Материалдар / Табиғат және менің қауіпсіздігім 3 сынып ашық сабақ
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Табиғат және менің қауіпсіздігім 3 сынып ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Катаклизм кезіндегі жеке бас қауіпсізігі туралы ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Сәуір 2024
50
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
900 тг 675 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мен34 0ау3пс3зд3г3м

Білім беру ұйымының атауы

«В.Терешкова атындағы орта мектеп»КММ

Пәні:

Дүниетану

Бөлім:

Су –тіршілік көзі

Педагогтің аты-жөні:

Сералиева Мөлдір Нуркабековна

Күні:

16.04.2024ж.

Сынып:

3 сынып.


Сабақтың тақырыбы:

Табиғат және менің қауіпсіздігім

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.3.2. Геологиялық және табиғи климаттық апаттар кезіндегі өзін-өзі ұстау ережесін құру

Сабақтың мақсаты


· «катаклизм» ұғымын түсінеді;

· ауа-райы қолайсыз жағдайларда өзін-өзі ұстау ережелерін құрастырады.

Сабақтың барысы

Сабақ

тың кезеңі

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы






Өткенді пысықтау
















Сабақ

тың ортасы

22 минут


















































2мин




























Сабақты қорыту







Кері байланыс

5 минут




Амандасу.

Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.

Психологиялық ахуал

«Доспыз бәріміз»




Өткенді пысықтау

Балалар, өткен сабақта туристік маршрут барысындағы қауіпсіздік туралы қткен болатынбыз;

Қане, өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап берейік:

«Квест» ойыны

  1. Туристтің саяхат кезінде қандай қауіпсіздік ережелерін сақтау керек деп ойлайсың? (жеке кәулік өзінде ұстау т.б)

  2. Жалпы қауіпсіздік дегенді қалай түсінесің?

  3. Өзіңе төнген қауіпті сезген кезде қай номерге хабарласу керек? (102)

  4. Турсистік сапар кезінде табиғи апаттарға кезіккен кезде қандай номерге хабарласу керек? (112)

  5. Шет елге шыққан турист қауіпті жағдайда қайда хабарласады? (өз елінің ешілігіне)



Балалар, саяхаттаған кездегі қауіпсіздіктен басқа да апаттағы жағдайдағы қауіпсіздік ережелерін білу керекпіз;

Өз қауіпсіздігііңді білу – өзіңе көмектесе алу; жақыныңа қол ұшын созу болып табылады;


Сабақтың мақсаты

Төтенше жағдайларда болатын сақтық ережелерін құруды үйрену;

Табиғатта болатын қауіпті жағдайларды тәртіп сақтаудың ережелерін білу;


Табиғат тіршілік көзі.

Табиғаттың берген сыйы: жер, су, ауа, және от. Жер бізге азық береді, отпен жылынамыз, ауамен тыныстаймыз, сумен шөлімізді басамыз. Алайда олардың табиғи апаттарға айналу қаупі де бар. Адам өмірінде табиғи қауіп-қатерден төтенше жағдайлар пайда болады.

Төтенше жағдай дегеніміз- табиғат немесе өндіріс апаттарының зардаптарын күнделікті қызметпен қаражатпен жоюға мүмкіндік беретін мемлекетке төнген қауіп, табиғаттағы катаклизм.

Катаклизм дегеніміз не? Катаклизм сөзі грек тілінен аударғанда катастрофа, табиғи апаттар дегенді білдіреді. Төтенше жағдайлар шығу тегіне қарай табиғи және техногенді деп бөлінеді.

Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар деп адамдардың өз қолдарымен жасалып жатқан апаттар мен қирауларды айтады. Оның түрлері: өндірістік орындарда болатын апаттар (зауыттарда, шахталарда және т.б). Көлік жүйесіндегі апаттар. Түрлі жарылыстар мен өрттер (өндірістік орындарда, мұнай, газ құбырларында, энергия жүйесі т.б).


1 – тапсырма (жеке жұмыс)

Тақтада берілген апаттарды топтарға бөледі:

Берілген табиғи апаттарды талда:

Табиғи апаттар:

Техногендік апаттар:

Өз шешеімін түсіндіреді;



  1. тапсырма (жұптық жұмыс)

Өз жеке бас қауіпсізігі жоспарын жаса

Ретімен орналастырыңдар::

Ақпарат алу

Қорғану мен құтқарудың қарапайым құралдарын дайындау.

Көмекке жүгіну

Өзіңді-өзің құтқару әрекеті

Белгіні қабылдау

Белгі беру таңбаларын білу

Айналадағыларға көмек көрсету.


Жауабы:

  1. Ақпарат алу

  2. Қорғану мен құтқарудың қарапайым құралдарын дайындау;

  3. Белгі беру таңбаларын білу;

  4. Өзіңді құтқару әрекеті

  5. Көмекке жүгіну

  6. Белгіні қабылдау;

  7. Айнадағыларға көсек көрсету;

3 -тапсырма

Қауіп төнген кездегі жолқапшық. Жол қапшыққа не салар едің? Парта үстіне қойылған заттардың ішінен өзіне нағыз қажетті заттарды таңдап салады;


ЕҚБ. Оқушыларға сәйкестендіру тапсырмасын беріледі.

(Кейбір оқушыларға параққа тапсырма беріледі. Оқушылар берілген тапсырманы сәйкестендіріп, дұрыстығын тексереді)


СЕРГІТУ СӘТІ

Оқушылар топтарға бөлінеді:

4-тапсырма

Функционалдық сауаттылыққа берілген тапсырма:

Саралау – диалог, іс - әрекет

Топтық жұмыс. Ереже құру

1-топ Жер сілкінісі

2-топ Су тасқыны

3-топ Өрт қауіпсіздігі

4-топ Дауылды жел


  • Қауіпсіздік ережесінің сақталуын көрсетеді;

  • Ережесін құрады;

  • Сақтық шараларын көрсетеді;

  • Өзгелерге көмек жолын қарастырады;

5 – тапсырма

«Найзағай» әдісі


  1. ТЖ кезінде қай номерге хабарласамыз? (112)

  2. Катаклизм деген не? (табиғи және техногенді апаттар)

  3. «Катаклизм сөзінің мағынасы? (грек сөзі апат)

  4. Табиғи апаттарды ата (су, өрт, цунами, жер сікінісі)

  5. Өнекркәсіптік апаттар не деп аталады? (техногенді)

  6. Адам қолымен жасалатын апаттар? (техногенді)



Жарайсыңдар, балалар!

Кез келген апатты жағдайда салқынқандылық сақтап, өзімізді және жақындарымызды құтқаруға тырысайық!



«Ноутбук» әдісі арқылы кері байланыс береді

Үйге: жер сілкінісі кезіндегі қауіпсіздік сызбасы


















амандасады



ынтымақтастық атмосферасывн қалыптастыруға қатысады











туристтік маршруттар туралы білетін ақпараттарымен бөліседі



















сабақ мақсатымен танысады












табиғи және теъногенді апаттар туралы айтады












техногенді және табиғи апттарды бөліп көрсетеді







675тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!