Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Табиғатқа саяхат Б дыбысы мен әрпі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Пән: Сауат ашу
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі: Тыңдалым-
айтылым, Оқылым, Жазылым
Ортақ тақырып: Саяхат
Мектеп: №15жалпы орта мектебі
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Күні:
Сынып:1 Е сыныбы
Мұғалімнің аты-жөні Досбергенова Жанат
Отегеновна
Сабақтыңтақырыбы:
Табиғатқа саяхат. Б дыбысы мен әрпі
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
1.2.5.1 мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны
бойынша қойылған сұраққа жауап беру(мұғалім кӛмегімен).
1.3.10.1 заттың атын, санын, сынын, қимылын білдіретін сӛздерді
ажырата алу және орынды қолдана білу
1.1.5.1 түрлі жағдаяттарда этикет сӛздерін қолдана білу
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: заттың атын білдіретін сӛздерді ажыратып, орынды
қолдана алады. Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады.
Көптеген оқушылар: оқығаны бойынша қойылған сұраққа жауап бере
алады.
Кейбір оқушылар: берілген тапсырмаға сай сӛйлемдер құрастырып, пікірлерін
дәлелдей алады.
Бағалау критерийлері 1: Мәтіннің иллюстрациясы бойынша сұрақ қояды. Иллюстрация бойынша
қойылған сұрақтарға жауап береді.
2:Заттың аты мен сынын білдіретін сӛздерді ажыратады. Заттың аты мен
сынын білдіретін сӛздерді дұрыс қолданады
3: Сыпайы сӛздерді атайды.Түрлі жағдаяттарда сыпайы сӛздерді
қолданады
Тілдік мақсаттар
Негізгі сӛздер мен тіркестері:
-Б дыбысы қандай дыбыс?
-Б дыбысы сӛздің қай жерінде жазылады?
Құндылықтарды дарыту
Құрмет.Тапсырмаларды топта, жұпта орындай отырып бір-бірінің сӛзін
тыңдауға сыйлауға, құрметтеуге үйренеді.
Ынтымақтастық.Тапсырмаларды орындау кезінде ӛзара кӛмек,
қиындыққа ортақтасу сезімдері оянады.
Пәнаралық байланыстар Дүниетану
Музыка
АКТ қолдану дағдысы (сабақта
қолданылатын болса кӛрсетіңіз)
iMektep әріптер әлемі. «Б әрпі» туралы бейнефильм, «әліппе
әні» аудиоәні
Бастапқы білім 5 -тарау оқушылардың алдыңғы екі тоқсанда алған білімдері мен
дағдыларына сүйенеді.. Оқушылар кӛркем және танымдық мәтін, ертегі,
ӛлеңдерді ажырата білуі
Сабақбарысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
5 минут
Ұ. Ширату «Алақан жылуы» әдісі
Ұ. Алдыңғы білімді еске түсіру
«Сұрақты ұстап ал» әдісі
Мұғалім оқушыларға ӛткен тақырып бойынша сұрақтар қояды.
Бұл пәннен нені үйренеміз?
Дыбыс дегеніміз не?
Әріп дегеніміз не?
Дыбыстар нешеге бӛлінеді?
Дауысты дыбыс нешеге бӛлінеді?
Дауыссыз дыбыс нешеге бӛлінеді?
Ӛткен сабақта қандай дыбыспен таныстық?
"Сиқырлы қорапша" әдісімен топқа бөлу
Оқушылар шеңбер болып тұрады.
Сиқырлы қорапшадан балапан, балық, бақа суреттерін таңдап алады.
І- топ « Балапандар»
ІІ-топ « Балықтар»
ІІІ-топ « Бақалар»
Суреттер арқылы топқа бӛлу.
ҚБ: Мұғалімнің мадақтауы: «Қолпаштау» әдісі «Жарайсыңдар!»,
«Өте жақсы!, «Керемет».
