k және b таңбалары арқылы анықтап, формулаларын жаза алады |
||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Сызықтық функцияның анықтамасын біледі және функцияның кестесін құрады Сызықтық функцияның графигін салады және k коэффициентіне қатысты орналасуын анықтайды, графикке тиісті нүктелерді табады Сызықтық функцияның графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін табады және берілген нүктелер арқылы формуласын жазады |
||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
|
||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
|
||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Физика, сурет |
||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Презинтация көмегімен жаңа тақырыптың мақсаттары мен тапсырмалар көрсетіледі |
||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Функция және оның берілу тәсілдері |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7мин |
Ұйымдастыру бөлімі. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасымен орнату. Сергіту сәті. «Біздің сынып - өте білімді, тәртіпті, тәрбиелі, белсенді, өйткені біз ......... ». «Мозайка» арқылы топқа бөлу «Өткен білімнен, не білем мен?» ойыны бойынша үй тапсырмасы сұралады.
Топтық жұмыс |
Су рет тер |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 30мин |
Миға шабуыл:(3мин)
333 33 Жаңа материалды оқыту: Оқушылардың пікірлерін білу арқылы сызықтық функция және оның графигі тақырыбын түсіндіру.(5мин) Анықтама. у = kх + b формуласымен (мұндағы х — тәуелсiз айнымалы, k жќне b — қандай да бiр сандар) беруге болатын функ- цияны сызықтық функция деп атайды. Мысалы, у = х + 7; у = –2х + 3,4; у = 7; у = 12х; у = 0 — сызықтық функциялар. у = kx + b (мұндағы k және b — тұрақты сандар) сызықтық функциясының графигі түзу болады. Мысалы: у=-4x+2 сызықтық функциясының графигін салайық
«Шах» әдісі арқылы деңгейлік тапсырмаларды орындау (15 мин) I деңгей тапсырмалары 1.№1328. Мына сызықтық функциялардағы k бұрыштық коэффициентінің және b-дің мәндерін тауып, оларды теңдікпен жазыңдар. 1) y=9x+10 3) y=-3x+5 2) y=7x-2 4) y=x-11 2.№1329. Кестені толтырып, сызықтық функциялардың графиктерін салыңдар: 1) y=3x-2
2) y=
3.№1330. y=3x+1 сызықтық функциясының графигін салыңдар. Графикті пайдаланып, мынаны анықтаңдар. 1) x-тің -1-ге; -2-ге тең мәніне сәйкес у-тің мәнін; 2) y-тің 4-ке, 0-ге, тең мәніне сәйкес х-тің мәнін табыңдар. 4. №1331. А(3;-2), B(-2;4), C(1;2), D(-3;1) нүктелерінің қайсысы у=-2x+4 функцияның графигіне тиісті? II деңгей тапсырмалары 5.№1340. Мына формуламен берілген сызықтық функцияның графигін салыңдар. 1) y=x-4 3) y=2x-1 2) y=-2x+3 4) y=3x+5 6.№1341. Функцияның графигінің координаталар осьтерімен қиылысу нүктелерін тауып, графигін салыңдар. 1) 3) 2) y=-0,5x-3 4) y=-1,5x+3 III деңгей тапсырмалары 7.№1344 y=kx+l функциясының графигі болатын түзу:
Түзулердің әрқайсысы үшін k бұрыштық коэффициентін және b-дің мәнін тауып, функцияны формуламен жазыңдар. Оқушылардың жұмыстарын тексеремін. Деңгейлік тапсырмалардың критерийлері:
кесте толтырады
Жұптық жұмыс жүргізуге арналған тапсырма (5мин) Сыныптағы оқушылар жұптасып келесі тапсырманы орындайды және топтар арасында бағалау жұмысы жүргізіледі формуласымен берілген функцияның графигін сызыңдар, мұндағы . Графиктен мыналарды анықтаңдар:
Тапсырмалардың критерийлері:
Оқушы жұмыстарын қалыптастырушы бағалау арқылы бағалаймын «Біліміме білім қосқым келеді» постер қорғау (5мин) Берілген екі функция графиктерін салыстырады олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтары туралы айтады Топтық жұмыс I топ Сызықтық функциялардың графиктерін салыңдар. 1) 2) II топ Сызықтық функциялардың графиктерін салыңдар. 1) 2) |
Оқулық Сызғыш Плакаттар
Деңгейлік тап сырмалар
А3 қағазы
Топтық жұмысқа берілетін тапсырмалар |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3мин |
Сабақты бекіту мақсатында «Ақиқат пен жалған» тапсырмаларын беремін.
Кері байланыс: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет
|
|
|||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||
Мен сабақта ойын элементтерін тиімді қолдану арқылы оқушылардың қызығушылығын оятуға қолдау көрсеткім келеді. «Шах» шеніне алу үшін деңгейлі есептерді шығару керек. Жеке, жұптық және топтық тапсырмалар беру және оны орындау арқылы жұмыстарды жақсартуға мүмкіндік туады. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» Бағалау критерийлері бойынша бағалаймын |
Сергіту жаттығуларын жасату Сабақта техникалық қауіпсіздік ережесін сақтау |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|