|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3.4 Биосфера |
Мектеп: Ы.Сүлейменов атындағы орта мектеп |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:25.01.2019 ж |
Мұғалімнің аты-жөні:Алимбаева А |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғи-аумақтық кешендердің қалыптасуы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
шығаруууууу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері
Дағдылар: Білу және түсіну, қолдану, зерттеушілік дағдылар, талдау, бағалау |
шыггггггару
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология: ландшафт кешен гранит жануарлар әлемі сазбалшық Оқытудың тілдік мақсаты:: Оқылым: Мәтінді оқи отырып Табиғи-аумақтық кешендердің қалыптасуы туралы зерделейді. Тыңдалым: Оқушылардың өзара пікір алмасуы. Айтылым, жазылым: Оқушылар Табиғат компоненттерін ерекшеліктерін ауызша және жазбаша сипаттайды Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Табиғат компоненттері............дегеніміз....... |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзіне және айналадағыларға құрметпен қарау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Тарих, экология, әдебиет |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, презентация |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
3.4 Биосфера. Топырақтың экологиялық проблемалары. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-3 мин |
- Ұйымдастыру. -Сәлемдесу. Үй тапсырмасы: «Кішкентай құпия» Шифрды пайдалана отыра сандардың артында жасырылған сөздерді тап.(1 минут) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 Д з т о к м г с ы а қ е в у ұ п ч р 1451417101213 (Докучаев) 34169181011(топырақ) 7146148 (гумус) 81518 (сұр) 810219 (сазды) |
презентация Слайд 1 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4-6мин |
«Мюнстенберг» әдісі.Көптеген әріптердің арасында тұтас сөздер бар. Біздің міндетіміз тез оқи отырып, сол сөздердің астын сызуымыз қажет. Қанша сөз шықты? Ючсьтабиғитвлыалылкомпоненттерініңоаыннппппжглоөзараллоолыңыларәрекеттесуіжфылрларлааакезіндеррррррдлдонелллллллллывцузлаываралтвваоываорылварэдлболадыекедордороорол Сабақтың тақырыбын анықтау. Оқу мақсаттарымен таныстыру. Табиғи –аумақтық кешендердің құрылу жағдайын анықтау( географиялық қабық, материктер мен мұхиттар,зоналар мен белдеулер,ландшафтар) Топқа бөлу ( суреттер арқылы ) I топ. Табиғи-аумақтық кешен II топ. Табиғат компоненттері |
Слайд 2-3 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7-15 мин
|
Мәтінмен жұмыс Тапсырма 1. (жеке жұмыс) Оқулықты пайдаланып таблицаны толтырыңыз: -Мәтін негізінде кестені толтырыңдар.Кестенің бірінші жолында толтыру үлгісі берілген.
Қалыптастырушы бағалау.
Оқушыларды смайликтермен бағалау.
|
Слайд 4-5 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
16-20 мин.
21-30 мин.
|
Мұғалім түсіндірмесі (табиғат кешені) Табиғи-аумақтық кешен –табиғат компоненттерінің белгілі бір заңды байланыстары тән болып келетін аумақ.Ол сыртқы келбетінен көрінетін табиғи тұтастыққа ие.(орман, шалғын,дала ,көл және т.б.) Табиғи –аумақтық кешеннің айқын шегі болады. Тапсырма 2.(жеке) Семантикалық картамен жұмыс
1.32-суретті талдау
1.Суретте берілген аумаққа ерекшелігін ескере отырып, атау беріңдер. 2.Берілген аумақтың қай жерлерін жеке бөліп көрсетер едіңдер? Олардың бір-бірінен қандай айырмашылығы бар? Бөлінген телімдердің шегі айқын көріне ме? 3.Бұл кешендерді құруда табиғаттың қандай компоненттері қатысады? Қандай компоненттер бірден көзге түседі? Қандай компоненттер көзге байқалмайды? Олардың бар екенін қалай білеміз? Неліктен бірдей табиғи компоненттер болғанымен, бір-біріне ұқсамайтын телімдер қалыптасқан? 4.Егер қандай да бір компонент өз қасиетін өзгертетін болса,мәселен, үлкейсе немес кішірейсе, бұл табиғи-аумақтық кешен қалай өзгеруі мүмкін? 5.Өзің тұратын аумақтың қандай телімдерінбөліп көрсетер едің?
|
Слайд 6-7
Слайд 8-9
Слайд 10-11
Слайд 12 Слайд 13
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
31-40 мин.
|
Тапсырма 3. Топтық жұмыс.
«
Кері байланыс. «Күн» әдісі.Оқушыларға бұлт пен күн бейнесіндегі стикерлерді флипчарттарға жабыстырады.
Уйге тапсырма.
