Материалдар / «Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!» Есік қағылды. қауіпті қалай тануға болады?»
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

«Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!» Есік қағылды. қауіпті қалай тануға болады?»

Материал туралы қысқаша түсінік
«Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!» Есік қағылды. қауіпті қалай тануға болады?»
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Қараша 2024
118
1 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Іс шараның тақырыптары:

«Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!» Есік қағылды. қауіпті қалай тануға болады?»

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)


Күні:


Сынып:

1 «»

Сабақтың мақсаттары:

- Оқушыларды табиғатқа деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

-Табиғатты қорғаудың маңыздылығын түсіндіру.

- оқушыларды қауіпті жағдайларды жылдам және ұтымды шешімдер қабылдауға үйрету.

Құндылық:

5-апта дәйексөзі: Бірлігі күшті ел озады

Бірлік және ынтымақ

  • Адал еңбек

  • Талап

Сабақтың барысы



Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

35 мин

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылармен амандасу, сабаққа дайындығын тексеру.

  • Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

2. Кіріспе әңгіме

Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды:

  • Табиғат дегеніміз не?

  • Табиғатқа қандай қамқорлық жасауға болады?

  • Табиғатты қорғау не үшін қажет деп ойлайсыздар?

Оқушылар өз ойларымен бөліседі. Мұғалім олардың жауаптарын толықтырады.

3. Негізгі бөлім

Тақырып бойынша әңгіме:

1. Табиғатты қорғаудың маңызы

  • Ауаның, судың және топырақтың ластануының адам мен жануарлар өміріне әсері.

  • Ормандарды сақтау, өсімдіктер мен жануарларды қорғау.

2. Табиғатты қорғау жолдары

  • Қоқысты дұрыс сұрыптау және қайта өңдеу.

  • Энергия мен суды үнемдеу.

  • Орманды қалпына келтіру, ағаш отырғызу.

Мысал келтіру:

Әлемде және Қазақстанда табиғатты қорғау бойынша жүргізіліп жатқан шаралар туралы қысқаша ақпарат. Мысалы: «Киелі Қазақстан» жобасы, орманды қорғау бағдарламалары.

Топтық жұмыс:

Оқушыларды бірнеше топқа бөліп, табиғатты қорғау тақырыбына постер немесе сурет салуды ұсыну. Әр топ өз жұмыстарын таныстырады.

4. Сергіту сәті

Экологиялық тақырыптағы ойын немесе жұмбақтар. Мысалы: табиғатқа байланысты мақал-мәтелдер айту.

5. Қорытынды бөлім

  • Сабақта айтылған негізгі ойларды қайталау.

  • Оқушыларға сұрақ: «Табиғатқа қамқорлық жасау үшін сендер қандай үлес қоса аласыңдар?»

  • Әр оқушы өз ойын айтып, уәде береді (мысалы: ағаш отырғызамын, су үнемдеймін, қоқысты сұрыптаймын).

Сабақты аяқтау

Мұғалім оқушыларға табиғатты қорғаудың әр адамның міндеті екенін еске салады. Табиғатты аялау – болашаққа қамқорлық.

Қосымша: Оқушыларды мектептің аумағын тазалауға немесе ағаш отырғызу акциясына қатысуға ынталандыру.















ҚС

10 мин

Сабақтың мақсаты: оқушыларды қауіпті жағдайларды жылдам және ұтымды шешімдер қабылдауға үйрету.

Сабақ барысы

Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй қалыптастыру (1-2 мин).

  1. Мақсат қою. Тақырыптың анықтамасы

«Қасқыр мен жеті лақ» ертегісін еске түсіріңіз.

  • Ешкі өз балаларына не тапсырды?

  • Қасқыр лақтарды алдай алды ма? Неліктен? Бейтаныс ағайды үйге кіргізбе,

Және апайға да есік ашпа, Егер анаң жұмыста болса.

Бейтаныс адамдарға сенбе, есікті мықтап кілтте!



  1. Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау

Қазір біз үйде жалғыз қалдық деп елестетейік. Қараңызшы, балаға үй ішінде қауіп төндіретін қандай заттар бар?

- Кенеттен біреу есікті қақты. Сіз есікті бірден ашасыз ба?