Оқу мақсатын таныстыру
Күтілетін нәтижені анықтау
Оқушылар бір-
біріне жылы
лебіздерін
білдіру
Қорапша, қар,
шана,шаңғы
суреттері.
Сұраққа жауап
берген оқушыны
мадақтау,толықт
ыру жасау,
тиімді кері
байланыс
орнату.
Алдыңғы білімді
еске түсіру
тапсырмалары
Сабақтың
ортасы
2 минут
Ұ. "Шешіп көр" әдісі Белсенді оқу тапсырмалары
Жұмбақ
-Сендерге жұмбақ жасырамын, шешуін табыңдар.
1.Басы жалпақ,
Көзі тостақ,
Бұты талтақ.Бұл не?(Бақа)
2.Сары ғана ол мамық. (Балапан)
3.Суда өседі,өнеді,
Сыртқа шықса, өледі.(Балық)
- - Балалар, жұмбақтың жауабы қандай?
Жарайсыңдар! Жұмбақтың шешуін дұрыс таптыңдар
Балапан сӛзінде ең бірінші қандай дыбыс естіп тұрсыңдар?
Б – б – б.
Ендеше бүгінгі тақырыбымыз Бб дыбысы мен әрпі. Қазір балапан
сӛзіне дыбыстық талдау жасаймыз.
Белсенді оқыту: «Сұрақ қою және талқылау »
Саралау: ««Диалог және қолдау кӛрсету»»
Суреттер
3 минут
10 минут
Тыңдалым
1. Балапан сӛзінде неше дыбыс бар?
2. Балапан сӛзінде неше дауысты дыбыс бар?
Балапан сӛзінде неше дауыссыз дыбыс бар?
3.Неше буын бар?
4.Алфавитте б дыбысы нешінші орналасқан?
5.Б дыбысынан келетін сӛздер кім айтады?
Б дыбысының артикуляциясымен жұмыс.
Дескриптор:
1. Сұрақтарға жауап береді, талқылайды.
2. Б дыбысының артикуляциясын дұрыс айтады.
Ө. Оқулықпен жұмыс
2-тапсырма.
Белсенді оқу тапсырмасы: ұжымдық, жеке жұмыс
Коммуникативтік дағды: айтылым-тыңдалым, оқылым
Ойлау дағдысы. Білу, түсіну
Саралау тапсырмалары
А деңгейі:
Оқулықта берілген сӛздерді буындап, тұтастай оқы.
Қима қағаздарды біріктіре отырып, сурет құрастыр.
Дескриптор:
1.Мәнерлеп оқиды.
2.Қима суреттерді біріктіреді
В деңгейі:
Мәтінді мәнерлеп оқы. “Б”дыбысы бар сӛздерді тап.
Дескриптор:
1.Мәнерлеп оқиды
2.“Б”дыбысы бар сӛздерді табады,
С деңгейі:
Мәтінді мәнерлеп оқы. Түсінгеніңді айтып кӛр.
Бор неден жасалатынын айт
Дескриптор:
1.Мәнерлеп оқиды
3. Бор неден жасалатынын біледі
ҚБ:«Үлкен-кіші жұлдызшалар
Б дыбысы
Аудио тыңдалым
ЖЖ: Дәптермен жұмыс. "Кім жылдам" әдісі
5 минут
Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау
«Диалог және қолдау кӛрсету»»
Саралау: Қарқын тәсілі
- Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді,
қасындағыға кӛмектеседі
ТЖ. " Дидактикалық ойын: «Сөз құра, тез құра»
1. «Б» дыбысынан келетін сӛздер құрау
2. Оларға сәйкес суретті таңда. (суреттерді орналастыру
І- топ «Б» дыбысынан келетін қаланың атын айту
ІІ-топ «Б» дыбысынан келетін адамның атын айту
ІІІ-топ «Б» дыбысынан келетін жануарлардың атын айту
Дескриптор:
-Жаңа сӛздерді тауып, жазады.
