Материалдар / Табиғаттағы су
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Табиғаттағы су

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдерге арналған сабақ жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Мамыр 2021
411
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.4С Су

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Табиғаттағы су


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.2.6 судың бірегей қасиеттерін түсіндіру;

судың кең таралуы, оның өмір үшін маңызы

8.4.2.7 табиғаттағы су айналымын түсіндіру.


Сабақ мақсаттары

  • Судың ерекше қасиеттерін білу, түсіну

  • Судың маңызын, қолдану аясын білу, түсіну, қолдану

  • Судың табиғаттағы айналымын білу, түсіну;

Бағалау критерийлері


  • Су молекуласының формуласын жазады, су молекуласының полярлығын бірегей қасиеті ретінде біледі, маңызын түсінеді, оның қолдану аясын атайды.

  • Судың табиғаттағы таралуын біледі, әлемдегі және Қазақстан территориясындағы су бассеиндерін атайды.

  • Судың табиғаттағы айналымын сызба-нұсқада көрсетеді, судың әр түрлі агрегаттық күйдегі қасиеттерімен байланыстырады, түсіндіреді.

Тілдік мақсаттар

 

 

 


Судың бірегей физикалық қасиеттері мен табиғатта таралуын ауызша және жазбаша сипаттайды.

Пәнге қатысты терминология:

Оксид – оксид - oxide

Сутегі - Водород - Hydrogen

Су – Вода – Water

Конденсация – Конденсация - Condensation

Булану – Испарение - Evaporation

Тығыздық – Плотность - Density

Беттік керілу –поверхностное натяжение - surface tension

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Сұйықтық қашан  конденсацияланады........
Біз су тазалығына анықтау тестін жүргізу үшін, бірінші......
Бұл тәжірибе ... көрсетеді ме?
Біз қалай ...біле/тексере аламыз...?

Құндылықтарды дарыту


Өз отанын, елін, жерін шексіз сүюге, бағалауға, қорғауға үйрету.

Суды үнемдеу, суды, қоршаған ортаны таза ұстауға үйрету.

Пәнаралық байланыстар

Географиямен (гидросферадағы су, атмосферадағы су, литосферадағы су) байланыстыру;

Биологиямен (тірі организмдердің негізгі құраушысы су) байланыстыру;

Экологиямен (қышқыл жаңбыр) байланыстыру

Физика (судың булануы, конденсациясы, агрегаттық күйлері, тығыздығы)

АКТ қолдану дағдылары

Ақпараттарды жинап, анализ жасау, оны өңдеуде қолданылады

Бастапқы білім


7.1В Зат күйінің өзгерісі
7.2В
Қарапайым химиялық реакциялар 
7.3C
Ерітінді және ерігіштік
7.3А
Химиялық элементтер, қосылыстар және адам ағзасы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы:


2 минут









4 минут








5-минут





























Сабақ басында:

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу;

- оқушылардың «жақын даму аймағы» - топтарды құрып алу;

- сабақ соңындағы күтілетін нәтижелерді ОМ қарап анықтап алу;

Судың бірегей қасиеттерін түсіндіру:

1) Су молекуласының полярлығы:

- оқушыларды таң қалдыру үшін су молекуласының полярлы молекула екенін үрленген шар мен бюреткадан аққан су арқылы демонстрация көрсетуге болады.

Бұл құбылыстың мәнін түсіндіру үшін №1 ресурстың 2 және 3-бетіндегі бейнебаяндарды көрсету керек



Бейне баяннан алған білімін қолдану үшін 2-беттегі 1- және 2-тапсырманы жасатуға болады

  1. Топ жұмысы:

2-топ жұмысы:

1

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/bei-organikalyq-ximiya/su-zhane-suly-eritindiler/lesson/sudyng-qasietteri


Сабақтың ортасы



5 минут











6 минут
























































6 минут






















4 минут


Судың табиғаттағы айналымы, таралуы, оның өмір үшін маңызы тақырыбы қарастырылады.

2-ресурс көрсетіледі.

2-бейнебаян бойынша

1-топқа 1-тапсырма беріледі:

Сөйлем ішінде жасырын сөзді таңдаңыз:

2-топқа

тапсырма-2 беріледі:

Қазақстанның картасындағы су аттарын сәйкесінше атап, белгілеп шығыңыз:



Топтар жұмыстарымен алмасады да, бірін-бірі тақтаға шыққан дұрыс жауаптар арқылы бағалайды.



Жеке тапсырма:

Суреттегі бос орынға тиісті сөздерді теріп, орналастырыңыз.

Тапсырма:



Оқушылар өз жауаптарын тақтада шыққан жұрыс жауаппен салыстыра отырып бағалайды.

2

https://www.youtube.com/watch?v=VSQkOTbEhWM



жұмыс

парағы-1

















































































3

https://www.youtube.com/watch?v=_AwJeHioCdA

жұмыс

парағы-2























4

жұмыс

парағы-3-ке

қолданған ресурс

https://kopilkaurokov.ru/nachalniyeKlassi/presentacii/su-tabig-attag-y-su-ainalymy-1




Сабақтың соңы:

3 минут





1 минут

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Үй жұмысы:

«Егер мұздың тығыздығы судың тығыздығынан көп болса Жер бетіндегі өмірді мен бұлай елестетер едім:» тақырыбына эссе жазу


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Барлығы:судың формуласын жазады, бірегей қасиеттерін атайды, агрегаттық күйлерін, еріткіш қасиетін сипаттайды, оның маңызын айтып береді.

Көбі: Су айналымының жүйесін құра алады, түсіндіреді, Қазақстан территориясындағы өзен көлдерді атайды.

Кейбіреуі: мұздың тығыздығы мен судың тығыздығын бір-біріне қатысты өзгерткендегі жағдайды басқа ғылым негіздерімен байланыстырып сипаттай алады.

оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін «бірін-бірі бағалау», «өзін-өзі бағалаулар» қолданылады.

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!