Материалдар / Табиғат ресурстары.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Табиғат ресурстары.

Материал туралы қысқаша түсінік
табиғи ресурстар түрлерін және көздерін анықтау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Қараша 2019
1537
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Пәні: Жаратылыстану


Мектеп: Шығыс Қазақстан облысы Аягөз қаласы Аягөз аудандық білім бөлімінің "№5 жалпы орта білім беретін мектеп" КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Рахимжанова Нургуль Нурлановна


Сабақтың тақырыбы:

Табиғат ресурстары.

Күні:

Сынып : 2 « »

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны: 0

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

2.3.4.1 табиғи ресурстар түрлерін және көздерін анықтау

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар: табиғаттың адам өміріндегі маңызын түсінеді.Табиғи ресурстардың түрлері мен көздерін анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі: Табиғи (табиғат жасаған) және антропогендік (адамзат жасаған) түрлеріне жіктей алады.

Кейбір оқушылар:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды.

Бағалау критерийі

Табиғи ресурстардың адам үшін маңыздылығын анықтайды

Табиғи ресурстар мен адам қолымен жасалған ресурстарды топтастырады

Ойлау дағдылары

Білу,түсіну,қолдану

Тілдік мақсаттар

Талқылауға арналған сұрақтар:

Табиғи ресурстар дегеніміз не?

Табиғатта қандай ресурстардың орны толмайды?

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Дүниетану, қазақ тілі.

Сабақтың жоспары

Жоспарлан

ған уақыт

Сабақ барысы :

Ресурстар

Басталуы

5 минут

1. Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал

«Шапалақ» ойыны

Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 қол шапалақтаймыз!

Ұйымшыл боламыз десек 2 рет

Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!

«Кластер» әдісі

«Табиғат » сөзіне ассосация жасалынады.

Сабақтың тақырыбымен мақсаты айтылып, сабақтың бағалау критерийлері анықталады.





Жаңа білім

10 минут








Ортасы

10 минут


ҰЖ Талқыла Табиғаттан не аламыз?

  • Адамдар өмір сүруі үшін не қажет?

  • Олар ең қажет затты қайдан алады?

ҚБ «Мадақтау»

МТ Оқушыларға «табиғи ресурстар» ұғымын түсінуге көмектеседі.

Адамдар күнделікті өмірде пайдаланатын заттардың барлығы табиғаттан алынады.Сумен шөлін қандырады, ауамеен тыныс алады.Жердің астынан, беткі қабатынан да әртүрлі табиғат байлықтарды өндіреді. (тұз, таскөмір, құм)Өсімдіктер мен жануарлардан азық және киімдер және басқа заттарды алады.

Табиғат ресурстары дегеніміз – бұл табиғаттан алынатын және адам өмірінде пайдаланылатын заттар.

ҚБ «Смайлик»

ТЖ Оқушыларға сурет жинақтары ұсынылады.

  • Табиғи ресурстары бар суреттерді таңдап алыңдар.

  • Табиғи қазбалар дегеніміздің не екенін түсіндіріңдер.

Әр топтың жеке отбасы рөлін ойнайтынын түсіндіріледі. Олар түрлі жағдайларда өмір сүреді. Оқушыларға табиғи ресурстар атаулары жазылған парақтар беріледі.

Су, көмір, нан, төрт түлік, сүт, кітап, сандық, шкаф, ошақ, газ, май, балық, кофе, шәй.

1-отбасы – киіз үйде;

2-отбасы – ауылдағы үйде;

3-отбасы – қала пәтерінде.

  • әр отбасы өзінің өмір сүру жағдайына байланысты қажетті табиғи ресурстарды таңдап алыңдар.

  • әр отбасы өзі таңдаған ресурсты плакатқа жапсырып, тақтаға іліңдер.

  • әр отбасы неліктен түрлі табиғи ресурстарды қажет етеді?

ҚБ «Жұлдызша»

МТ Табиғат ресурстары - табиғат жасаған және антропогендік (адамзат жасаған) деп бөлінеді.

ЖЖ Ресурстарды екі топқа бөліп жаз.

Табиғи ресурстар :

Адам қолымен жасалған заттар:

ҚБ «Дайын үлгімен өзара бағалау»

Сергіту сәті.

Қимыл-қозғалыс жаттығулары

Сараланған тапсырма

Неліктен табиғат ресурстарын ысырап етпей үнемдеу қажет? Өз ойларыңды сыныптастарыңмен бөліс.

ҚБ тапсырма Семантикалық карта


өсімдік

жануар

су

Пайдалы қазба

Кірпіш




+

Мақта

+




сүт


+



сусын



+


Үй

+




Аяқкиім


+



Жол




+

энергия



+


Дескриптор: Білім алушы

  • табиғат ресурстарына тиісті заттарды анықтайды.








суреттер


Аяқталуы

10 минут

Қорытынды - Бүгінгі сабақта нені білдік?



Кері байланыс

3 минут

«Білім ағашы» кері байланыс

Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, ағашқа жабыстырады.



Үйге тапсырма: Мазмұндау.

Саралау Қабілеті жоғары оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Бағалау

Мұғалім тарапынан мадақтау, смайликтер,топтар арасында жұлдызша арқылы бағалау

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!