«Табиғат компоненттері» тақырыбы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасыныңсақталуы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрысжүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нен ібілдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғат компоненттерінің өзара әрекеттесуі кезінде не болады
Табиғат компоненттерінің өзара әрекеттесуі кезінде не болады
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3.4 Биосфера |
Мектеп: Ы.Сүлейменов атындағы орта мектеп |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:25.01.2019 ж |
Мұғалімнің аты-жөні:Алимбаева А |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғи-аумақтық кешендердің қалыптасуы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
шығаруууууу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері
Дағдылар: Білу және түсіну, қолдану, зерттеушілік дағдылар, талдау, бағалау |
шыггггггару
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология: ландшафт кешен гранит жануарлар әлемі сазбалшық Оқытудың тілдік мақсаты:: Оқылым: Мәтінді оқи отырып Табиғи-аумақтық кешендердің қалыптасуы туралы зерделейді. Тыңдалым: Оқушылардың өзара пікір алмасуы. Айтылым, жазылым: Оқушылар Табиғат компоненттерін ерекшеліктерін ауызша және жазбаша сипаттайды Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Табиғат компоненттері............дегеніміз....... |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзіне және айналадағыларға құрметпен қарау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Тарих, экология, әдебиет |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, презентация |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
3.4 Биосфера. Топырақтың экологиялық проблемалары. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-3 мин |
- Ұйымдастыру. -Сәлемдесу. Үй тапсырмасы: «Кішкентай құпия» Шифрды пайдалана отыра сандардың артында жасырылған сөздерді тап.(1 минут) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 Д з т о к м г с ы а қ е в у ұ п ч р 1451417101213 (Докучаев) 34169181011(топырақ) 7146148 (гумус) 81518 (сұр) 810219 (сазды) |
презентация Слайд 1 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4-6мин |
«Мюнстенберг» әдісі.Көптеген әріптердің арасында тұтас сөздер бар. Біздің міндетіміз тез оқи отырып, сол сөздердің астын сызуымыз қажет. Қанша сөз шықты? Ючсьтабиғитвлыалылкомпоненттерініңоаыннппппжглоөзараллоолыңыларәрекеттесуіжфылрларлааакезіндеррррррдлдонелллллллллывцузлаываралтвваоываорылварэдлболадыекедордороорол Сабақтың тақырыбын анықтау. Оқу мақсаттарымен таныстыру. Табиғи –аумақтық кешендердің құрылу жағдайын анықтау( географиялық қабық, материктер мен мұхиттар,зоналар мен белдеулер,ландшафтар) Топқа бөлу ( суреттер арқылы ) I топ. Табиғи-аумақтық кешен II топ. Табиғат компоненттері |
Слайд 2-3 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7-15 мин
|
Мәтінмен жұмыс Тапсырма 1. (жеке жұмыс) Оқулықты пайдаланып таблицаны толтырыңыз: -Мәтін негізінде кестені толтырыңдар.Кестенің бірінші жолында толтыру үлгісі берілген.
Қалыптастырушы бағалау.
Оқушыларды смайликтермен бағалау.
|
Слайд 4-5 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
16-20 мин.
21-30 мин.
|
Мұғалім түсіндірмесі (табиғат кешені) Табиғи-аумақтық кешен –табиғат компоненттерінің белгілі бір заңды байланыстары тән болып келетін аумақ.Ол сыртқы келбетінен көрінетін табиғи тұтастыққа ие.(орман, шалғын,дала ,көл және т.б.) Табиғи –аумақтық кешеннің айқын шегі болады. Тапсырма 2.(жеке) Семантикалық картамен жұмыс
1.32-суретті талдау
1.Суретте берілген аумаққа ерекшелігін ескере отырып, атау беріңдер. 2.Берілген аумақтың қай жерлерін жеке бөліп көрсетер едіңдер? Олардың бір-бірінен қандай айырмашылығы бар? Бөлінген телімдердің шегі айқын көріне ме? 3.Бұл кешендерді құруда табиғаттың қандай компоненттері қатысады? Қандай компоненттер бірден көзге түседі? Қандай компоненттер көзге байқалмайды? Олардың бар екенін қалай білеміз? Неліктен бірдей табиғи компоненттер болғанымен, бір-біріне ұқсамайтын телімдер қалыптасқан? 4.Егер қандай да бір компонент өз қасиетін өзгертетін болса,мәселен, үлкейсе немес кішірейсе, бұл табиғи-аумақтық кешен қалай өзгеруі мүмкін? 5.Өзің тұратын аумақтың қандай телімдерінбөліп көрсетер едің?
|
Слайд 6-7
Слайд 8-9
Слайд 10-11
Слайд 12 Слайд 13
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
31-40 мин.
|
Тапсырма 3. Топтық жұмыс.
«
Кері байланыс. «Күн» әдісі.Оқушыларға бұлт пен күн бейнесіндегі стикерлерді флипчарттарға жабыстырады.
Уйге тапсырма.
«Табиғат компоненттері» тақырыбы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасыныңсақталуы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрысжүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нен ібілдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





Географиялық қабықтың құрылымы»
сызбасы