  1. Тақырыпқа кіріспе. Бейтаныс адамдар неге қауіпті? Дұрыс, балалар, ешкімге есікті аша салуға болмайды, өйткені қауіпті адамдар көп. Олар пәтерді тонап, бала ұрлап, тіпті адамды өлтіруі мүмкін. Егер сіз үйде жалғыз қалсаңыз, бейтаныс адамдарға, тіпті олардың дауысы мейірімді болса да, есікті ашпаңыз. Қауіпті адам ол өте айлакер, ол курьер немесе тіпті сіздің ата-анаңыздың танысымын деп айтуы мүмкін. Бірақ сіз сенбеңіз, үйде жалғыз екеніңізді айтпаңыз, әкем ұйықтап жатыр еді деп айтыңыз және оятпауын сұрағанын айтыңыз. Бейтаныс адамнан кетуді және кедергі жасамауды сұраңыз.

Енді біз үйде жалғыз қалып, есікті бейтаныс адам қағып тұрған қауіпті жағдайды ойнайық.

  1. Білімді бастапқы игеру және түсінуді тексеру.

«Егер үйге біреу кірсе» тренингі

Тренинг барысында бала пәтерде жалғыз болған кезде бөгде адамдарды үйге кіргізбеуі тиіс жағдайлар ойналады. Рольдер бөлінеді. Бейтаныс бала есіктің артында тұрып, жақсы уәделерді, жылы сөздер мен интонацияларды қолдана отырып, пәтердегі баланы есікті ашуға көндіреді.

Жағдаяттар:

  • пошташы шұғыл жеделхат әкелді;

  • слесарь кранды жөндеуге келді;

  • полицей дабылды тексеруге келді;

  • медбике әжесіне дәрі әкелді;

  • анамның досы қонаққа келді;

  • бейтаныс адамдар көршілеріне заттар қалдыруды сұрайды;

  • әйел адамға «жедел жәрдем» шақыру керек.

(Тренинг әртүрлі қатысушылармен бірнеше рет қайталанады).

  1. Бекіту. Өзіндік жұмыс

«Дұрыс жауапты атаңыз» ойыны. Педагог жағдаяттарды оқиды.

  1. Бала үйде жалғыз. Телефон шырылдайды, ол телефонды алып, тыңдайды.

- Сәлем, балақай! Мен сенің әкеңнің танысымын, оны телефонға шақырасың ба?

Бала жауап береді:

  • Әкем үйде жоқ. Ол жұмыста. Тек кешке келеді. Әкем қазір бос емес.

Телефон нөміріңізді айтыңыз, ол сізге қайта қоңырау шалады.

  1. Үйде жалғыз қыз. Телефон шырылдайды, ол телефонды алып, тыңдайды.

  • Сәлем, қызым! Мен сантехникпін, айта ғойшы, кранды жөндеу үшін пәтерге қалай кіруге болады?

Қыз жауап береді:

  • Ата-анам қазір үйде жоқ. Біздің пәтердің нөмірі 17.

  • Біздің кран ағып жатқан жоқ. Әкем қазір келеді.

  1. Есіктің қоңырауы соғылды. Бейтаныс адам мейірімді дауыспен:

  • Мен пошташымын және сізге хат әкелдім. Бала жауап береді:

  • Хатты есік алдына қалдырыңыз, мен қазір ата-анамды оятамын.

  • Үйде ешкім жоқ. Мен қазір ашамын және хатты өзім аламын.

7. Қорытынды Рефлексия

  • Бүгін сабақта қандай тақырыпты талқыладық?

  • Неліктен біз үйдегі қауіптер туралы айттық? (олар туралы білу және олардан қалай аулақ болу керектігін білу үшін)

  • Үйдегі қауіпті жағдайларды қалай болдырмауға болады?

  • Әр адам қандай қауіпсіздік ережелерін білуі және орындауы керек? Пайдалы сілтемелер: https://www.youtube.com/watch?v=hftM9yB25r4&list=PLA5eCSY2FeoQLLocS

-IEuEG9KjOrJzvPM&index=36

https://orken-instituty.kz/ru/telefony-goryachih-linij




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!