- Сәйкес суретті таңдап орналастыра алады
ҚБ: Отшашу арқылы бағалау.
ЖЖ. Сабақты бекіту:«Кестені толтыр» әдісі
«бала», «баға», «бор», «бұта» сөздеріне буындық, дыбыстық талдау
жасау.
Сөзде
р
Буын
саны
Әріп
саны
Дыбыс
саны
Дауысты
дыбыс
Дауыссыз дыбыс
бала
баға
бұта
бор
Дескриптор:
-Буын,әріп,дыбыс сандарын анықтайды
- Дауысты, дауыссыз дыбыстарды біледі.
ҚБ: Ою түрлерімен бағалау
«ЖҰЛДЫЗ» «ТӨРТҚҰЛАҚ» «ҚОШҚАРМҮЙІЗ»
Тамаша! Қолынан келеді. Тырыс!
Сабақтың
соңы
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану
-Бүгінгі сабақта не үйрендік?
- Б дыбысы қандай дыбыс?
- Б дыбысы сӛздің қай жерінде кездеседі?
Топтастыру
Кері байланыс
«Бағдаршам » әдісі.
-Қызыл түс- мен ештеңе түсінбедім.
-Сары түс- түсіндім бірақ барлығын емес
-Жасыл түс-түсіндім, басқаларға түсіндіріп бере аламын.
Саралау – оқушыларға
көбірек қолдау көрсетуді
қалай жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай
тапсырмалар қоюды
жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін
тексеру жоспарыңыз?
Денсаулық
және қауіпсіздік
техникасының
сақталуы
Әрбір жеке оқушы
қажеттілігін
қанағаттандыру
мақсатында саралау
жұмыстары жүргізіледі
Әрбір жеке оқушы
қажеттілігін
қанағаттандыру
мақсатында саралау
жұмыстары жүргізіледі
Тапсырма
Оқушыларға білім деңгейі
әртүрлі тапсырмалар
беріледі. Барлығы ӛз
деңгейлеріне қарай алға
жылжып отырады.
Қарқын
Жылдам жұмыс істейтін
оқушылар,жәй қарқындағы
оқушыларға кӛмектеседі.
Қорытынды
Барлық оқушыларға
бағытталған тапсырма
бере отырып, олардың
әрқайсысының
ӛздерінен не күтетіндігін
түсінгендеріне кӛз
жеткізеді .
Диалог және қолдау
көрсету
Сабақтың мақсатын ашу
үшін,диологқа негіз
болатын сұрақтар қоямын.
Оқулықтағы суретпен
. ҚБ: Мұғалімнің мадақтауы: «Қолпаштау» әдісі
«Жарайсыңдар!», «Өте жақсы!, «Керемет»
ҚБ:«Үлкен-кіші жұлдызшалар
ҚБ: Отшашу
ҚБ: Ою түрлерімен бағалау
«ЖҰЛДЫЗ» «ТӨРТҚҰЛАҚ» «ҚОШҚАРМҮЙІЗ»
Тамаша! Қолынан келеді. Тырыс!
Сергіту сәттері
мен белсенді іс-
әрекет кезінде
қалыптастыру
жаттығуларын
орындағанда
арақашықтықты
сақтау
Осы сабақта
қолданылатын
интерактивті
тақтамен жұмыс
жүргізгенде
қауіпсіздік
техникасы
ережелеріне сай ,
уақытында
проекторды
сӛндіру.
жұмыс кезінде,
қалыптастырушы
бағалауда диалог
жүргізіледі.
Деңгейлік жұмыс кезінде
қолдау кӛрсетеді.
Жіктеу
Саралау тапсырмаларын
орындағанда оқушыларды
А,В,С деңгейінде
оқушыларға
жұптық,ӛздік,топтық
тапсырмалар беріледі
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған
ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру
үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол
жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?